Samsung R560 Notebook İncelemesi

Konu, 'Diğer Notebook Markaları' kısmında Error! tarafından paylaşıldı.

 1. Error!

  Error! Yeni Üye

  İnsanların bilgisayar kullanım alışkanlıkları bir süredir artan bir ivmeyle hareketliliğe doğru kayıyor. Bu tabii dizüstü bilgisayarların kapasitelerindeki artışla paralel ilerliyor ve aynı zamanda "performans açısından bir masaüstü bilgisyara ihtiyacım var" diyebilecek kullanıcılar da bu sayede kendilerine uygun dizüstü bilgisayarları satın alma kararlarında gözönünde bulundurmaya başlıyorlar. Bu incelememiz, performansıyla grafik tasarımcılar ve oyuncuları cezbedebileceğine inandığımız, Intel Centrino 2/Montevina platformundaki Samsung R560.
  Siyah, kırmızı, Samsung R560

  Samsung R560 önce tasarımıyla dikkat çekiyor.
  [​IMG]
  Firma bu aralar çokça kullandığı kırmızı vurgular içeren tasarımı R560'a da katmış. Kırmızı (daha doğrusu, koyu gül rengi gibi sözlerle tanımlanan) vurgularla süslenmiş parlak "piyano siyahı" tasarım incelediğimiz Samsung SyncMaster T220 monitörde de karşımıza çıkmıştı.
  R560 Türkiye'de satılan çoğu bilgisayara oranla üst düzey bir bilgisayar. Bizdeki modelin konfigürasyonu aşağıdaki gibiydi:
  Samsung R560

  * Tam model adı: Samsung NP-R560
  * Yonga seti: Intel PM45+ICH9M
  * İşlemci: Intel Core 2 Duo P8600, 45 nm Penryn, 2.4 GHz, 3 MB L2 önbellek, 25 W TDP
  * Bellek: 3 GB DDR3-1066 (PC3-8500)
  * Grafik çekirdeği: NVIDIA GeForce Go 9600M GT 512 MB GDDR3
  * Sabit disk: 320 GB, 5400 devir/dak.
  * Monitör: 15.4" WXGA parlak ekran - 1280×800 çözünürlük
  * Optik sürücü: LightScribe özellikli DVD yazıcı
  * Pil: 6 hücreli 5200 mAh
  * Ses: Yüksek tanımlı 2x 2W hoparlörler
  * İnternet kamerası: 1.3 MP
  * Bağlanabilirlik: 802.11n taslak kablosuz ağ, Gigabit Ethernet, modem, Bluetooth 2.0+EDR
  * Giriş/çıkışlar: 3x USB, 1x D-Sub VGA, HDMI, kulaklık, mikrofon, modem, Ethernet
  * Diğer: SD kart okuyucu, dahili mikrofon
  * Boyutlar: 35,8 x 26,4 x 2,8 cm
  * Ağırlık: 2.7 kg
  Özellik listesinde dikkati ilk çeken şey herhalde DDR3 bellekler. Samsung R560 DDR2 bellek desteklemiyor ve 3 GB DDR3 PC-8500 bellekle geliyor. İşlemci Penryn çekirdekli düşük güç tüketimli bir model. GeForce Go 9600M GT grafik kartı da bu performans üçlüsünü tamamlayıp sizi oyuna başlatıyor. Her zamanki gibi fiziksel özelliklerden devam edelim, performans ve izlenimlere de geleceğiz.

  [​IMG]
  Samsung R560 artık dizüstü bilgisayarlarda alışık olduğumuz üzere parlak bir kaplamaya sahip. Artık alışıldık olmaya başlayan bir başka şey de parmak izlerinin belirgin şekilde yerleşmesi. Bu parlak kaplamalar parmak izlerinizi (ve diğer lekeleri) fazlaca belli ediyor ve sürekli temizlemezseniz kötü gösteriyor. Belki vitrinde şık durabilir ama biz kullandıkça rahatsız oluyoruz. Ekranın arkasında, yani ön yüzde sadece Samsung logosu var. Logo ekranı kaldırınca karşıdan okunacak şekilde duruyor; kapalı ve sizin kullanımınıza hazırken ise ters.

