Oyun oynamak için laptop alacaklara tavsiyeler

Konu, 'Notebook Genel' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

 1. saka

  saka Admin Yetkili Kişi

  Oyun oynamak için laptop alacaklara tavsiyeler

  Son dönemlerde laptoplarda kullanılan donanımların güçlenmesiyle beraber birçok ziyaretçimiz oyun oynamak amacıyla notebook alma arayışına girmiş durumda. Sizlere yardımcı olabileceğini düşündüğümüz bazı bilgileri aşağıda görebilirsiniz.

  Oyun oynanacak bir laptop donanımsal anlamda çok kuvvetli olmalıdır. Ram, Harici ekran kartı, işlemci gibi parçaların en iyilerini ve en yüksek kapasiteye sahip olanlarını almalısınız. Aşağıda bazı parçalar için açıklamalar bulacaksınız.

  İşlemci önerisi
  Tercihen Centrino 2 platformunda çalışan, ön belleği, ve saat hızı yüksek işlemcili bir notebook seçmelisiniz. Örn: Intel core 2 duo T9400, T9500,T9600 işlemciler.
  Şurada görebileceğiniz notebook işlemcileri performans sıralaması size seçim sırasında yardımcı olabilir.


  Ram ( Bellek) önerisi
  Ram oyunlarda en çok duyulan donanımlardan biridir. Yeni nesil dizüstü bilgisayarlarda ddr3 bellekleri görmeye başladık. Mümkünse 3GB DDR3 1066 mhz bir belleğe sahip notebook alın. Yalnız ddr3 bellek henüz çok yaygın olmadığından 3gb ddr2 800 mhz bir bellekte tercih edebilirsiniz. Eğer almak istediğiniz laptopta 4GB ve daha üzeri bellek kullanmayı düşünüyorsanız işletim sisteminin 64bit olması gerektiğini unutmayın. 32bit işletim sistemleri 4gb ve daha üzeri bellekleri çalıştırır ancak sadece 3 küsür gigabytelık kısmından yararlanır. Geri kalanı ise ziyan olur.


  Lcd ekran önerisi

  Oyunlar genelde büyük ekranda oynanınca daha zevkli olur. Ekran çözünürlüğü yüksek olan 15.4 inç ve üzeri bir lcd ekranı tercih etmelisiniz. Ekran çözünürlüğü ne kadar yüksek olursa oyunlarda o kadar ince detayları görebilirsiniz. 1680x1050 ve daha üzeri çözünürlüğe sahip laptop gayet yeterli olacaktır.


  Ekran kartı önerisi
  Oyun oynanacak bir bilgisayardaki en önemli donanım kuşkusuz ekran kartıdır. Enaz 512 mb Harici kendi belleği olan yüksek özellikli bir ekran kartı seçmelisiniz. Notebooklar için ekran kartı üreten iki büyük firma var. Ati ekran katı için ati 3650 ve üzeri nvidia için 9600gs ve üzeri bir ekran kartı seçmelisiniz. Şurada görebileceğiniz ekran kartı performans sıralaması size seçim sırasında yardımcı olabilir.


  Harddisk Önerisi
  Bilgisayarınızın harddiskinin kapasitesinden çok rpm dediğimiz hızı yüksek olmalıdır. Şu anda genelde 5400rpm hızında diskler kullanıyor. Ancak bazı markaların üst seviye ürünlerinde 7200rpm hızındaki hard diskleri görebiliyoruz. Rpm hızı ne kadar yüksek olursa o kadar rahat edersiniz.
  Bunun yanında eğer bütçeniz elveriyorsa yeni bir teknoloji olan ve şu anda oldukça pahalı olan solid state disk (ssd) almanız her zaman daha iyidir.

  Çıkışlar
  Eğer lcd ya da plazma tvnizde yüksek kalitede oyun oynamayı seviyorsanız alacağınız notebookun hdmi bağlantı çıkışına sahip olmasına dikkat edin.

  Bütün bu yazdıklarımızdan sonra size birkaç model önerisinde bulunabiliriz;

  modeller/113/Asus-M50-M50Vm253BD.html
  modeller/265/Acer-Aspire-AS8930G-944G64BN-Gemstone-Blue.html
  markalar/18/Monster.html

  Yerli notebook markalarından olan Monster oyunculara özel ürettiğini notebooklar ile tanınıyor.
   

Sayfayı Paylaş