Sony vaio VGN-FW Serisi laptoplar ve windows xp drivers

Konu, 'Sony Vaio Notebook' kısmında kalmazlar tarafından paylaşıldı.

1. kalmazlar

kalmazlar Yeni Üye

2. rusenali

rusenali Yeni Üye

Raporu aldım. Bende hiç bir SP kurulu olmayan XP cd'si ve sp1, sp2, sp3 var. Sürücüleri xp'ye ekleyip yeni bir xp cd oluşturmam gerekiyor değil mi(en azından sata disk için)? Yoksa sp3 ekleyeceğim xp cd'si yeterli olur mu?
    şimdiden teşekkürler,

Ruşen Ali

Kod:
    --------[ EVEREST Corporate Edition ]-----------------------------------------------------------------------------------

Sürüm                                             EVEREST v4.60.1500/tr
        Karşılaştırmalı Test Birimi                       2.3.237.0
        Anasayfa                                          http://www.lavalys.com/
        Rapor Türü                                        Rapor Sihirbazı [ TRIAL VERSION ]
        Bilgisayar                                        K8
        Oluşturan                                         RAK
        İşletim Sistemi                                   Microsoft Windows Vista Home Premium 6.0.6001 (Vista Retail)
        Tarih                                             2008-11-07
        Saat                                              20:22

--------[ Özet ]--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bilgisayar:
          Bilgisayar Türü                                   ACPI x86 tabanlı bilgisayar  (Mobile)
          İşletim Sistemi                                   Microsoft Windows Vista Home Premium
          OS Servis Paketi                                  [ TRIAL VERSION ]
          Internet Explorer                                 7.0.6001.18000
          DirectX                                           DirectX 10.0
          Bilgisayar Adı                                    K8
          Kullanıcı Adı                                     RAK
          Oturum Etki Alanı                                 [ TRIAL VERSION ]
          Tarih / Saat                                      2008-11-07 / 20:22

Anakart:
          CPU Türü                                          Mobile DualCore Intel Core 2 Duo P8400, 1583 MHz (8.5 x 186)
          Anakart Adı                                       Bilinmiyor
          Anakart Çipseti                                   Intel Cantiga PM45
          Sistem Belleği                                    [ TRIAL VERSION ]
          BIOS Türü                                         AMI (06/04/08)

Görüntü Birimi:
          Görüntü Bağdaştırıcısı                            ATI Mobility Radeon HD 3470  (256 MB)
          Görüntü Bağdaştırıcısı                            ATI Mobility Radeon HD 3470  (256 MB)
          3D-Hızlandırıcı                                   ATI Mobility Radeon HD 3470 (M82XT)
          Monitör                                           Genel PnP Monitör

Çokluortam:
          Ses Bağdaştırıcı                                  ATI Radeon HDMI @ ATI RV620 - High Definition Audio Controller
          Ses Bağdaştırıcı                                  Realtek ALC262 @ Intel 82801IB ICH9 - High Definition Audio Controller

Depolama :
          IDE denetleyici                                   Intel(R) ICH9M-E/M SATA AHCI Controller
          IDE denetleyici                                   Ricoh Memory Stick Host Controller
          IDE denetleyici                                   Ricoh SD Bus Host Adapter
          Depolama denetleyici                              Microsoft iSCSI Başlatıcısı
          Disk Sürücüsü                                     Ricoh Memory Stick Disk Device
          Disk Sürücüsü                                     Ricoh SD/MMC Disk Device
          Disk Sürücüsü                                     TOSHIBA MK3252GSX  (320 GB, 5400 RPM, SATA-II)
          Optik Sürücü                                      Optiarc BD ROM BC-5500S  (BD:2x, DVD+RW:8x/4x, DVD-RW:8x/4x, DVD-ROM:8x BD-ROM/DVD+RW/DVD-RW)
          SMART Sabit Disk Durumu                           OK

Bölümler:
          C: (NTFS)                                         [ TRIAL VERSION ]
          H: (NTFS)                                         51199 MB (51108 MB boş)
          I: (NTFS)                                         84270 MB (53102 MB boş)
          Toplam Boyut                                      [ TRIAL VERSION ]

