SATA'yı kapatınca sürücüler birleşip D sürücüsü silinir mi?

Konu, 'Acer Notebook' kısmında e_kartal_c tarafından paylaşıldı.

1. e_kartal_c

e_kartal_c Yeni Üye

Merhabalar. Arkadaşımın pc'sini Vista'dan Xp'ye çevirmemiz gerekiyor. Sorun konu başlığında da bahsettiğim gibi SATA ile ilgili. Kendi pc'mi Vista'dan Xp'ye çevirmiştim ama bir hayli uğraşmıştım. D'deki bütün dosyaları taşınabilir harddiske aktarıp, o şekilde SATA'yı kapatıp Xp'ye çevirmiştim. Fakat taşınabilir harddisk şu an elimizde olmadığı için arkadaşımın pc'sindeki (D sürücüsündeki) dosyaları aktarım yapamıyoruz.
    Size sorum şu olacak; SATA'yı kapattığım zaman D'deki bütün dosyalar gider mi? Yani C ve D sürücüleri silinip birleşir mi?
    Şimdiden teşekkürler..

:!: Pc'nin markası Acer olduğu için buraya ekledim, sonradan farkettim ki Notebook Genel kısmı varmış, ilgili arkadaşlar oraya taşırlarsa sevinirim..

2. Levcho

Levcho Üye

SATA yı kapatmaktan kastınız ne? nerden kapatacaksınız.
    Normalde, işletim sistemi kurulumlarında,kurulum işlemi sabit sürücüyü görürse,
    d'ye dokunmadan c'ye sistem kurulabiliyor. Sorun olmaz.
    Denemeniz gerekiyor....

3. e_kartal_c

e_kartal_c Yeni Üye

Vista'yı Xp'ye çevirmek için SATA sürücüsünün driverı entegre edilmiş Xp cd si kullanmak, ya da entgre edilmiş cd yoksa SATA'yı BIOS'tan kapatmak gerekiyor.. Bu yüzden kapatmak istiyorum.. Deneyenler yok mu D'ye birşer olur mu?

4. e_kartal_c

e_kartal_c Yeni Üye

acil cvp bekliorum.. bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirm..

5. saka

saka Admin Yetkili Kişi

satayı ide yapmakla diskteki bilgiler silinmemeli.

6. The Wind

The Wind Yeni Üye

Bazı notebook bioslarında hddnin sata özelliği kapatılabiliyor,sanırım bunu sordunuz.

7. e_kartal_c

e_kartal_c Yeni Üye

wind, soruyu soran benim..

8. The Wind

The Wind Yeni Üye

Hayır benim verdiğim cevap levchonun sorusunaydı.Satayı nerden kapatacaksınız diye sormuş size,ben de biostan kapatılabiliyor bazı notebooklarda dedim. ;)

9. Levcho

Levcho Üye

İyi de sata'yı kapatınca, açılışta sistem hdd'yi nasıl görecek?
    Tabii sizinle alakalı değil de, şaşırdım sadece, sesli düşündüm.

10. e_kartal_c

e_kartal_c Yeni Üye

yok sen direk yazılı düşünmüşsün :) neyse orası o kadar önemli deil, ben SATA'yı kapatıp bir kere Vista'dan Xp'ye çevirmek için format atmştım, orda bi sorun yok.. sorun SATA kapanınca D sürücüsndeki dosyalara birşey olur mu?

11. The Wind

The Wind Yeni Üye

ide olarak görecek satayı kapatırsan:)

12. e_kartal_c

e_kartal_c Yeni Üye

yani?

13. The Wind

The Wind Yeni Üye

Yani birşey olmayacsk,sata destekli xp cdsi yapmakla uğaşmayacaksın.

14. ufukyildirim

ufukyildirim Yeni Üye

arkadaşım bn pc yi vistadan xp ye çevirdiğim zaman satayı kapadım ve d deki bilgilerimin hiç biri gitmedi...

15. e_kartal_c

e_kartal_c Yeni Üye

tşk ederm, istedğim cvp buydu [bravo]

Sayfayı Paylaş