Sony Vaio VGN-FZ31E notebook hakkında herşey buradan.

Konu, 'Sony Vaio Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Sony Vaio VGN-FZ31E notebook özellikleri

Aile : Vaio Fz Serisi
    İşlemci Cinsi : Santarosa Core 2 Duo t5450 ( 1.66 GHZ )
    İşlemci Hızı ( MHZ) : T5450
    Ön Bellek : 2048 kb
    Bellek : 2048 MB DDR2 (2 X1024 MB) 667 Mhz
    Maksimum Bellek ( MB) : 4096-Mb DDR2 667Mhz
    Bellek Slot Sayısı : 2 (2 Dolu)
    Sabit Disk : 200 GB 5400 RPM SATA
    Ekran Kartı : NVIDIA GeForce 8400M GT; Toplam mevcut Grafik Hafızası 831MB;Adanmış Video Hafızası 128MB
    Ekran Boyutu : 14.1" boyutunda 15.4" ekran
    Ekran Tipi : X BLACK LCD
    Ekran Çözünürlüğü (DPI) : 1280 X 800
    Optik Sürücü : DVD+-RW/+-R DL/RAM
    Ses Kartı : VAR
    İşletim Sistemi : WINDOWS VISTA HOME PREMIUM - TÜRKÇE/İNGİLİZCE SEÇENEKLİ
    Faks Modem : 56K
    Network Kartı : 100 BASE -TX/10 BASE-T
    Kamera : Kamera 30 fps 1,3 Mega Piksel SXGA (1280x1024)
    Bluetooth : var. 2.0 + EDR / 10m
    I/O Port : 1 x IEEE1394, 2x USB 2.0, ,RJ11,RJ45, Express Card Slot
    Wireless : 802.11a/b/g/Draft n
    Ağırlık (kg) : 2.8 kg
    Garanti ( Yıl, Açıklama) : 2 Yıl Servis Merkezinde
    Pil Tipi - Ömrü : Lithium-Ion battery (VGP-BPS8) 3.5 saate kadar
    Web Adresi : http://www.sony.com.tr
    Klavye : Q Türkçe
    Mouse : TOUCH PAD

Filmler için mükemmel

Büyük, yansıma önleyici ekranı ve güçlü özellikleriyle FZ Serisi, aksiyon filmlerinin tüm heyecan ve görkeminin keyfini sürmenizi sağlıyor.

Keskin görüntüler ve parlak renkler, ister içeride ister bahçede olun, filmleri heyecan verici kılıyor.

Ayrıca tüm modellerdeki HDMI çıkışı, bir HDTV veya başka High Definition donanıma kolayca bağlanmanızı ve ev eğlencesindeki yeni çağın avantajlarından sonuna kadar faydalanmanızı sağlıyor.

Video sohbet

Arkadaşlarınız ve ailenizle yüz yüze konuşmak gibisi yoktur, fakat bu bazen imkansız olabilir. Tabi bir web kameranız yoksa.

Dizüstü bilgisayarınızdaki bütünleşik bir kamera ve mikrofonla ve kablosuz bağlantıyla, dünyanın neresinde olursanız olun istediğiniz kişilerle video sohbet etmek kolaydır. Bir havalimanında, otelde veya sadece evde kendi odanızda...

Sıra dışı tasarım

Şık ve akıcı stiline bakmanız yeterli. Siyah ve gümüş renklerde zarif şekilde işlenmiş FZ Serisi, evinizde veya yanınızda muhteşem görünüyor.

Ayrıca 15.4" LCD ekranıyla en kompakt dizüstü bilgisayarlardan biridir - çoğu 14" dizüstü bilgisayardan boyut bakımından sadece birazcık büyük!

FZ Serisi ile çizim tahtasının başına geri dönüp, bataryaları ve ana kartı yeniden tasarlayarak, büyük ekranlı bilgisayar ve taşınabilirliğin rakipsiz kombinasyonunu size sağladık. Ortaya çıkan sonuç, ağırlığı 2,7 kilonun altında olan ve odadan odaya taşıması kolay gerçekten mobil bir dizüstü bilgisayardır.