Giriş:
          Klavye                                            Standart PS/2 Klavye
          Fare                                              Alps Pointing-device for VAIO
          Fare                                              HID uyumlu fare

Ağ:
          Birincil IP Adresi                                [ TRIAL VERSION ]
          Birincil MAC Adresi                               00-21-5D-00-7B-B6
          Ağ Bağdaştırıcısı                                 Bluetooth Device (Personal Area Network)
          Ağ Bağdaştırıcısı                                 Intel(R) Wireless WiFi Link 5100  (192. [ TRIAL VERSION ])
          Ağ Bağdaştırıcısı                                 Marvell Yukon 88E8055 PCI-E Gigabit Ethernet Controller
          Modem                                             HDAUDIO SoftV92 Data Fax Modem with SmartCP

Çevre Birimleri:
          Yazıcı                                            Adobe PDF
          Yazıcı                                            Microsoft XPS Document Writer
          Yazıcı                                            Send To OneNote 2007
          FireWire denetleyici                              Ricoh RL5C832 IEEE1394 Controller (PHY: Ricoh RL5C832)
          USB1 denetleyici                                  Intel 82801IB ICH9 - USB Universal Host Controller
          USB1 denetleyici                                  Intel 82801IB ICH9 - USB Universal Host Controller
          USB2 denetleyici                                  Intel 82801IB ICH9 - USB2 Enhanced Host Controller
          USB2 denetleyici                                  Intel 82801IB ICH9 - USB2 Enhanced Host Controller
          USB-Aygıt                                         ALPS-UGPZ9-BCM2046
          USB-Aygıt                                         Sony Visual Communication Camera
          USB-Aygıt                                         USB Bileşik Aygıt
          USB-Aygıt                                         USB İnsan Arabirim Aygıtları
          Akü                                               Microsoft AC Bağdaştırıcısı
          Akü                                               Microsoft ACPI Uyumlu Denetim Yöntemi Pili

DMI:
          DMI BIOS Sağlayıcısı                              American Megatrends Inc.
          DMI BIOS Sürümü                                   R1090Y0
          DMI Sistem Üreticisi                              Sony Corporation
          DMI Sistem Ürün Adı                               VGN-FW21E
          DMI Sistem Sürümü                                 C600SUSX
          DMI Sistem Seri Numarası                          [ TRIAL VERSION ]
          DMI Sistem UUID                                   [ TRIAL VERSION ]
          DMI Anakart Üreticisi                             Sony Corporation
          DMI Anakart Ürün Adı                              VAIO
          DMI Anakart Sürümü                                N/A
          DMI Anakart Seri Numarası                         [ TRIAL VERSION ]
          DMI Kasa Üretiçisi                                Sony Corporation
          DMI Kasa Sürümü                                   N/A
          DMI Kasa Seri Numarası                            [ TRIAL VERSION ]
          DMI Kasa Fiyat Etiketi                            [ TRIAL VERSION ]
          DMI Kasa Türü                                     Notebook

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Sony Vaio VGN-FW serisi notebook xp kurulumu ve windows xp drivers.

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    2. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    3. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    4. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    5. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın. ( nasıl yapılır? )
    6. Eğer hayatınızda ilk defa windows kuruyorsanız ya da windows nasıl kurulur bilmiyorsanız burayı okuyun.

Kurulum adımları;
    • Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    • Windows service pack 2'yi kurun.
    • Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler:

Sony vaio vgn fw serisi notebookların windows xp sürücülerini ver windows xp için uygun sony uygulamalarını paket halinde indirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız. Sürücü paketleri için Sewdali takma isimli arkadaşımıza teşekkür ederiz.

