Sony Vaio VGN-FZ140E için XP driver yardım

Konu, 'Sony Vaio Notebook' kısmında antroch tarafından paylaşıldı.

1. antroch

antroch Yeni Üye

öncelikle gerçekten yararlı bi forumla karşılaştığımı belirteyim.Benim sorunum: yurtdışından sony VGN-FZ140E yi aldım fakat XP kurmak istiyorum ve driverları bulamadım.Kural olarak everest programından raporu aşağıda veriyorum.
    Şimdiden teşekkurler.

Ekli Dosyalar:

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Rapor için teşekkürler. İlk seferinde düzgün soru soran arkadaşlarımızı görmek gerçekten sevindirici :)
    Sürücüleri verdiğimiz sıra ile kurmanızı öneririz.
    Sony Vaio VGN-FZ140E için XP driver ve windows xp kurulumu
    Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    2. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    3. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    4. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    5. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın.
    6. Eğer hayatınızda ilk defa windows kuruyorsanız ya da windows nasıl kurulur bilmiyorsanız burayı okuyun.

Kurulum adımları;
    • Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    • Windows xp Service pack 2'yi kurun.
    • Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler:
    Lütfen sürücüleri sırasıyla ve anlattığımız şekilde kurunuz.
    1. Anakart Sürücüsü : Intel chipset driver'ını kurun ve bilgisayarı mutlaka yeniden başlatın.
    2. Ekran Kartı Sürücüsü: Intel graphics driver
      Ses Kartı Sürücüsü: Sigmatel audio driver dosyasını indirip açın. İçinden iki klasör çıkacak. Önce birincideki dosyayı çalıştırın. Daha sonra ikinci klasördeki setup.exe yi çalıştırıp ses kartı sürücüsünü kurun. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
      Marvell ethernet driver şifresi: "www.notebook.gen.tr"
    3. Touchpad Sürücüsü: Alps Touchpad driver
    4. Kamera sürücüsü: Sony webcam driver'ını indirip zipten çıkarın.

a- Bilgisayarıma sağ tıklayın > özellikler > donanım > aygıt yöneticisi ekranına gelin.
      b- Görüntü aygıtlarına girip usb video aygıtına sağ tıklayın. Sürücüyü güncelleştiri seçin.
      c- Hayır bu kez değil'i seçin. ileri deyin.
      d- Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş) seçeneğini seçip devam ediyoruz.
      e- Arama. Yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim diyoruz ve devam ediyoruz.
      f- Uyumlu donanımları göster'in işaretini kaldırın. Disketi var seçeneğini seçin.
      g- Kamera sürücüsünü açtığınız klasörü gösterin. "R5U870FL" isimli dosyayı seçin. Modeli seçip devam edin.
      h- Gelen uyarıya evet diyerek devam edin. Bilgisayarı yeniden başlatın.
    5. Kablosuz ethernet sürücüsü: Intel wireless ethernet driver
    6. Bluetooth sürücüsü: Bu sürücüyü kurmadan önce wireless açık durumda olmalı. Sony Bluetooth driver
    7. Sony Kısayol tuşları Sürücüsü : Sony hotkey drivers
    8. Ekran parlaklığı kontrol programı: Brightness Controller for xp

3. antroch

antroch Yeni Üye

uğraşlarınız için teşekkurler.. hızlı cevap içinde ayriyetten teşekkurler. çok iyisiniz [bravo]

4. harces

harces Yeni Üye

allah razı olsun bilader cok işime yarıyo senin bu driverler emeğine sağlık [alkis]

5. bypatik

bypatik Yeni Üye

yardımların için çok teşekkürler...ellerin dert görmesin...

6. anl_tr

anl_tr Yeni Üye

ya bu site harika ya herkez muhteşem iyi ki üye olmuşum
    herkezin ellerine saglık süpersiniz

7. koyukahve

koyukahve Yeni Üye

merhaba. paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. yalnız birkaç sorunum var. ses kartı kurulumunda ikinci dosyadaki setup tan yüklemeye başlattığımda " ExitError=Error=Aygıt nesnesi yok, sistemi yeniden başlatın ve kur'u çalıştırın" diye hata veriyo ve kurulumdan çıkıyo.yeniden başlattığımda da tekrar kurarken aynı haytayı veriyo. bir de wireless kurlulumunda hata veriyo?acaba bu benim kurduğum xp cdsiyle alakalı mı yoksa birşeyleri yanlış mı yapmışım. yardımcı olursanız çok sevinirim.iyi çalışmalar..

8. conconomer

conconomer Yeni Üye

merhabalar arkadaşlar öncelikle böyle bir site bulduğum için kendimi çok şanslı hissettim.yöneticilerin ilgileride ayrı bir güzellik.sorunuma gelicek olursak,bende VGN-FZ140E kullanıcısıyım ,vista kullanıyordum ağırlığından dolayı rahatsız olup yeni XP kurdum,tüm driver'ları kurmama rağmen FN tuşları çalışmıyor(F5,F6,F7,F10,F12) bunun için ekstradan bir program varmı acaba.Macro vision kullanıyorum sık sık ama şimdi notebookum işlevsiz =(.Yardımcı olursanız çok sevinicem.Şimdiden çok teşekkürler...

