Sony pcg-r505tl Yardım..

Konu, 'Sony Vaio Notebook' kısmında FikretKISA tarafından paylaşıldı.

1. FikretKISA

FikretKISA Yeni Üye

Merhabalar. Bir arkadaşım bakım yapmam için Sony pcg-r505tl getirdi, özellikleri; intel Celeron 650 Mhz işlemci, 128 mb ram ve 15 gb hardisk. İşletim sistemi ingilizce xp idi, makineyi çok rahat çalışıcak duruma getirdim fakat ingilizce olduğu için içime sinmedi ve türkçe olması için format atmak istedim fakat şoka uğradım hardisk yetersiz olduğu için format yarıda kaldı. Arkadaşlar bu bilgisayarı nasıl toparlıcam? çok az yer kaplayan xp cd si nasıl oluşturulur? demek istediğim Hardiskte çok az yer kaplayan Xp kurmak istiyorum ve yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim..

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

15 gb alan xp nin her sürümü için yeterlidir.
    Büyük ihtimalle diske tam format atamamış olabilirsiniz.
    Bence yeniden takıp diske format atıın.

3. ayanoglu_75

ayanoglu_75 Yeni Üye

Merhaba arkadaşım öncelikle, 15 Gb diyosun da ben 3 GB'lık alana xp kurdum sadece xp ama.hiç bir program kurulmadı yani.Sonuç olarak senin sorunun tam silmeden atmaya çalışmıişsın sanırım o yüzden de yer kalmamıştır yarıda kalmıştır format.

Sana tavsiyem.Format atarken bölümü komple sil yani (D'ye basmanı isticek) ile sildikten sonra kurulum yap sorun kalmıcaktır..

kolay gelsin

4. FikretKISA

FikretKISA Yeni Üye

Arkadaşar önerileriniz için çok teşekkür ederim fakat sorunu çözdüm.

5. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Sorun neymiş nasıl çözdünüz yazarsanız başkaları da faydalanır.

6. FikretKISA

FikretKISA Yeni Üye

Tabiki;

Sorun aslında çok basit bişiymiş, kısaca bir özet geçeyim. Bu bahsettiğim Pc de formata başladım, Donanım düşük özelliklere sahip olduğu için kurulum hali ile yavaş ilerliyordu. 39 dakika kala bir hata mesajı aldım (sanal bellek yetersiz vs. ki buda Ram ın 128 Mb olmasından kaynaklanmış) kurulum yarıda kaldı ve tekrar devam etmek için Pc yi yeniden başlattım, 39 dakika kalan yerde `àsms` klasörünü bulamadığı hata mesajını verdi, Yol gösterdim fakat bir türlü olmadı. Uzun süre uğraştım fakat bir sonuç elde edemedim. Forumlarda araştırırken Kurulum sırasında sürekli (sanırım Alt ve F10 tuşlarıydı) bahsediliyordu, aynı anda bastım komut penceresinden regedit.exe yazıp gelen regetid penceresinden sol üst taraftan Dosya+Al gelen pencereden masaüstü nü seçtim Bilgisayarım+Özellikler+Gelişmiş+Görsel Efekt Ayarları+Gelişmiş+Değiştir kısmından Ram boyutunu yükselttim (128 Mb Ram a 197 verdim) sonra pc yeniden başlattım kaldığım o 39 dakika kısım geldiğinde tekrar `asms` klasörünü istedi Cd yi cıkarttım yeniden taktım ve tamam tuşuna bastım ve format sorunsuz gerçekleşti. Yani arkadaşlar bütün hata benden kaynaklanmış, Hardiskin 15 Gb olduğu halde Xp kurulumu için yetersiz olduğunu düşündüm ve yalnış arayışta bulundum. Sorun Sanal Bellek (Ram) ın yetersizliğinden kaynaklanmış.

7. saka

saka Admin Yetkili Kişi

bilgi için teşekkürler

8. FikretKISA

FikretKISA Yeni Üye

Eyvallah saka

Sayfayı Paylaş