  [​IMG]
  Ön tarafta, Samsung'un yeni tasarım ürünlerinde gördüğümüz kırmızı kuşak görülür durumda. Bu kuşak bilgisayarın bilek bölmesine doğru siyaha karışarak ilerliyor. SD kart okuyucu yuvası bu tarafta, alt bölgeye gizlenmiş durumda. Sol taraftaki durum ışıkları ön bölümü tamamlıyor.

  [​IMG]
  Durum ışıklarının olduğu bölgeye yakından bakış. Kırmızı bölge içinde ayrı bir panel gibi duruyorlar; gövdeyle aradaki hafif açıklık detaycı gözleri işçilik konusunda biraz rahatsız edebilir. Bizce bu bölgede opak bir panel yerine kırmızımtırak alana karışan şeffaf bir panel daha iyi gidebilirdi, tabii ışıkların okunurluğu nasıl etkilenirdi bilemiyoruz.

  [​IMG]
  Soldan devam ediyoruz. USB yuvası köşeye yerleştirilmiş. Samsung bu modelde bunu hesapladı mı bilmiyoruz ama muhtemelen kullanacağınız farenin kablosu solak kullanıcıların eline dolaşmayacaktır. Hemen yanında analog çıkış var. Soğutma ızgarası geniş deliklere sahip ve R560'ın başarılı soğutma sistemine katkıda bulunuyor. Ön tarafa doğru gittikçe HDMI ve ses giriş/çıkışlarını görüyoruz. Sonunda da PC Card genişleme yuvasıyla sol bölüm bitiyor.

  [​IMG]
  Arka yüzde modem, USB, ethernet ve güç bağlantı noktaları serpiştirilmiş. USB yuvaları birbirine yakın; kalın USB aygıtları uzatma kablosu kullanmadan takarsanız diğer USB yuvası iptal olacaktır. 6 hücreli pil, sistemin arkasından çıkıntı yapmıyor. 9 hücreli pil seçeneğine giderseniz arka taraftan taşacaktır.

  [​IMG]
  Sağ tarafta DVD yazıcı ve Kensington kilit yuvası var. TV özelliği için anten girişi de burada ama bizim örnekte TV özelliği bulunmadığı için kapalıydı.

  [​IMG]
  Alt tarafta bazı kapaklar hafif bombe yapıyor. Altı tane kaymaya dirençli ayağın üzerinde duran R560 masada kaymadan rahatça kullanılabiliyor.

  [​IMG]
  Alt bölümde, pile dahil bir şarj göstergesi var. "PUSH" yazan düğmeye bastığınızda beş seviyeli olarak pil şarj durumunu gösteriyor. Böylece seyahate çıkmaya hazırlanırken pil durumunu bilmeden kör uçuş yapmak ya da işi gücü bırakıp Windows Vista'nın açılışını bekleyerek pil durumunu öğrenmek zahmetine katlanmıyorsunuz.

  [​IMG]
  6 hücreli pil bu. Genellikle 6 hücreli pillerde 4800 mAh sığa görürüz, Samsung 5200 mAh vermiş. Pil, R560'a başarılı bir kullanım süresi sağlıyor.

  [​IMG]
  Hoş bir ayrıntı olarak, Samsung R560'da neyin nerede olduğunu gösterecek notları bırakmış ve buna bellek/sabit disk yuvası gibi iç organlar da dahil.

  [​IMG]
  Altta ikişer vidalı iki kapak bulunuyor. Bunlardan biri kablosuz ağ, miniPCI ve bellek yuvalarını korurken diğeri sabit disk kompartmanını örtüyor. Bellek yuvasını koruyan kapağın vidalarını söktükten sonra ince bir kartla destekleyip kaldırmanız gerekebilir. Sabit disk yuvasına ulaştıktan sonra sabit diski yerinde tutan plakayı da iki vidayla korumuşlar. Genel olarak bellek ve sabit disk güncellemesi oldukça kolay.

  [​IMG]
  Her iki bellek yuvası da dolu. 3 GB bellek, 2+1 GB şeklinde geliyor. DDR3 bellek kullanıldığını kocaman bir uyarıyla belirtmişler, kim olsa anlar (gerçi CPU-Z sistemde DDR2 bellek olduğunu iddia etti).

