Sony Vaio VGN-NS11S (PCG-7141M) notebook ve xp driver

Konu, 'Sony Vaio Notebook' kısmında newulation tarafından paylaşıldı.

1. newulation

newulation Yeni Üye

Merhaba Arkadaşlar;

Sony/VAIO Marka bir laptop aldım VGN-NS11S/S bu model numarası olarak geçiyor aşagıdaki linktede Everest Raporunu veriyorum yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden Teşekkür Ediyorum.

Çalışmalarınızda Başarılar... ;)

http://rapidshare.com/files/158305020/Report.htm.html

Model : Sony VAIO VGN-NS VGN-NS11S/S
    Fiyatı : 875 $+KDV
    İşlemci Tipi : Intel Core 2 Duo
    İşlemci Hızı : 2 Ghz
    İşlemci Veri yolu hızı : 800 Mhz
    İşlemci ön belleği : 2 MB
    İşlemci Modeli : P5800
    Bellek Hızı : DDR2 800 Mhz
    Bellek miktarı : 4 GB
    Ekran boyutu : 15,4 inç
    Ekran Tipi : WXGA
    Ekran çözünürlüğü : 1280 x 800 px
    Ekran Kartı : ATI Mobility Radeon HD 3430
    Ekran Kartı Belleği : 256 MB
    Ekran Kartı tipi : Harici Ati
    İşletim sistemi : Windows Vista Home Premium
    Hdd Kapasitesi : 320 GB
    Hdd Rpm : 5400 rpm
    Hdd tipi : SATA
    Optik sürücü tipi : DVD Yazıcı (Super Multi)
    Modem : 56 K
    Ethernet : 10/100/1000 Mbps
    Kablosuz Ağ : 802.11 A/B/G/N
    Bluetooth : -
    Diğer Bağlantılar : -
    DVI Çıkışı : -
    Kızılötesi : -
    HDMI Çıkışı : -
    IEEE 1394 : 1
    Kart girişi : 1 x Express Card
    Monitör Çıkışı : 1 x VGA
    Ses Bağlantıları : 1 x Kulaklık Çıkışı 1 x Mikrofon Girişi
    Tv-Out : -
    USB : 4
    E-SATA : -
    Ses Kartı : Dahili ses kartı
    Hoparlör : Dahili hoparlör
    Touchpad : Var
    Klavye : Türkçe Q Klavye
    Kart okuyucu : 4-in-1 card reader
    Kamera : 1.3 Megapiksel Web Kamerası
    Parmak izi Okuyucu : -
    Pil : lityum-iyon
    En : 360 mm
    Boy : 270 mm
    Yükseklik : 35 mm
    Ağırlık : 2.900 Kg
    Garanti süresi : 2 yıl
    Hediyeler : Çanta

Not: site kurallarına uyumsuz mesaj attıgımdan dolayı özür diler uyaran yönetici arkadaşa teşekkür ederim... :)

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Sony Vaio VGN-NS11S (PCG-7141M) notebook xp kurulumu ve windows xp drivers.

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    2. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    3. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    4. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    5. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın. ( nasıl yapılır? )
    6. Eğer hayatınızda ilk defa windows kuruyorsanız ya da windows nasıl kurulur bilmiyorsanız burayı okuyun.

Kurulum adımları;
    • Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    • Windows service pack 2'yi kurun.
    • Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler:
    1. Anakart Sürücüsü : Intel PM45 / GM45 chipset driver
    2. Ati Ekran Kartı Sürücüsü: şu yazıda anlatılanları yapın.
    3. Ses yaması : Önce bunu kurunuz.Microsoft Universal Audio Architecture (UAA) Bus Driver for High Definition Audio
    4. Ses kartı sürücüsü : Realtek audio driver'ını indirin. Kurulumun nasıl yapılacağı açılan sayfada yazıyor.
    5. Ati Hdmi Ses sürücüsü: Ati hdmi audio driver
    6. Kart okuyucu sürücüsü: Ricoh card reader driver
    7. Touchpad Sürücüsü: Synaptics Touchpad driver
    8. Kablosuz ethernet sürücüsü: Intel wireless ethernet driver
    9. Ethernet sürücüsü: Marvell ethernet driver şifresi: "www.notebook.gen.tr"
    10. Modem Sürücüsü: Sony vaio modem driver'ı indirin ve kurun.
    11. Kamera sürücüsü: Sony webcam driver'ını indirip zipten çıkarın.