9. saka

saka Admin Yetkili Kişi

vaio için bazı özel programlar var. bunların birçoğunun her model için xpde çalışanları malesef yok.
    Forumda diğer konulardaki uygulamaları indirip deneyebilirsiniz.

10. abrek4215

abrek4215 Yeni Üye

ya arkadaşlar bu konu tamda benim bilgisayarımı ilgilendiriyor ama şu hatalarla karşılaştım.. vista olan işletim sistemimi xp service pack 3 olarak degiştirdim..
    söylenen driverları sırasıyla kurdum..
    ancak webcam driverlarla ilgili kurulumu yaparken..

g- Kamera sürücüsünü açtığınız klasörü gösterin. "R5U870FL" isimli dosyayı seçin. Modeli seçip devam edin

kısmına geldiğimde dosyayı sectim ancak modeli secemediğim gibi..
    devam ettiğimde ise" belirttiğiniz dosyada donanımızınla ilgili bulunmamaktadır " uyarısı alıyorum
    ve hala kameramı çalıştıramadım.
    vista yüklüyken de ilk aldıgımda buna benzer bi sorun yaşamıştım ama sony nin sitesinden indirdiğim bir hotfixle kamerayı çalıştırmıştım.

ancak sonynin sitesinde xp ye uyumlu böyle bi hotfix bulamadım..

yardımlarınızı bekliyorum...

11. delpiero

delpiero Yeni Üye

arkadaslar mrb,

ben de foruma yeni uye oldum.
    vistayi silip XP service pack 3 yukledim. ve abrek 4215 adli arkadasla ayni kamera sorununu yasiyorum.
    bu konuda bir cozumunuz var mi?

Simdiden tesekkurler

12. irfank

irfank Yeni Üye

selam arkadaslar bende ses kartı yüklemede sorun yaşadım.Koyu kahve adlı arkadasımızın yasadığı sorun bendede var.Acaba bi yerlerde mı hata yapıyorum yardım edersenız sevınırım

13. irfank

irfank Yeni Üye

Ben kandı sorunumu cözdümBelki ileride bu sorunla karsılasan arkadaslar olabılır.

Öncelikle aygıt yöneticilerinde yüklenmesi gereken bir dosya kalıyor.Tam hatırlamıyorum ama aygıt yöneticilerinden bakıp bulabılırsınız.Daha sonra oradan tekrar yukle adlı bır tus var(herhangı bır cd ye yada programa ıhtıyac yok sadece tekrar yukleyın dersenız oluyor) onu yukleyın.Daha sonra ses dosyalarının 1 ıncısını ve 2 sını yuklemenız gerkecek.2 cd yı yuklerken uyumsuz ama yuklemekten emın mısnız diye bır soru gelecek eve dıyıp devam edersenız yukleme ısını gerceklestırıyor.

Kolay gelsın

14. foxyalp

foxyalp Yeni Üye

Merhabalar,

Oncelikle bu konuyu actigi icin saka ya cok tesekkur ediyorum. Benim de xp ye downgrade etmek istedigim bir sony vaio vgn-fz140e bilgisayarim var. Ancak graphics driver update lerinde bir sorun yasiyorum ve ne kadar arastirip farkli driver lari denediysem de basaramadim. Intel Chipset i hatasiz kurup, bilgisayari yenıden baslattiktan sonra graphics driver inin setup dosyasina bastigimda bilgisayarimin minimum requirement lari saglayamadigi icin kurulumun gerceklesmeyecegini soyluyor. Ancak minimum requirment ile neyi kastettigini belirtmiyor. Read me file da belirtilen minimum requirementlarin hepsini iceriyor halbuki bilgisayarim. Bu sorunu nasil cozebilecegimi aydinlatabilirseniz cok mutlu olurum. Tesekkurler

15. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Şunu kurup sonucu yazar mısınız.

16. foxyalp

foxyalp Yeni Üye

"Sunu" ya bagli bir hyperlink olmaliydi sanirim ama yok dolayisiyla "sunu" kuramadim. Rica etsem tekrar kurmami istediginiz prog un linkini gonderir misiniz? Cok tesekkur ederim.

17. foxyalp

foxyalp Yeni Üye

Dipnot olarak ekleyeyim; Saka'nin verdigi VGN-FZ140e model vaio lar icin xp downgrade driverlarinin hepsi kendi laptop umda hatasiz calisti (graphics driver haric). Graphics driver in ise neden calismadigini gercekten merak ediyorum dogrusu. Ekran goruntusu sanki windows 95 in duvar kagitlari gibi hala...

18. saka

saka Admin Yetkili Kişi

19. foxyalp

foxyalp Yeni Üye

Ekran Karti Surucusu nu denedim. Hatasiz kurulum gerceklesti, aygit yoneticisinden de kontrol ettim graphics driver lari yuklendi ancak hala fiziksel olarak bir degisiklik gerceklesmedi. Masaustu goruntusu 1280x800 olmasina ragmen piksel piksel gorunuyor, internette page scroll yaparken yine ekran karti yuzunden kesik kesik sayfayi scroll ediyor. Bu sorunu gidermek icin intel in graphics driver larindan bir eklenti daha mi kurmaliyim? Cozum onerilerinizi bekliyorum. Tesekkur ederim.

Sayfayı Paylaş