  [​IMG]
  Samsung R560'ta kendi üretimi bir sabit disk yerine Fujitsu üretimi bir model kullanmış.

  [​IMG]
  Bilgisayarı kullanırken muhatap olacağınız iç bölüm. Parlak (ve parmak izini belli eden) tasarım burada devam ediyor. Üstte metalik renkli bir çizgi klavyeyi güç düğmesini de içeren hoparlör bölgesinden görsel olarak ayırıyor. Kırmızı detay siyah bölgeye yavaşça karışıyor. Rengin etraftaki ışık miktarına bağlı olarak farklı algılanabildiğini not düşelim. Fotoğraflardaki belirgin kırmızılık gün ışığında da var ancak yazının yazılmakta olduğu akşam saatlerinde editörünüzün önündeki R560'ta o bölge gayet bordo gözüküyor. Tanıdığımız insanlar arasında bu renge tepki karışık oldu; bazıları "kalitesiz" gösterdiğini söylerken bazıları da çok hoş olduğunu düşündü. Bunda tabii günün farklı saatlerindeki ışık düzeyleri de etkili olabilir. Tasarım konusunda her zaman söylediğimiz üzere, gidip kendi gözlerinizle görün.
  Etiketlerde sistem özellikleri ayrıntılı verilmemiş, bunun yerine genel sözcükler yazılmış. Klavye rahat bir yazıma olanak tanıyacak kadar büyük. Neyin nerede olduğunu açık açık yazma güzelliği burada da devam ediyor; bilgisayarın yazı bölgesinde simgeler ve yazılarla USB, ses gibi giriş çıkışların yerleri belirtilmiş.

  [​IMG]
  Ekran arkaya doğru bu açıdan fazla açmanıza izin vermiyor.

  [​IMG]
   
 2. Error!

  Error! Yeni Üye

  Klavye ve Touchpad

  Samsung, klavyede "Silver Nano" adını verdiği antibakteriyel teknolojiyi kullanmış. Gümüş iyonlarını temel alan teknolojiyle üretilen "toz", klavyenin kaplamasına karıştırılarak antibakteriyel özellik kazandırıyor. Samsung bu alanda önde gelenlerden bir tanesi, çamaşır makinelerinde bile var bu teknoloji. R560'ın geri kalanında da kullanıldığını söylememişler ama en azından klavye üzerinde ellerden bulaşan bir bakteri popülasyonunu besleme olasılığınız oldukça düşük -siz yine de periyodik temizlemeyi ihmal etmeyin.
  [​IMG]
  Klavye, R560'ın boy avantajını kullanarak geniş yapılmış. Gövdenin tam ortasına oturan klavyenin kullanımı genel olarak çok rahat. Tuş tepkileri hem ses, hem de dokunuş hissi açısından yazdığınızı hissettiriyor. Enter ve Backspace tuşları diğerlerinden biraz fazla ses çıkarıyor. Tuşların alt tarafları yuvarlatılmış; yazma konforuna özel bir katkısını hissetmedik, siz hisseder misiniz bilmiyoruz. Tuş boyutu rahat yazmaya katkıda bulunuyor diyebiliriz ama rahatlıkla. Bir tek şey dışında…

  Samsung yön tuşlarını biraz ufak yapmayı tercih etmiş. Geniş yüzey alanının avantajını kullanarak yön tuşlarını biraz daha büyük tasarlayabilirlermiş diye düşünüyoruz; "tamamen test amaçlı " oyun denemelerimizde biraz rahatsızlık hissettik. Yön tuşlarının yanındaki ikinci bir Fn tuşu, bu tuşla birlikte kullanılan özelliklerin çoğunu tek elinizle kullanabilmenize destek oluyor. Masaüstü bilgisayarınızın yanına ikinci bilgisayar olarak alacaksanız Home-PgUp-PgDown-End tuşlarının hemen hemen tüm güncel dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi en sağ sütuna dizilmiş olması da zorluk çıkarabilir ama artık herkes böyle yaptığı için buna bir eksi puan vermiyoruz. Eğer bu tuşların gruplandığı bir bilgisayar incelemeye gelirse ona artı puan vereceğimizden emin olabilirsiniz ama..