driver/31/Sony-Vaio-VGN-FW-Series-windows-xp-driver-pack.html

1. Eğer sürücüleri tek tek indirmek istiyorsanız;
    2. Anakart Sürücüsü : Intel PM45 / GM45 chipset driver
    3. Ati Ekran Kartı Sürücüsü: Ati vga driver for windows xp sürücüsünü indirip kurun, gerekirse aygıt yöneticisinden sürücüyü güncelleme metodunu kullanın. Hala sorun yaşarsanız şu yazıda anlatılanları yapın.
    4. Ses kartı sürücüsü : Realtek audio driver'ını indirin. Kurulumun nasıl yapılacağı açılan sayfada yazıyor.
    5. Ati Hdmi Ses sürücüsü: Ati hdmi audio driver
    6. Kart okuyucu sürücüsü: Ricoh card reader driver
    7. Touchpad sürücüsü: Alps Touchpad driver ve touchpad registry patch'i kurun.
    8. Kablosuz ethernet sürücüsü: Intel wireless ethernet driver
    9. Ethernet sürücüsü: Marvell ethernet driver şifresi: "www.notebook.gen.tr"
    10. Modem Sürücüsü: Sony vaio modem driver'ı indirin ve kurun.
    11. Kamera sürücüsü: Sony webcam driver'ını indirip zipten çıkarın.

a- Bilgisayarıma sağ tıklayın > özellikler > donanım > aygıt yöneticisi ekranına gelin.
      b- Görüntü aygıtlarına girip usb video aygıtına sağ tıklayın. Sürücüyü güncelleştiri seçin.
      c- Hayır bu kez değil'i seçin. ileri deyin.
      d- Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş) seçeneğini seçip devam ediyoruz.
      e- Arama. Yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim diyoruz ve devam ediyoruz.
      f- Uyumlu donanımları göster'in işaretini kaldırın. Disketi var seçeneğini seçin.
      g- Kamera sürücüsünü açtığınız klasörü gösterin. "R5U870FL" isimli dosyayı seçin. Modeli seçip devam edin.
      h- Gelen uyarıya evet diyerek devam edin. Bilgisayarı yeniden başlatın.
    12. Bluetooth sürücüsü: Bu sürücüyü kurmadan önce wireless açık durumda olmalı. Sony Vaio fw series Bluetooth driver
    13. Sony Vaio Uygulamaları : Sony vaio utilities
    14. Sony Kısayol tuşları Sürücüsü : Sony hotkey drivers
    15. Ekran parlaklığı kontrol programı: Brightness Controller for xp

Sony Vaio VGN-FW11E notebook xp kurulumu ve windows xp drivers
    Sony Vaio VGN-FW11M notebook xp kurulumu ve windows xp drivers
    Sony Vaio VGN-FW11S notebook xp kurulumu ve windows xp drivers
    Sony Vaio VGN-FW21E notebook xp kurulumu ve windows xp drivers
    Sony Vaio VGN-FW21Z notebook xp kurulumu ve windows xp drivers

Ekli Dosyalar:

4. semyirgaz

semyirgaz Yeni Üye

Merhaba

Öncelikle emeğiniz için teşekkür ederim.
    VGN-FW21E modelini bende aldım vista ile çok ağır çalıştığından Xp kurmak istedim tüm driverları aldım kurulumuda yaptım ufak tefek problemler var onlar hakkında yardım edebilirseniz sevinirim.

1.Doğru bluetooth driverı nın linkini ekte gönderiyorum fakat problem şu ki mutlaka kurun dediğiniz vaionun yönetim programlarını kuramıyorum kurmak istediğimde "bu program bu modele uygun değildir" şeklinde bir uyarı alıyorum bundan dolayıda bluetooth cihazını açamadığım için driver doğru olsa bile bluetooth u kullanamıyorum.
    2.Yine yönetim programlarının kurulmamasından dolayı ekran parlaklığını değiştiremiyorum yada laptop üzerindeki kısa yol tuşlarınıda kullanamıyorum

Bu konularda yardımcı olabilecek arkadaş varsa çok sevinirim.
    Teşekkür ederim
    Saygılarımla
    Semih

http://www.radarsync.com/driver/d275390 ... z9_bcm2046

5. NZCN

NZCN Yeni Üye

:?: Merhaba. Ben yaklaşık 2 hafta evvel VGN-FW21E aldım. Ancak o zamandan beri laptop her açılıp kapandığında 1 ya da 2 Gb bellek dolmuş görünüyor. Yaklaşık 70 Gb durup dururken dolmuş görünüyor ve sanırım bu bir vista sorunu. Ayrıca istediğim birçok programı çalıştıramıyorum. XP'ye geçmek istiyorum, laptopu aldığım yer (Acıbadem Bimeks) saka'nın anlattığı yönergeleri anlatıp bunları uygulamam gerektiğini söyledi. Ancak Blue-ray disc okuyucunun çalışmayabileceğini, kasa üzerindeki Volume ve diğer mode tuşlarının çalışmayabileceğini söyledi. XP yükleyen arkadaşlar acaba böyle sorunlarla karşılaştılar mı ? :?:

