Oyun'lar laptoplara zararli ?? mi??

Konu, 'Oyun Genel' kısmında wallace740 tarafından paylaşıldı.

1. wallace740

wallace740 Yeni Üye

Bironceki laptop'um da nedenini tam olarak bilmemekle beraber 2 defa anakartim yandi 1 defa fan degistirildi.
    Allah'tan garantisi vardi da onca teknik servis parasi altinda aile ekonomisini cokertmekten kurtuldum!

Aleti en cok zorlayan sey siklikla oynadigim LOTR 2(Battle For Middle Earth 2) oyunu idi.
    Oyunu acinca alet avaz avaz bagirmaya baslardi ben bu olayi Fan'in bozuk olusuna yormustum.
    Sonra teknik serviste yeni fan takildi ve eve getirdim,format ve bikac programdan sonra tekrardan BFME2'yi yukledim.
    Fan duzeldi falan derken icimden yine basladi bizimki bagirmaya,ondan sonra da artik laptopu boyle kabullenmeliyim dedim ve kanirta kanirta oyunlari oynadim.Bazen oyunun ortasinda Virtual Memory yetmiyor deyip Windows'a attigi olurdu ama ben yine restart falan atip donerdim oyun oynamaya :lol:

Eski laptop'um Toshiba Qosmio F10 idi, 512MB Ram,1,7Ghz Centrino, GeForce 5700 ekran karti vardi.

Simdi aldigim ASUS M51sr ise Core 2 Duo 2GHz, 3GB RAM,ATI HD 2400 ekran kartina sahip ama henuz herhangi bir oyun yukleyip acaba nasil bir performans gosterecek diye denemedim.Acikcasi Toshiba'min basina gelenleri bu laptopumda yasamak istemiyorum,tam bir kabusa donusmustu laptop hayatim :roll:

Henuz kararsizim acaba oyun oynasam laptopa birsey olur mu olmaz mi diye tereddut icerisindeyim

2. The Wind

The Wind Yeni Üye

bilgisayarın kaldırabileceği oyunları oynamak lazım...zorlayan oyunlar laptopun çok ısınmasına,pili yormasına yol açar diye düşünüyorum

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bu sadece oyunla ilgili değil tabi. Her hangi bir aygıtı sürekli ve çok zorlarsanız ısınması normal. Isınınca da sorunlar olabiliyor.

Yeni nesil notebooklarda bunun önüne geçmek için çok çalışıyorlar. Bence zamanla dert olmaktan çıkacaktır.

4. gilendi

gilendi Yeni Üye

arkadasım bu cift cekirdek masa ğtğnden pek farkı kalmadı eskilerde sorun olması dogaldır ama bu sonlaradkilerde sorun yok sanırm ben oynuyorum sorun cıkmadı suana kaadr yani

5. constantines

constantines Yeni Üye

Bende laptop kullanıyoum ( msı EX600 ) laptopun kaldıracagı oyun olduktan sonra ek bi zararının oacagını dusunmuyorum.

Ama oyunların klavyeye olumsuz etkisi olabilir bu yuzden mumkunse harici klavye kullanmanızı oneririm. Ben oyle yapacgım cunku oynayacak oyunlar klavyeyi cok yoracak oyunlar :)

6. imhotep

imhotep Yeni Üye

Bende oyunculardanım.Harici bi tane klavye ile paşalar gibi rahat rahat oynuyorum :D Makimayı fazla kasmadığın sürece zarar verebileceğini sanmıyorum.

7. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Harici klavye fikri gerçekten çok mantıklı. Tebrik ederim.

8. wallace740

wallace740 Yeni Üye

Harici klavye almayi ben de dusunuyorum ama Klavyeye ne gibi zarari olabilir onu anlayamadim

Benim korkum cok isinip Fan'in eski laptopum gibi asiri ses cikartmasi
    Su an bi titreme sesi cikartiyo laptop zaten,onu da cozebilmis degilim neden kaynaklandigini

9. imhotep

imhotep Yeni Üye

daha rahat kullanıyosun.Birde Asus larda renk atması oluyormuş.Ee haliyle oyun oynarken kasa yıpranıyo.İşte harici klavyenin böle bi faydası var.

10. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bir bölümü geçemediğinde yumruk atıp kırarsan 5 usd verip yenisini alırsın.
    Notebooktaki zarar daha büyük olur :)

11. SERKANAYYILDIZ

SERKANAYYILDIZ Yeni Üye

acer 5920g aldım şuana kadar oynayamadıgım oyun karşıma çıkmadı cod4, pacific assault, pro street vs. kesinlikle tavsiye ediyorum [bravo] yanlız tavsiye etmek istedgim farklı bir konuda vista nın silinip yerine xp yuklenmesini kesinlikle tavsiye ediyorum

12. SBTECH

SBTECH Yeni Üye

OYUNun laptopa zararı olmaz bence ama çok aşırıda yüklenmemek lazım.Sıcaklık çok büyük bir düşman tabii ki de ancak zaten makinanızın biosu çok aşırı ısınma olduğunda reset çakıyor zaten.bu resetten sonr da devam ederseniz makinayı çatlatabilirsiniz bence.

Bu arada oyun oynayan arkadaşların birer soğutucu alması şart kesinlikle.Yaz aylarına girmek üzereyiz kışın iyi oluyor da sıcak sıcak fan havası soba gibi ama yazın sakat.

13. oguzkara

oguzkara Yeni Üye

bilgisayar özelliklerini kaldırabiliceğin bir oyun senin için süper olur. birde oyun için gerekli olanlardan biri de ram performansı ramini geliştirirsen bu konuyu çözebilirsin.

14. imhotep

imhotep Yeni Üye

Sormak istediğim bişey var.Oyun oynarken sıcaklık ölçümü yapan oldu mu?Benim pc de sıcaklık 64 lere kadar çıkıyo.Bu normal bi değer mi core 2 duo bir işlemci için?

15. The Wind

The Wind Yeni Üye

çok normal,85-90ları görenler var...

16. imhotep

imhotep Yeni Üye

Teşekkürler tedirgin olmaya başlamıştım sıcaklık konusunda.şimdi rahat rahat oynayabilirim:)

17. oguzkara

oguzkara Yeni Üye

Bu sıcaklık çok normal bende cod 4 ve nfs:pro street oynarken aynı sıcaklığı görüyorum. :D

18. umutkara

umutkara Yeni Üye

Harici klavye ile ilgili bir bilgi de ben vereyim. İnternet bağlantısını çoğaltmak için bir bilgisayarcıdan kablo almaya gitmiştim. Birileri geldi. Laptop'larındaki bir tuş yok olmuş. O tuşu istiyorlardı. Tüm klavye takım olarak değişir, dediler ve 100$ istediler. Oyun oynarken bu bilgi ışığında oynamanızı tavsiye ediyorum.

19. blacKkened

blacKkened Yeni Üye

oyunun direk notebook'a bir zararı olacağını sanmıyorum sadece aksesuarlarına zararlı.kendi makinemde nfs pro street, pes 2008, sims 2 gibi oyunları rahatlıkla oynadım hatta oyun- laptop ilişkisini test etmek için 4-5 saat boyunca oyun oynandı donanımdan herhangi akıl bulandırıcı bir sorun kaydedilmedi.
    Amaa aksesuarlar yıpranıyor... Klavyede sık kullanılan tuşlar hemen belli eder kendini ayrıca genellikle çoğumuz kendimizi kaptırıyoruz ve çok sert basabiliyoruz tuşlara oyunda (örneğin arabayla viraj alınan yöne, pes gibi oyunlarda koşma , şut gibi tuşlara, yön tuşlarına) söylemek isterimki arkadaşımın anakartı yanmıştı 2 sene kadar oluyor sebebi tuşlara yapılan aşırı basınç olduğu ortaya çıkmıştı sonuçta klavye alt zemini ile anakart arası çok mesafe yok anakart sıcakkende bu baskı yakabiliyor.

Ve en çok pişman olduğum konu laptop'um asus ama elimi sürekli dayamaktan kasanın sol tarafının rengi biraz soldu..
    Tavsiyem harici bir klavyeyle oynayın hem klavyeye vericeğiniz zarardan hem anakartı bi ihtimalde olsa yakmaktan ve asus kullanıyorsanız benim gibi kasanın rengini soldurmaktan 1 klavyeyle kurtulursunuz.

Bende şimdi asus'un klavye düzenine alıştım eğer laptop klavyesi gibi tuşları düz ve alçak olan birazda asus klavye düzenine benzeyen ve fiyat açısından uygun harici klavye bulursam alıcam.

Sayfayı Paylaş