  Fn ile birlikte kullanılan işlevler arasında pil durumu göstergesi var. Samsung yazılımı desteğiyle birlikte Fn+F2 tuş bileşimi ekrana pil göstergesini getiriyor. İlginç bir Fn tuş bileşimi ise Fn+F5'te. Bu tuş bileşimi R560'ın arka aydınlatmasını kapatıyor. Dikkatli baktığınızda LCD ekranda masaüstünüzü belli belirsiz görebiliyorsunuz. Bu, örneğin kahve yapmak için mutfağa giderken kullandığınızda pil tasarrufuna katkıda bulunacaktır; dizüstü bilgisayarlarda en çok gücü monitörlerin "yediğini" aklınıza getirirseniz hatırı sayılır bir güç tasarruf olanağıyla karşı karşıya olduğunuzu farkedersiniz.

  Touchpad (dokunma yüzeyi) düğmelerle tek bir yüzey oluşturacak şekilde düzgün. Sağ tarafta sayfayı aşağı-yukarı kaydırmaya yarayan alan görsel olarak belirtilmiş. Yazılım üzerinden sağ-sol sayfa kaydırma işlevi de var. İki tane fare düğmesi bulunuyor ki Windows kullanıcıları için yeterli. Metalik çerçeve estetik açıdan artı kazandırmanın yanında dokunuşunuzla da hissedilerek kazara dokunma yüzeyinden çıkmanızın önüne geçiyor. Dokunma yüzeyi Fn tuş bileşimiyle kullanım dışı bırakılabiliyor.
  Durum ışıkları


  Durum ışıkları logo üzeri LED'ler yerine, doğrudan durum simgeleri şeklinde ışıklar şeklinde tasarlanmış. Mavi ağırlıklı durum ışıkları okunaklı; fotoğrafta kapalı olan şarj ışığı ise pil ve adaptör durumuna göre kırmızı/yeşil yanıyor.Yukarıdaki fotoğraf karanlıkta çekilmedi, ışıkların şekilleri net görünsün diye poz telafisinden kıstık.
  Gövde yapısı

  His olarak, incelemeye gelen sağlam modellerden biri diyebiliriz. Kasa sağlam duruyor ve basınca karşı tedirginlik verici bir esnemeyle tepki vermiyor. Buna monitörün sırtı da dahil. Ekran menteşeleri sağlam; ekrandan tutup kaldırıp indirdik ve bir boşluk ya da kırılganlık hissi vermedi (bunu evde denemeyin, dizüstü bilgisayarınızı her zaman kasasından tutup taşıyın). İşçilik genel olarak çok başarılı; kapaklar yerlerine sıkı oturuyor ve birleşme yerleri de muntazam.
  Kapak, açarken bir parmağınızla serbest bırakmanız gereken bir kilit mekanizmasıyla kapanmıyor. Bu artı puan hanesine kolaylıkla yazılabilirdi ancak kapanırken son, açılırken ilk aşaması biraz tedirgin etti. Samsung R560'ın kapağı kapalı konumdan birkaç santimetre yukarıya kadar epeyce sert. Dolayısıyla kapağı açarken kasayı da kaldırmamak için sabitlemeniz gerekiyor. Tedirgin eden durumsa kapatırken, son birkaç santimetreyi kontrollü sürdürmezseniz araba kaputu kapatır gibi "küt" diye kapanması.
  Ekran

  Samsung'un ekranı gövdesindeki parlak temayı devam ettiriyor. Diğer kaliteli markaların parlak ekranlarında genel olarak gördüğümüz gibi, renk oluşturma konusunda başarılı. Ancak parlak ekranlı başka modellerde de olduğu gibi, parlak ekranların arkanızda bir ışık kaynağı olduğunda parlaması şeklindeki zayıflığını taşıyor.

  Karşıdan görüş gayet net ve renkler sonuna kadar başarılı. Fotoğraflarda tam kaliteyi gösteremiyoruz ama bir sorun olmadığını söyleyelim.