Benzersiz multimedya

Dizüstü bilgisayarın ön yüzündeki ergonomik multimedya düğmelerini kullanarak fotoğraflarınıza, müzik ve videolarınıza kolayca erişin. Parmak ucuyla basit kontrol, tüm dijital eğlencenizi takip etmenin en iyi yoludur.

Favori DVD'lerinizi Windows'u başlatmaya gerek olmadan oynatabilirsiniz ve ayrıca çevre birimlerini kolayca bağlamak için VAIO'nuzun her iki yanında USB bağlantı noktaları vardır.

Gerçek renkler

Mükemmel görüntü kalitesi bu dizüstü bilgisayarların en büyük avantajlarından biridir.

En son X-black LCD teknolojisini kullanan, çift lamba teknolojisi ve bazı modellerinde %90'a kadar yeniden renk üretim kabiliyeti olan FZ Serisi, size çalışmak veya oyun oynamak için ideal olan ultra parlak, kamaşmasız bir ekran veriyor.

Artık favori filmlerinizin, fotoğraflarınızın ve oyunlarınızın keyfini, muhteşem renk ve ayrıntıyla çıkartabilirsiniz.

Multimedya kasları

Müthiş Intel® Core™ 2 Duo işlemci ve 4096MB'a kadar bellekle güçlendirilmiş bu dizüstü bilgisayarlar güçlü bir nesildir.

Çok geniş çeşitlilikte multimedya eğlencesi sunabilirler ve siz, gelişmiş NVIDIA grafik kartıyla aksiyon oyunlarına tam anlamıyla dalabilirsiniz.

Multimedya deneyimi, daha hızlı çalışmanızı ve daha sıkı oynamanızı sağlayan Orijinal Windows Vista™ Home Premium ile daha da mükemmel.

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Sony Vaio VGN-FZ31E notebook Notebook xp kurulumu.
    Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    2. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    3. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    4. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    5. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın. ( nasıl yapılır? )
    6. Eğer hayatınızda ilk defa windows kuruyorsanız ya da windows nasıl kurulur bilmiyorsanız burayı okuyun.

Kurulum adımları;
    • Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    • Windows service pack 2'yi kurun.
    • Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler:
    Sürücüleri paket halinde indirmek istiyorsanız aşağıdaki bağlantılara tıklayın.
    Sony vaio vgn-fz serisi notebookların windows xp sürücüleri 1
    Sony vaio vgn-fz serisi notebookların windows xp sürücüleri 2
    Sony vaio vgn-fz3 serisi notebooklar için sony programları

Yukarıdaki sürücü paketlerini indirdiyseniz aşağıdaki dosyaları indirmeniz gerekmiyor.
    1. Anakart Sürücüsü: Intel 965 chipset driver şifre: "www.notebook.gen.tr"
    2. Nvidia vga driver : Notebooklar için Nvidia Geforce ekran kartı sürücüsü windows xp 32bit eğer sorun yaşarsanız şu sayfadaki işlemleri yapınız.

3. Ses Kartı Sürücüsü: Sigmatel audio driver dosyasını indirip açın. İçinden iki klasör çıkacak. Önce birincideki dosyayı çalıştırın. Daha sonra ikinci klasördeki setup.exe yi çalıştırıp ses kartı sürücüsünü kurun. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
    4. Kart okuyucu sürücüsü: Önce bunu deneyin olmazsa şunu kurun. Sony vaio card reader driver
    5. Touchpad sürücüsü: Alps Touchpad driver ve touchpad registry patch'i kurun.
    6. Kablosuz ethernet sürücüsü: Intel wireless ethernet driver
    7. Ethernet sürücüsü: Marvell ethernet driver şifresi: "www.notebook.gen.tr"
    8. Modem Sürücüsü: Sony vaio modem driver'ı indirin ve kurun.
    9. Kamera sürücüsü: Sony webcam driver'ını indirip zipten çıkarın.

