Sony Vaio 59 SRTG-H XP/2003 Kurulumu

Konu, 'Sony Vaio Notebook' kısmında thekillingroad tarafından paylaşıldı.

1. thekillingroad

thekillingroad Yeni Üye

Merhabalar,

Bugün Vatan'dan bir adet Vaio SR50TGH aldım, üzerinde Win7 kurulu durumda ancak benim XP'ye hatta mümkünse 2003'e dönmem gerekli.
    Forumda arattım, SR59 ile ilgili bir konu bulamadım. Varsa şimdiden özür dilerim.
    Vaio-link.com'dan bir XP kurulum paketi indiriyorum ancak tecrübe edinmiş birisinin söylediklerine bakıp öyle gerçekleştirirsem daha iyi olacak benim için. Sadece bir pazar günüm var bu laptoptan diğerine geçmek için ve çok uğraşmak istemiyorum, Pazartesi sabahı hazır olması lazım.

Bir de sorum, paket henüz inmedi. Vaio'larda XP için 64bit sürücü de veriliyor mu?
    XP-2003 genelde aynı driver'ı kullanıyorlar, ondan faydalanmayı düşünüyorum. İstediğim şekilde olursa Server 2003 x64 kurmak amacındayım.

Teşekkür ederim.

ek1:
    Downgrade paketini indirirken bir sorunla karşılaştım. ATI_Graphics_Driver'ı indiriyor, ama durmuyor, %110 %120 falan gidiyor öyle, 160MB olması gereken dosya 220MB falan oldu artık =) Cancel dediğimde de siliyor gelen zip dosyasını. Tekrar başlatınca kaldığı yerdne, ama yine aynı problem.

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Paketi indirip herhangi bir vaio notebookun xp kurulumu konusunda verdiğimiz adımları takip edebilirsiniz.
    Takıldığınız yer olursa buradan yazarsınız.

3. thekillingroad

thekillingroad Yeni Üye

Diğer modeller için olan adımları incelemiştim, aynı ise güzel.

Teşekkür ederim cevabınız için. Umarım bir sorun yaşamam. XP'de çok stabil olmadığıyla ilgili bazı yorumlar okudum.
    Ben müşteri ortamlarını "replike" edeceğim bir cihaz kullanmak durumundayım, SQL 2008 çalıştıracak, aynı zamanda yeni projelerde de geliştirme yapacak bu makina.

4. thekillingroad

thekillingroad Yeni Üye

Tekrar merhabalar,

Malesef 5. kez deniyorum ve yeni ATI driverlarını indirirken %100'ü aşıp gitmeye devam ediyor. %130'u aştı şu an, 220MB'a yaklaşıyor.
    Bu sorunla daha önce karşılaşan oldu mu acaba?

Ya da daha da kıssadan hisse olsa da şu driverlara ayrı bir şekilde upload edilmiş yerlerden ulaşsam, var mı böyle bir kaynak? Sony SR59 yazdığımda adam gibi bir sonuç göremiyorum google'da.
    Biraz acildir durum, yardım edebilecek olan varsa şimdiden çok teşekkür ederim.

5. saka

saka Admin Yetkili Kişi

6. thekillingroad

thekillingroad Yeni Üye

İlginize teşekkür ederim ama Everest raporu ne işime yarayacak anlamadım ben =)

ATI Mob Rad HD 4570 olduğunu biliyorum zaten grafik kartının. Ancak driver'ını getiremiyorum.
    Zaten Sony'nin sağladıkları da XP için sadece x86 platformuna aitmiş. x64'leri donanım sağlayıcların kendi sitelerinden indirmeye çalışıyorum ama hepsi sunmuyo. Hatta ATI'nin sitesinde XP için herhangi bir şekilde sonuç çıkmıyor.

Rezalet ya bu AMD ATI'nin durumu, Sony'nin yediği nane de süper. Ne diyeyim. 3000tl para verdim, işkence çekiyorum.
    Yarın tek günüm önce Win2003 sonra XP denemek için, ben bir arpa boyu yol kat edememiş durumdayım.

7. saka

saka Admin Yetkili Kişi

yanlış konuyu yapıştırmışım :)
    [*] Ati Ekran Kartı Sürücüsü: Ati vga driver for windows xp sürücüsünü kurunuz. sorun yaşarsanız şu yazıda anlatılanları yapın.

8. thekillingroad

thekillingroad Yeni Üye

Teşekkür ederim. =)

elimde 2003 cd'si bakıyorum şimdi, artık ne var ne yoksa girişicem.

9. thekillingroad

thekillingroad Yeni Üye

Tekrar merhabalar,

Malesef SR59TG'ye Windows Server 2003 x64 ve Windows Server 2008 x64 kurulumları başarılı olamadı.
    XP x86 için verilen bazı driverlar vardı ancak RAM miktarı benim için önemli olduğundan x64 kurmam gerekiyordu.

Win7 için Sony sitesinde yer alan tüm yazılımları-driverları indirdim.
    Driverların bir çoğuna gerek kalmadı.
    Windows 7 Ultimate x64'ü kurduktan sonra ilk iş olarak Sony Shared Library ve akabinde diğer Sony uygulamalarını kurdum.
    Firmware Parser Device, Fingerprint Sensör ve unuttuğum bir donanım daha kurulamamıştı. Bunların tamamını Driver'ların olduğu folder'ı göstererek kurdum (tüm Sony Application'larından sonra!), sonraısnda ekran kartını update etmesini söyledim aynı folderdan. Windows HD4500 Series olarak görmüştü, driverlardan sonra HD4570 olarak update etti.

Bu işlemlerden sonra hotkeylerin tamamı çalışmıyordu, sadece sesi kontrol edebiliyordum. Daha sonra Windows Update yaptım, ne alakaysa, tüm fonksiyonlar yerine geldi, Setting-Mode ve 5 kısayol hariç, onları farklı yapılandırmak gerekiyor sanırım.

Şu an sorunsuz çalışıyor, sadece Sony Battery Checker'ı kaldırmak gerekebiliyor kimi zaman, habire pil hatalı uyarısı veriyor.

İhtiyacı olan varsa diye yazayım dedim. Başlığa da Win7 diye ekleme yapılabilirse arayanlar daha kolay bulur.

10. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Sürücülerin bağlantılarını ve nasıl kurdğunuzu anlatan kısa bir yazı yazarmısınız.

Sayfayı Paylaş