  Sağdan ve soldan görünüş. Görüş açısı arttıkça LCD'lerde görülen kontrast kaybı fazla hızlı artmıyor. Parlak ekran olduğu için, yatay görüş açınızı artırdıkça karşı taraftaki tuhaf ışıklar saçan cismi de görüntüyle birlikte görüyorsunuz.

  Alttan görüş açısında görülebilirlik çabuk kayboluyor. Diğer TN panelli LCD'ler gibi R560'ın ekranı da alttan baktığınızda kontrast/parlaklık kaybo olarak kendini gösteriyor.

  Tepeden bakıldığında ekranın parlaklığının artması da LCD'lerde görmeye alışık olduğumuz bir görüntü.
  Ekran parlaklığı için pil tasarrufunu amaçlayan bir ayar olanağı işletim sistemine dahil edilmiş. Belirli bir süre herhangi bir işlem yapmadığınızda monitör kendiliğinden parlaklığı azaltıyor. Bu davranışı yazılım üzerinden ayarlayabiliyorsunuz.
  Pil ömrü

  Samsung R560'ın 5200 mAh sığalı 6 hücreli bataryası benzerlerinden birazcık daha yüksek kullanım süresi sağlamaya aday gözüküyor -ama birkaç yüz mAh fazlalık hissedilir bir pil ömrü sağlamak için yeterli değil. Bu nedenle Samsung pilden kullanım süresini uzatmak için doğrudan ya da dolaylı özellikler tasarlamış. Göze çarpan birkaç tanesini anarsak:

  * İşlemci başta olmak üzere Centrino 2 platformunun düşük güç kullanımı
  * Oyun gibi işler dışında işlem gücünün yeterliliği -böylece sistem çoğu zaman düşük güç modunda kalabiliyor
  * Monitörün otomatik kararma, arka ışığı toptan kapatma özellikleri
  * %30 gibi bir miktar daha az güç tüketen DDR3 bellekler ve diğer minör geliştirmeler

  Sonuçta Samsung R560'la pil ömrü denemelerimizde biraz daha haşin davranmaya karar verdik. 2.5 kilonun üzerindeki ağırlık ve Montevina gibi yeni bir platformda üretilmesi bu kadar güncel olmayan sistemlerinkinden daha zor koşullar altında test edilmesine götürdü. Kablosuz ağ açık, İnternette hafif gezintili, bir miktar resim işleme gibi işlemleri yaptığımız sırada, saat 19:45'te adaptör gücünü kestik. Sistem güç tasarruf moduna geçti ve orada bıraktık. Windows Vista saat 23:09'da R560'ı şarja takmamızı isteyip uyku moduna girdi. 3 saat 25 dakika gibi bir süre, 204 dakika tam olarak. Pil ömrünün 15.4" ekran ve akranlarından yüksek olmayan ağırlığa göre başarılı olduğunu söylemekte sakınca görmüyoruz.
  Performans

  Samsung R560'ta Montevina kod adıyla andığımız, Intel'in Centrino 2 platformu bulunuyor. Aslında tam olarak Centrino 2 diyebilmek için tümleşik grafikli bir yonga setini beklerdik ama Samsung "Centrino 2 Inside" yazmış, Intel de Samsung R560 üzerindeki PM45 yonga setini platformun gereksinimleri arasına almış, bize laf düşmedi. İşlemci Intel Mobile Core 2 Duo P8600.

  2.4 GHz çalışma frekansına sahip bu işlemci 45 nm tekniğiyle üretilmiş ve 25 Watt TDP değeri gösteriyor. Bellekler 1066 MHz efektif frekansında DDR3. Böylece hem DDR2 bellekli dizüstü sistemlere göre daha fazla bellek bantgenişliği geliyor, hem de bellek FSB ile aynı hızda oluyor. Gecikme değerleri tabii DDR2'lere göre daha yüksek.

  Görüntü yongası NVIDIA GeForce Go 9600M GT. 512 MB GDDR3 belleği 800 MHz frekansında çalışan GPU'nun kendisi 500 MHz ile çalışıyor.

  Fujitsu sabit disk dakikada 5400 devir dönüyor. 48 MB/s ortalama aktarım hızı fena değil, 17.3 ms erişim süresi daha iyi olabilirdi.