a- Bilgisayarıma sağ tıklayın > özellikler > donanım > aygıt yöneticisi ekranına gelin.
      b- Görüntü aygıtlarına girip usb video aygıtına sağ tıklayın. Sürücüyü güncelleştiri seçin.
      c- Hayır bu kez değil'i seçin. ileri deyin.
      d- Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş) seçeneğini seçip devam ediyoruz.
      e- Arama. Yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim diyoruz ve devam ediyoruz.
      f- Uyumlu donanımları göster'in işaretini kaldırın. Disketi var seçeneğini seçin.
      g- Kamera sürücüsünü açtığınız klasörü gösterin. "R5U870FL" isimli dosyayı seçin. Modeli seçip devam edin.
      h- Gelen uyarıya evet diyerek devam edin. Bilgisayarı yeniden başlatın.
    10. Bluetooth sürücüsü: Bu sürücüyü kurmadan önce wireless açık durumda olmalı. Sony Bluetooth driver
    11. Son olarak bunu ve bunu kurun.
    12. Eğer kullanıyorsanız sony programlarını da yükleyebilirsiniz. Sony vaio vgn-fz3 serisi notebooklar için sony programları

3. thexxi

thexxi Yeni Üye

klavyenin fn tuşları ve üsttteki av s1 tuşları için hangi driver lazım acaba arkadaşlar? hepsini yukledım ama hala s1 avmode tuşları calısmıyo :S

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

yukarıda verdiğiniz bağlantıdaki sony programlarını kurmuşmuydunuz.

5. thexxi

thexxi Yeni Üye

evet hepsini kurdum volume açma kısma tusu calısıyor ancak diğer tuşlar calısmıyor ne fn tuşu yede forward tuşu şuan 2 sorunum war

1-cisi ekran kartı alırken 800 küsür mb yazıyodu bellek bilgisinde 512 mb yazıo bu nasıl arttırılacak 8400 M GT kart?
    2-cisi klavyenin extra tuşları fn vs calısmıyo bunu nası aşıcaz

o üstteki driverları hepsini kurdum ancak calısmıyo :S

birde bişey soracagım ben sony yi aldıgımda içinden ne driver cd si nede vista cd si cıktı bunların cıkması lazımmıydı?

???

6. saka

saka Admin Yetkili Kişi

ekran akrtı paylaşımlı. Kendisi ne kadar ihtiyacı avrsa alır. Sizin bir ayar yapmanıza gerek yok. Bildiğim kadarı ile böyle bir ayar da yok.

7. Slithereen Guard

Slithereen Guard Yeni Üye

Bunun mantıklı açıklaması - Nvidia, Intel, ATi gibi firmalar bazı düşük sınıf ekran kartlarının az bellekli sürümlerine bir yeni özellik ekliyorlar. Bu özellikler ekran kartları RAM'dan biraz çalıp kendi belleklerine bir miktar alıyorlar ve bu özellikle ekran kartı RAM'ın belleğini kullanarak kendi belleğini büyütüyor - teknik dilde bu fenomene Turbocache deniyor!

Yanlız bu alınan bellek miktarı gerçekte alınmıyor sadece aldatma mantığı - bu yöntemin biraz daha değişiği sabit disklerde kullanılmıştır, bu yüzden sabit disklerin boyutları terabyte'lara veya petabyte'lara varıyor, olmasa şimdi daha gigabyte'larda kalırdık.

