Nvidia sata driver'larını windows xp'ye ekleme.

Konu, 'Notebook Genel' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Nvidia anakartlı bir notebook sahibi iseniz ve diskiniz sata ise bu notebooka xp kurmak için sata sürücülerine ihtiyacınız var.
    Çünkü kurulum sırasında büyük ihtimalle "Kur Bilgisayarınıza Takılı Hiçbir Sabit Disk Bulamadı" hatası alacaksınız.

Dİkkat nvidia ekran kartlı her notebook nvidia çipsetli anakart kullanmaz. Bu sebeple anakartınızın çipsetine bakmanız önemlidir. Sadece ekran kartım nvidia diye bu sayfadakileri yapmayınız. iyice kontrol ediniz.

Bu yazımızda elinizdeki bir windows xp kurulum cd'sine nvidia sata sürücülerini entegre edeceğiz. Böylece xp kurulumu sırasında sata diskinizle ilgili bir sorunla karşılaşmayacaksınız.

Neler gerekli;
    • Öncelikle dizüstü bilgisayarınızın sahip olduğu nvidia çipsetinin numarasını kesin olarak öğrenmeniz gerekir. Bunun için cpu-z programını önerebiliriz. Programı buradan indirebilirsiniz.
      Programı indirdikten sonra çalıştırın ve mainboard sekmesine tıklayın. Resimdeki alanda çipset bilgisini görebilirsiniz.

• Nvidia sata drivers: Nvidia sata drivers for windows XP
      Yukarıdaki dosyada 2 klasör var. 32bit ve 64bit olarak.
      O klasörlerin içinde ise ayrı ayrı klasörler var.
      Her klasör farklı çipsetler ve işlemciler içindir. Bu yüzden işlem yaparken sadece kendi çipsetimiz için uygun olan sürücüleri kullanmaya dikkat ediniz.

Buradaki sürücüleri indirdikten sonra d diskine sata driver isimli bir klasöre açın.
    • Windows Xp işletim sistemi: Windows xp cd'niz mutlaka eklentisiz ve temiz bir cd olsun. Mümkünse service pack ya da benzeri bir eklenti olmasın. Xp cd'nizin içindeki bütün dosyaları masaüstüne xp isimli klasöre kopyalayın. Daha sonra xp cdsini bilgisayardan çıkarın.
    • Nlite programı : Buradan.yada buradan indirebilirsiniz.
    • Bu adım sadece xp kullananlar için geçerlidir. Eğer kurulu değilse .net framework'ü indirip kurun.
    • Yeni xp yi yazabilmek için bir adet boş cd. (mümkünse tekrar yazılabilir olsun. Birden çok kere denemeniz gerekebilir).
    • Yaklaşık 20 dakika

Nvidia sata sürücülerini Windows xp kurulum cd'sine eklemek.
    1. nlite programını kurun ve çalıştırın.Gelen ilk ekranda Language kısmından Turkish'i seçin ve aşağıdan devam'a basın.
    2. Size xp dosyalarının yerini soracak. D diskinde oluşturduğunuz xp klasörünü gösterin. Devam'a basın.
    3. Gelen sayfada birşey yapmadan Devam'a basın.
    4. Gelen sayfada "sürücüler" ve "açılabilir iso" seçeneklerini işaretleyin.
    5. Gelen sayfada ekle'ye basın, tek sürücü'ye basın, d diskindeki sata driver klasörünü bulun.
    6. Burada anakartınızın çipsetine uygun klasöre girin. Sataraid isimli klasöre girin ve "nvraid.inf" ya da "nvrd32.inf"isimli dosyayı seçip aç'a basın.
    7. Açılan penceredeki NVIDIA RAID CLASS DRIVER ve NVIDIA nForce Storage Controller satırlarının ikisini de seçin. Ctrl'ye basılı tutarak seçebilirsiniz. Resimdeki gibi textmode sürücüsü kısmının seçili olduğundan emin olun. Tamam deyin.
    8. Tekrar ekle, tek sürücü, sata driver klasörüne girin. Bu sefer eğer varsa sata_ide klasörüne girip nvata.inf isimli dosyayı seçin. Ctrl ile satırı seçin. Dikkat: Bu sefer Normal pnp sürücüsü kısmını seçin.

9. Değişiklikler uygulansın mı diye sorduğunda evet deyin.Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Bittiğinde devam'a basın.
    10. İlk taktığınız xp cd'sini çıkarın ve boş cd'yi takın.
    11. Gelen pencerede Mod bölümünde "doğrudan yazdır" ı seçin, Iso etiketi kısmına Cd için bir isim yazın, yazma hızını düşürün ve yazdır deyin.
    12. Devam ve bitir'e basın. Sata diskleri de tanıyabilen windows xp kurulum cd'niz hazır.

Kurulumu yaparken dikkat etmeniz gereken bir konu var. Windows xp kurulum ekranında kuruluma başlarken size iki seçenek sunuyor.

1-Dosya sistemini olduğu gibi bırak.
    2-Ntfs olarak biçimlendir. Bunu seçip hızlı biçimlendir derseniz hatasız kuruluma devam edebilirsiniz.