  Testlerde Futuremark tayfası standart ayarlarla çalıştırıldı. Samsung R560 Crysis'in otomatik ayar seçiminde yüksek ayarları seçti (High). Benzer şekilde, ETQW da yüksek ayarları gördü. Her ikisini de öylece bıraktık. Half Life 2 Episode 2'de HDR vesaire kapatmadan, doğrudan çalıştırdık. WinRAR testlerinde ise hem kendi benchmark aracı, hem de yaklaşık 670 MB bir dizini sıkıştırma süresi var -elimize kronometreyi alıp ölçtük.
  Samsung R560'ın performans rakamları hayli başarılı. Crysis oynayacaksanız otomatik tanımaya bırakmayıp elinizle biraz düşürseniz iyi olur, yüksek ayarlar R560'daki 9600M için biraz fazla geliyor. Bunun dışında gerek oyun, gerek genel sistem performansı tatmin edecektir.
  Bir not: R560'la GRID oynadık. Amacımız aşağıdaki sıcaklık testleri için sistemi ısıtmaktı. Yüksek kalite ayarlarında GRID açılıyor ve oynanabiliyor, yalnız yaklaşık 20 dakikalık hızlı bir yarışın sonlarında duraksamalar yaşadık. Bu tip duraksamaları Crysis'te yaşamadık, sadece GRID'de, belli bir süre yarıştıktan sonra gerçekleşti. Ekran kartı ya da işlemci olduğunu sanmıyoruz, oyundan çıkıp baktığımızda her ikisinin de kabul edilebilir sıcaklıklarda olduğunu gördük. Aklımıza iki olasılık geliyor; birincisi bunlardan birinin anlık olarak aşırı ısındığı ve biz duraksamaları yakalayıp Windows'a geri düştüğümüzde normal sıcaklıklara döndüğü, ikinci ve daha kuvvetli bir ihtimal olanı ise PM45 yonga setinin sıcaklık yönetiminde bir pürüz olduğu. Sadece bizim elimizdeki sistemde de olabilir ama bu notu düşmemiz şarttı.
  Sıcaklık

  Samsung R560 işlemci sıcaklıklarında bir tuhaflıkla birlikte şaşırtıcı derecede başarılı sıcaklık değerlerine imza attı. Sistemi açıp yaklaşık yarım saat bekledikten sonra işlemcinin yüksüz sıcaklığını not aldık. Çekirdeklerden biri 36, diğeri ise 41 santigrad derece gösteriyordu. Sistemi Orthos ile yük altına soktuğumuzda işlemci sıcaklığının 67-68 santigrad derecede sabitlendiğini gördük. Ekran kartı da benzer şekilde, yüksüzken 41, yük altında 72 santigrad dereceyi gördü. Her iki bileşen için de yüksek olmayan sıcaklıklar.
  Yük altındayken R560'ın alt yüzeyi bacaklarınızı yakmıyor. Üst tarafta, klavye bölgesinde sıcaklık dağılımı sol tarafta yüksek olacak şekilde. Bir süre oyun oynadığınızda sol elinizin bileğinize kadar ısındığını hissediyorsunuz. Sağ tarafta sağ bileğinizin altındaki sabit disk sıcaklık yayıyor ama sol tarafla karşılaştırıldığında düşük.
  Sıcaklığın başarısında düşük güç tüketen sistem bileşenleri yanında geniş havalandırma ızgaralı soğutma sistemi de görev alıyor.
  Ses

  Gürültü anlamında, Samsung R560'ın özellikle klavye üzerinden Fn tuş bileşimiyle ulaşılabilen "sessiz mod"unda varlığını hissettirmediğini söyleyebiliriz. Fan çok sık devreye girmiyor ve disk de sessiz. Yük altına sol taraftan havalandırma sesini duymaya başlıyorsunuz ancak R560'ın şimdiye kadar denediklerimiz arasında soğutma gürültüsü açısından en başarılılarından olduğunu söyleyelim. Dizüstü bilgisayarlardaki fanların yüksek frekanslı rahatsız edici gürültüsünden R560'ta yok. Bunun yerine dikkat kesildiğinizde hissettiğiniz, düşük frekanslı bir fan sesi duyuyorsunuz.