Yani kısacası bu RAM'dan alıp ekran kartı belleğine yüklüyor ama RAM'a fazla etkisi olmuyor ve notebookların ekran kartlarının çoğu bu yöntemi kullanıyor. [icon_study]

8. futhsys

futhsys Yeni Üye

Elinize sağlık çok güzel paylaşım fakat bu FN vs. tuşu çalışmama olayı korkutuo beni..format atıp çalıştırabilen bi arakadaş warmı??
    Yukarıda arkadaşın verdiği http://www.sony-asia.com/support/do...n/sectionfirst?site=hp_en_AP_i&subpage=detail şu linkte en başta bunları yazmış ama bunların olma olasılığı yokmu ya..bu özellikler ilk formata kadarmı!:(
    1. AV Mode Button can not be used.
    2. Instant On mode can not be used.
    3. Fn+F5/Fn+F6 Function Key(Brightness Control) can not be used.
    4. Fn+F10(Zoom in/out function) can not be used.
    5. When connect with HDMI, the sound output does not work

9. thexxi

thexxi Yeni Üye

wallahi tuşların yarısı çalışıyor yarısı çalışmıyor anlamış değilim bende :S cok canımı sıkıyor

10. lord_semy

lord_semy Yeni Üye

Laptopu Fabrika Ayarlarına Çevirirken Laptop Kapandı Şimdi Açılmıyor " 0xc000000f " Bu hatayı veriyor. İlk Geldiği Zamankine Nasıl Çeviririm Bunu ? Şimdiden Yardımlarınız için Teşşekürler..

11. saka

saka Admin Yetkili Kişi

boot dosyası bozulmuş sanırım.
    SOny lerde nasıl recovery yapılıyor emin değilim.
    Ancak şunu deneyebilirsiniz.
    Bir vista dvd si ile kurulum adımlarını yapın. Ancak işletim sistemini kurmak yerine onar deyin.

12. thexxi

thexxi Yeni Üye

ulan almaz olaydım ya xp kurduk ne adam gibi fn tuşları calısıyo nede yeterli destek war şuraya bak rezillik ya wallahi tek beğendim kasası ve dayanıklılığı şuan için tuşlar driverlar applications vs karmakarışık pfff muzik açıyorum bass denilen bişe yok tis tis bumu vaio ya... 500 ytl lik p.bell de bile kütür kütür bass wuruyodu off yardım arkadaşlar yardımm bass boost yazıo bu ne demek fn tuşları neden calısmıyo pffffffffffffff bunalıma girdim ya..
    walla bu paraya 2.4 core 2duo asus wardı sony diye aldık bunu ama nası yapcam ya.. pff
    firmayı karalamak gibi olmasın harika notebook kasası klavyesi herşeyi harikada yeterli destek yok :S bide şu ses sadece tiz ağırlıklı cıkıyo bass sesini ufakta olsa duyamıyorum :S

13. thexxi

thexxi Yeni Üye

arkadaşlar birde ekran kartım Geforce 8400 M GT 831 mb yazıo sitede 2gb ram ile ben ram'i 4 gb yapsam ekran kartı performansında artış olurmu:?

14. saka

saka Admin Yetkili Kişi

2gb den sonra artacağını sanmıyorum

15. celik37

celik37 Yeni Üye

valla arkadaşım bende bende fz 31 e var ben kurdum hepsi çalışıyor
    hemide xp sp 3 kurdum gayet güzel

16. juiced54

juiced54 Yeni Üye

sony nin sitesinde bilgisayara xp kurulursa fn tuşları ve bazı özelliklerin çalışamayacağı söyleniyor.Sen nasıl hallettin,valla bravo ben de xp yüklemeyi düşündüm ama vistanın sp1 ini yükleyince kararım değişti

17. thexxi

thexxi Yeni Üye

Kardeş inanamıyorum hepsi çalışıyormu yani???
    bana ulaşırmısın rica etsem adm_xxi@hotmail.com

18. dasaudi

dasaudi Yeni Üye

dostum emeklerine sağlık öncelikle.

ama camera+fn tuşları+card reader sd+memorystik çalışmıyo

19. copydelete

copydelete Yeni Üye

Arkadaşlar gayet sakin bir şekilde tüm drıverlarını kurdum eksıksiz çalışıyor suan hibir sorun yok eger bana ulaşmak isteyen olursa yardımcı olabılırım tüm driverları tek çatı altında toplayabılırım.mail adresimi veriyorum uygun olmadıgını bılıyorum ama burdan drıverlarını atabılırım turgut_1974@hotmail.com

Sayfayı Paylaş