6. NZCN

NZCN Yeni Üye

Cevap veren çıkmadığına göre çok zor bir soru sormuş olmalıyım. [alala]

7. alen

alen Yeni Üye

Ellerine sağlık çok teşekürler. ;)

8. ahmet68

ahmet68 Yeni Üye

VGN-FW21Z
    kısa yol tuşların çalıştıramıyorum

TOUCHPAD tekerleğini simgesini çalıştıramıyorum

klavye fn tuşlarını çalıştıramadım

diğer xp suruculerini çalıştırdım
    bana ne olur yardımcı olun
    ahmetbozkurt007@hotmail.com

9. brifing

brifing Yeni Üye

arkadaşlar fw21e notebook aldım alalı bi hafta oldu fakat benim şu anda klavye ve mouse um işlev görmüyor..yani çalışmıyor..driver olarak aradığımdada bulamadım..format attım gene olmadı:S ne yapabilirim?
    şimdidien teşekkürler...
    saygılarımla...

10. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Eğer kendiliğinden olduysa servise başvurmanızı öneririm. 30 gün içinde arıza yaparsa değiştirme ya da ücretsiz tamir isteme hakkınız var.

11. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Sorunuzu kendiniz bir okuyun. Birşey anlayabilirseniz size yardımcı olmak için elimden geleni yapacağım söz.

ne yaptınız, ne yaparken hata verdi? hangi adımda takıldınız? mavi ekranda ne yazıyordu? Zira yüzlerce mavi ekran hatası olabilir.

12. KURUMAHMUTOGLU

KURUMAHMUTOGLU Yeni Üye

SuperNatural bu sorun genelde sata driver leri içermeyen bir xp disk i ile kurulum yapmaya çalıştığında çıkar. Diğer arkadaş da haksız değil. Problemini daha ayrıntılı yazmalısın ki hangi mavi ekran olduğunu anlayalım. "mavi ekran" kavramı nerdeyse Windows tarihiyle yaşıt.. Selamlar.

13. tospa

tospa Yeni Üye

arkadaşlar fw21z yi en uygun fiyatla nerede bulabilirim acaba?

14. tatarwer

tatarwer Yeni Üye

arkadaşlar bu driverler FW31ZJ içinde geçerlimidir

15. ermancy

ermancy Yeni Üye

Merhaba,
    sony sitesinden fw100 modelinin(2008de XP yuklu olarak satılıyormus) XP driverlarını indirerek FW31ZJ modeli bilgisayarıma Windows XP kurdum. Bu driverların arasında cıkan "Optical Drive Update" i kurmam sonrasında disc sürücüm kayboldu ve aygır yoneticisinde de sarı unlem isaretiyle gorunmeye basladı. Acaba dvd/Blu-ray surucumu eski haline getirmenin bir yolu var mı?
    Tesekkürler.

16. erenn205

erenn205 Yeni Üye

arkadaslar ayni sorunu su an bende yasiyorum uzerinde gelen vista isletim sistemini yavasligi ve artik kullanilamaz derecede hata vermesinden kaynakli windows7 ye cevirdim ama Fn Tuslari , Hotkeys (MUltimedya Tuslari) ve Touchpad'in sayfa yonetimini saglayan kenar opsiyonlari calismiyor. internette pek birsey bulamadim bunlarla alakali yardimci olabilirseniz cok sevinirim. simdiden kolay gelsin. [imdat] [director] [imdat]

17. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Orjinalinde windows 7 kurulu olan bir modelin programlarını kurmanızı öneririm.
    www.sony.com.tr de var.

Sayfayı Paylaş