  [​IMG]
  Hoparlörler ekranın hemen altındaki yüzeyde. Çıkışları ufak, sesler "idare eder" mertebesinde. Daha yüksek ses çıkaranları görmüştük. Ses her zamanki dizüstü "tizliğinde". Sonuna kadar açtığınızda arada bir bozulmalar yakalayabiliyorsunuz. Genel dizüstü hoparlörleri bağlamında aldığımızda olumsuz ya da olumlu bir şey söyleyemiyoruz.
  Diğer

  Samsung R560'ın üzerindeki kablosuz ağ kartı Intel 5100; 300 Mbps alma ve 150 Mbps gönderme hızına kadar verebiliyor -bu hızların gerçek hayatta yakalanmadığını kablosuz ağ aygıtı incelemelerimizden biliyorsunuzdur. Ağda birkaç saatlik periyodlarda kopup bağlanmalar yaşadık ancak R560'tan kaynaklanmıyor olabilir.

  Sonuç: Her yönden başarılı

  Samsung R560, Intel Centrino 2 (Montevina) platformunda üretilmiş güncel bir dizüstü. Intel'in platformu eski başarılı geleneğini sürdürüyor; Centrino platformunda bir bilgisayar düşünüyorsanız Montevina'ya gözatmanızda fayda var. Genel olarak, R560'ı her yönden başarılı bulduğumuzu söylemeliyiz; yüksek performansı ergonomik, düzgün tasarım ve yüksek pil ömrüyle birleştiriyor. Sorun olacak herhangi bir eksiğini görmedik.
  R560 için 1500 dolardan başlayan fiyatlar gördük. Bu fiyat seviyesindeki rakipleri arasında performans dışında hem estetik hem de kullanışlılık açısından tasarım, antibakteriyel klavye gibi ekstralarla öne çıkıp güçlü bir yere kuruluyor.
  Artılar/Eksiler

  * Yüksek grafik ve işlemci performansı +
  * Uzun pil ömrü +
  * Ekran karartma gibi ufak detayların ıskalanmamış olması +
  * Sessiz çalışma +
  * Antibakteriyel, genel olarak rahat klavye +
  * Performans ve pil ömrüne rağmen ortalamanın altında ağırlık +
  * Klavyede yön tuşları ufak -
  * Çok fazla parmak izi tutuyor -
  * Kapak sert kapanıyor -

  Vista Skoru
  [​IMG]
   
 3. caksoy1

  caksoy1 Yeni Üye

  Merhaba,
  İnceleme için çok teşekkür ederim. Uzun araştırmalar sonucunda aldığım ürünü biraz daha tanıma imkanım oldu.
  Ürünüm henüz yeni olduğundan mıdır bilmiyorum ama çok sessiz olması bir kaç kere, acaba kendini kapattı mı dememe sebep oldu. Kapak ve parmak izi eksilerine ben de katılıyorum. İlave olarak bir de CAPSLOCK açık/kapalı ışığı yazı yazarken benim sol elimin altında kalıyor ve yazı yazarken elimi kaldırmam gerekmesi pek hoşuma gitmedi. Üründe kısayol tuşları yok, bu benim için bir artı ama başka kullanıcılar için eksi olabilir. Bu kadar iyi bir notebooka ihtiyacım olmamasına rağmen fiyat/performans dengesindeki şaşılacak durumdan sebebiyetle direk olarak üzerine atladım. Ben bilinir bir mağazadan 1889tl'ye aldım. Ne kadar kıstastır bilemedim ama ayriyeten Vista'da bilgisayar performansını belirten ekranda en düşük performans notu 5.3 olarak paylaşılıyor. Kesinlikle tavsiye ederim, hiç aklımda yokken benim aklımı çaldı; araştırırsanız sizi de yolunuzdan saptırabilir.
  İyi günler.
   
 4. Error!

  Error! Yeni Üye

  benim incelemelerim sizin araştırmalarınız zaten sizin fikrinizi değiştirmiş Hayırlı olsun Gule Gule kullanım

  İlerki zamanda deneyimlerinizi paylaşırsanız seviniriz
   

Sayfayı Paylaş