Samsung için 16GB flash bellek diskler hazırlıyor

Konu, 'Diğer Notebook Markaları' kısmında Error! tarafından paylaşıldı.

 1. Error!

  Error! Yeni Üye

  Samsung, notebooklar için 16GB flash bellek diskler hazırlıyor

  Hareketli parça içermeyen, bütünüyle flash bellekten ibaret sabit diskler yeni şeyler değil, ama olağanüstü pahalı bu araçlar bugüne kadar sadece uçaklarda ve çok özel gereksinimleri olan kullanım alanlarında değerlendirilebilmişti. Samsung düşen bellek fiyatlarından yararlanarak bu durumu değiştirmeyi hedefliyor. Firma, sıradan dizüstü bilgisayarlar için, boyut olarak 2,5" disklerden farksız olan 16GB kapasiteli flash bellek sabit diskleri duyurmuş durumda.

  Bu diskler fiziksel olarak bildik 2.5" disklerden farksız ve aynı arabirime sahip, ama kayıt için NAND tipinde flash bellek yongaları kullanılıyor. Hareketli parça olmadığı için arıza riski çok çok düşük, sallantı ve darbelerden etkilenme olasılığıysa yok. Hareketli parça olmadığından çalışma sırasında ses de çıkmıyor. Üstelik diskin toplam güç tüketimi normal bir diskin %5'i düzeyinde. Performans ise eşdeğer disklerden yüksek, Samsung'un verilerine göre ortalama okuma hızı 57MB/sn, yazma hızıysa 32MB/sn.

  Samsung, yeni disklerin 4, 8 ve 16GB modellerini üreteceğini ve sadece 2,5" değil, 1,8" diskler de üretmeyi planladığını açıklamış. Ürünlerin fiyatlarıysa henüz belli değil.

  [​IMG]

  alıntı:www.darkhardware.com
   

Sayfayı Paylaş