a- Bilgisayarıma sağ tıklayın > özellikler > donanım > aygıt yöneticisi ekranına gelin.
      b- Görüntü aygıtlarına girip usb video aygıtına sağ tıklayın. Sürücüyü güncelleştiri seçin.
      c- Hayır bu kez değil'i seçin. ileri deyin.
      d- Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş) seçeneğini seçip devam ediyoruz.
      e- Arama. Yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim diyoruz ve devam ediyoruz.
      f- Uyumlu donanımları göster'in işaretini kaldırın. Disketi var seçeneğini seçin.
      g- Kamera sürücüsünü açtığınız klasörü gösterin. "R5U870FL" isimli dosyayı seçin. Modeli seçip devam edin.
      h- Gelen uyarıya evet diyerek devam edin. Bilgisayarı yeniden başlatın.
    12. Bluetooth sürücüsü: Bu sürücüyü kurmadan önce wireless açık durumda olmalı. Sony Bluetooth driver
    13. Sony Kısayol tuşları Sürücüsü : Sony hotkey drivers
    14. Ekran parlaklığı kontrol programı: Brightness Controller for xp

Ekli Dosyalar:

3. tiago2

tiago2 Yeni Üye

bu bilgisayara vista yüklü geldi. ben xp (muhtemelen 32 bit) yükledim. ancak bilgisayar açılırken kendisini resetliyor. ben sadece en fazla 3 gb rami göreceğini 1 gb ramden mahrum olarak ta xp kullanabileceğimi sanıyordum.

ne yapmalıyım teşekkürler (bios güncellemesi yetecek mi??)

4. tiago2

tiago2 Yeni Üye

saka cevaplayan bir tek sen varsın galiba.

sorunu çözmem konusunda yardımcı olabilir misin?

eğer bu problem 64 bitten kaynaklanıyorsa microsoft un sitesinden indirdiğim iso dosyasını yazdırmam neticesinde elde edeceğim cd yeterli olur mu

5. mucuslu

mucuslu Yeni Üye

Umarim xp kurmadan once kurtarma diski olusturmussundur, lakin vaio ns11s ile birlikte disk beraber gelmiyor,
    zaten ilk kurulumdan sonra kurtarma diski olusturulmasi yonunde uyarida bulunuyor sistem.
    Yeni nesil notebooklarda artik xp yi unutmaliyiz arkadaslar, cevre birimlerinin driver larini bulsaniz dahi board uyumsuz olabiliyor ve beklenmeyen sonuclarla karsilasabiliyorsunuz.
    Hem yuksek performansli notebooklarda vista cok iyi calisiyor, xp yi aramak yerine aliskanliklarimizi degistirmeye calismaliyiz bundan sonra. xp uzerinde calistirmamiz gereken programlar var buna mecburum diyorsaniz, o zaman cift boot yerine virtual pc / virtual machine benzeri programlar kullanmanizi tavsiye ederim.

iyi calismalar. :geek:

Mucahid Uslu

6. MorGort

MorGort Yeni Üye

bende iastore bozuk hatası veriyor yardımcı olabılırmısınız lutfen neden bole bısı yapıyor cdyı duzgun olarak yaptım

7. levian

levian Yeni Üye

ben de bu laptoptan aldım ve vistanın performansından nefret edip yukarıda anlatılan şekilde bir XP ci'si hazırladım gayet iyi kurulum yaptım. fakat ekran kartını tanıtmak mümkün değil. SP2, SP3 için ayrı cd ler yapıp kurdum. aynı sorunla karşılaştım. sanırım ram in 1GB'ı ekran kartına adanmış olduğu için driver problemi yaşıyorum ve o 1GB ram i bir türlü ayıramadım çünkü BIOS ayarları çok kısıtlı ve yazılımsal olarak da bulamadım ne yapabileceğimi. bunun dışında verilen wireless driverlerından ses kartına kadar sorun yok hepsi çok güzel çalışıyor. bunun için ne yapmak gerekli acaba yardımcı olabilecek her türlü fikir işime yarayacaktır :)

yukarıda yer alan bilgiler için teşekkür ederim.

