Play Tom Clancy’s H.A.W.X – Oyun İnceleme

Konu, 'Oyun Genel' kısmında Error! tarafından paylaşıldı.

1. Error!

Error! Yeni Üye

Uçak similasyon oyunlarına çok küçük yaşlardan gelen bir ilgim var, ataride oynan uzay da geçen uçak oyunlarını oynuyordum. Ama bu seferki gerçekten harikaydı. Oyunu indirdim kurdum, basit bir
    kurulumu var. Kurulumu geçince karşılaştığım ekran gayet sinir bozucuydu. Basit bir giriş ekranı ile karşılaştım. İlk izlenimim “boşu boşuna indirdik” oldu. Ancak oyunun menülerini, gidişatını izledikçe fikirlerim az çok değişmeye başladı. Oyunun menüleri, daha çok klavye kontrolüne dayanmış. Bir benzetme yapmak gerekirse bilgisayarınıza yüklediğiniz Pes oyunları gibi.

Yeni Bir Profil Oluşturup Kendinizi Akışa Bırakın

Evet, oyunun menülerinde yeni bir profil oluşturup oyuna giriş yapıyoruz. Görev alanları ve bilgileri görüyoruz. Karşımıza bir general çıkıyor ve, görev hakkında görsel bilgiler veriyor. Oyuncunun böylelikle daha çok havaya sokulmuş. Açıkcası bir ara mikrafona “Sağda, sağ da!, vurun” dediğimi hatırlıyorum. İsterseniz bu bölümü enter’e basarak geçebiliriz. Oyuna yavaş yavaş yaklatığımız şu dönemde oyunun uçak hangarına doğru ilerlemekteyiz. Oyunumuza devam ettik, evet şimdi hangardayız. Karşımızda bir sürü uçak var. F-2 tipi kaplan tipi uçaklar ve niceleri. Oyun da ilerledikçe göreceğimiz uçak sayısıda fazlalaşıyor. Görevlere göre farklı uçaklar seçebiliyoruz. Mesala bir görevde yerde bir yerleri bombalamak istersek yere bomba atabilen bir uçak seçmek zorundayız. Hangarda alıcağımız uçağın istatistiklerine bakarak uçak hakkında en düzgün, yorumu yapabiliriz. 3 farklı şekilde değerlendirirsek;

-Hız

-Bomba Kapasitesi

-Manevra Kabiliyeti – Çevikliği

Göreve girişimizde, ekrana gelen resimler ve talimatlar ile oyun içindeki yapabildiklerimiz daha da artıyor. Mesela “D” tuşu ile nişan alındığını bu talimatlardan öğrendim. Oyuna girdiğimde “nasıl oyun bu, harika ” gibi bir tepki verdim. Oyunun oynana bilirlik açısında yapılabilicek tek yorum, “Kusursuz“. Fare ile, uçağımı kontrol ediyoruz, “Sol Shift” tuşu il uçağımızdaki makinalı tüfek ile ateş ediyoruz. “Space” diğer adıyla “Boşluk” tuşu ile seçtiğimiz bombayı, diğer uçaklara atmak mümkün.

Bakışaçıları – Koltuğunuza Yapışın

Hani yarış oyunlarında, yarış sırasında belirli tuşlar ile arabaya yakınlaşır, uzaklaşır veya sürücünün gözü ile oynarsınız. Hawx oyununda buda çok güzel düşünülmüş, farklı açılardan uçaklara özel bakış açıları, rakamlara göre similasyon bakış açısı, pilotun gözünden ve tam arkadan uçağın bakış açısı. Bence en güzel açı, pilotun gözünden olan.

Grafikler hakkında aslında konuşmaya pek gerek duymuyorum. Bir similasyon oyunun bu kadar gerçekçi olması açıkcası beni çok şaşırtı. Havada uçağın hafif bir sallanması sonucunda kanatlarda oluşan hava sirkilasyonu inanılmaz olmuş. Özellikle hızı açısından iyi olan uçaklarda, sürati biraz zorladığınız zaman ses duvarını aşıyorsunuz zaten bunun seside duyuluyor.

“Sola kaydı sola kaydı !. Vur, vur”

Her oyunun içinde olmazsa olmazıdır. Ses efekleri. Bu oyun için gerçekten çok çalışılmış, seslerden anlaşılabiliyor. Uçağın havada hareket edip, havada çıkarttığı ses, bombaların arkasında bıraktığı gürülteler, patlama sahnelerindeki uğultular. Gerçekten inanılmaz.

Karşıdan gelen uçakların sesler, yakınlaştıkça artıyor. Hemen kadanızınız altından geçen bombaların rüzgarda çaldığı düdük sesi. Oynayanı mest ediyor. Oyun da elbet radar ve telsiz konuşmaları oluyor. Diğer uçakları kullananların ettikleri küfürler, söyledikleri sözler pc başındaki oyuncuyu inanılmaz bir atmosfere sokuyor. Seslere 10/9.7 verdim çünkü bazı yerlerde hiç ses olmuyor. Sadece uçak sesleri ve rüzgar sesi bir tek o eksi yönü var

Son yorum

Harika, tek kelime ile harika bir oyun. Oynamanızı %100 tavsiye ederim.

Oyunda hilede mevcut;

A-12 Avenger 2 uçağı için “Sol Shift“e basılı tutup klavyeden “xaxdqx” karakterlini girin

FB-22 Strike Raptor uçağı için “Sol Shift“e basılı tutup klavyeden “dxdxdq” karakterlini girin

alıntıdır...
    www.renksiztv.com

Sayfayı Paylaş