8. saka

saka Admin Yetkili Kişi

9. MorGort

MorGort Yeni Üye

Saka Kardeş lütfen banada yardımcı olurmusun bu iastor.sys hatasını neden verir windows kurarken biliyormusun?
    lütfen banada yardımcı olursan çok menun olurum??Aynı notebookdan aldım ama xp kuramadım bir türlü

10. saka

saka Admin Yetkili Kişi

iastor.sys ile ilgili şunu buldum.

windows xp cdsini d diskine kopyaladıktan ve sata sürücülerini ekledikten sonra cdyi hemen yazdırmayın. Aşağıdaki işlemleri yapın sonra yazdırın.

i386 klasöründeki txtsetup.sif isimli dosyayı notepad ile açın.
    ctrl+h a basarak bul değiştir menüsünü açın.
    Aranan: iaStor
    Yeni değer :iastor
    yazın ve tümünü değiştir deyin. Kaydedip kapatın

Daha sonra i386 klasöründeki iastor.sy_ isimli dosyanın adını IASTOR.SY_ olarak değiştirin.

Bu değişikliklerden sonra xp klasörünü cd ye yazıp kurulumu tekrar deneyin.

Lütfen sonucu bize yazın.

11. MorGort

MorGort Yeni Üye

Bir tanesin arkadaşım ellerin klavyen dert görmesin :) Ağlayacaktım nerdeyse vallahi o kadar mutluyumki anlatamam çok teşekkürler :) Xp sapasağlam çalıştı yanlız ramlari 3 gb görüyor o neden anlamadım ? birde çok başını ağrıttım ama sony nin programlarını yükleme hatası verdi bu bilgisyarı desteklemiyor diye herhangi bir driver falan mı yüklemek gerekiyor ondan önce bir bilgin varmı ?

12. MorGort

MorGort Yeni Üye

Saka kardeşim çok teşekkürler ellerin klavyen tekrar dert görmesin..Bu son yazdığını birebir yaptım hata vermedi direk geçti çok teşekkürler.Şu an xp kurulu yanlız şunuda belirtim orjinal xp cdsi üzerinde yaptım home edition service pack-2 çok teşekkürler.
    Birde ramları 3 GB olarak gördü onuda anlayamadım neden :?
    Bir sorum daha olucak sana bu sony proğramlarını yüklemedi bu pc ile uyuşmuyor gibi hata verdi önceden bir driver falan mı yüklemek gerekiyor acaba bir bilgin varmı ?
    mesajı iki kere çekmişim özür dilerim kalabalıktan dolayı.

13. levian

levian Yeni Üye

sanırım o yazıyı gözden kaçırmışım, şimdi dediğiniz gibi update driver ile ekran kartını yükledim, akabinde CCC yi ayrıca kurdum ve şimdi gayet iyi 8.10 driverlarıyla çalışıyor vaio'm :) üstelik CCC de güzel işlevlerini yerine getiriyor.

teşekkür edeim yardımlarınızdan dolayı,

kolay gelsin.

14. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Sevgili morgort,
    Sorununuzun çözülmesine sevindim.
    Bu arada eğer normal yani 32bit işletim sistemi kurduysanız 3gb görmesi normaldir. Matematiksel olarak bir kısıt bulunuyor. 4gb ve üzeri için 64bit işletim sistemi kurmalısınız.

15. MorGort

MorGort Yeni Üye

Çok Oldum Ama windows üzerinden xp nin kaç bit olduğunu anlayabilirmiyiz Yada 64 bitlik bir xp için direk bi download linki varmı elinizde acaba?

16. levian

levian Yeni Üye

sony'nin programları gerçekten olmuyor bu model için. sitesinde yer alan programlar da vista için yalnızca. sanırım o programlar olmadan kullanmaya devam etmek gerekiyor. bu vaio programları hariç şu an sistem tam anlamıyla masaüstü pc kadar iyi çalışıyor bende. kurmazsak problem olur mu bilemiyorum amaşu an içinhenüz 1 saattir XP liyim :)

17. saka

saka Admin Yetkili Kişi

sonynin programlarının farklı modeller için olanları da var. Biraz araştırayım birşey bulursam yazarım size.

18. MorGort

MorGort Yeni Üye

[alkis] Vallahi Bende Yatıyorum kalkıyorum dua ediyorum kardeş Sana çok sağolasın :)

19. mxcmxc

mxcmxc Yeni Üye

aynen uyguladım yazdıra basmadan önce iastor olarak değerleride değiştirdim bir türlü iastor hatasını geçemedim. biri bana acil yardımda bulunabilirmi.

20. levian

levian Yeni Üye

ben hiç oynama yapılmamış bir XP Pro İngilizce sp3 ile yaptım sata driver işlemini ve iki tane NS11S ye bununla kurulum yaptım sorun olmadı. belki modifiye bir XP deniyor olabilirsiniz ve bu soruna neden oluyor olabilir.

Sayfayı Paylaş