Nvidia Sata driver, xp sata driver, disk bulunamadı, bilgisayarınıza bağlı hiçbir sabit disk bulunamadı, kurulum için disk bulunamadı, Notebook disk bulunamadı, notebook sata driver, sata disk nasıl kurulur, sata sürücüsü, anakart sata driver, Kur Bilgisayarınıza Takılı Hiçbir Sabit Disk Bulamadı, sata disk sorunu, sata sorunu

Ekli Dosyalar:

2. kurdum20

kurdum20 Yeni Üye

arkadaşım hersey için teşekkür ederim benim sorunumda tam anlamıyla buydu şimdi cd ye yazdım ve bilgisayarımda denicem ellerine sağlık

3. serci2001

serci2001 Yeni Üye

8- Tekrar ekle, tek sürücü, sata driver klasörüne girin. Bu sefer eğer varsa sata_ide klasörüne girip nvata.inf isimli dosyayı seçin. Ctrl ile satırı seçin. Dikkat: Bu sefer Normal pnp sürücüsü kısmını seçin.

Diye yazmışsınız yapıyorum fakat Normal pnp sürücüsünü seçeçeğim ekran gelmiyor direk Eklenin olduğu pencereye geçiş yapıyor. Bu durumda ne yapmalıyım.

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

kendisi pnp seçimiyor mu zaten? Dosyaları sildiğim için tekrar bakamıyorum.

5. serci2001

serci2001 Yeni Üye

Vistada söylediğini otamatik yazmamıştı. Ama birde xp yüklü bilgisayarda tarif ettiklerini uyguladım pnp olarak gördü şimdi cd ye yazma safhasındayım inşallah olur.

6. pcdoktor_65

pcdoktor_65 Yeni Üye

ya bende asus f5gl200dv notebook var bende sizin dediklerinizi aynen yapıyorum mavi ekran hatası veriyor
    ... hemde hdd görmeden geliyor mavi ekran tam sözleşme yerine gelecek mavi ekran veriyor [ofof] [imdat] :roll:
    bu arada chip setimde
    chipset:=nvidia ID0A83
    southbridge:=nvidia nforce 730i

7. qweasz

qweasz Yeni Üye

CPU-Z 'de

Chipset=NVIDIA/nForce 560
    Southbridge=NVIDIA/nForce 560
    AMD Turion İşlemci mevcut makinada

olarak gözüküyor. NVIDIA sata drivers 'da hangisini kullanmam gerekiyor. Yanlışlık yapmamam amacıyla soruyorum. Cevap yazarsan çok sevinirim.

Şimdiden Çok Saol.

8. ozgr_89

ozgr_89 Yeni Üye

Beyler ben bu cpuzda nvvıdıa ile ilgili bişi yazmıyor
    Chipset : Intel Pm965
    SouthBridge:Intel 82801HBM(ICH8-ME)
    Bunlar var ?

9. saka

saka Admin Yetkili Kişi

10. nirvana4ever

nirvana4ever Yeni Üye

cok saol saka
    suan yazdırıyorum ins. olmustur

11. Col_Kartali

Col_Kartali Yeni Üye

İyi günler açıklamalar çok güzel bu işlemleri daha önce kendi laptopumtada yaptığım için konuya vakıfım ama şu anda nvidia chipsetli hp pavillion dv6750et modelli bir laptopa yapacağım. cpuz programından baktım chipset nforce 520 die gözüküyor bu klasördeki seçeneğe uymuyor 1_nForce4-AMD-islemcili-notebooklar-410-430-550-570-590-MCP51-MCP55 chipsets bende bu klasördekileri kullanıcam. umarım sorun çıkmaz elimde fazladan 2-3 tane cd var. eğer hemen cvp yazabilirseniz çok makbule geçer . Sonucuda burda sizlerle paylaşacağım.

12. Col_Kartali

Col_Kartali Yeni Üye

Dün laptop başında sabahladım ve herşeyi yükledim, elimde zaten ingilizce windows olduğu için onu yükledim ve mui pack kullanarak türkçeleştirdim. notebook.gen.trde verilen bütün driverlari yükledim tek sorun webcami tanıtamadım. ne yaptıysam olmuyor. eğer bu sorunu çözebilenler varsa yardımlarını bekliyorum.
    teşekkürler.

13. sacrifice

sacrifice Yeni Üye

Bu konuda sormak istedigim başka birsey var bütün raid leri entegre etsek ne olur İntel chip setide Nvidia chip setide Ati chip setide _?

14. saka

saka Admin Yetkili Kişi

yüzde 99 sorun olmaz

15. bireyy

bireyy Yeni Üye

Benim bilgisayar Hp Pavilion Dv6745et anakart nvidia chip set: 520 benim için diğer bütün chipsetler buraya klasörünü mü kullanmam gerekir?

16. dvoykaone

dvoykaone Yeni Üye

saka kardeş herşey iyi güzelde sadece windows 32bit için koymuşsun burda 64bit olanı yokmu ?

17. saka

saka Admin Yetkili Kişi

64bit xp kullanan pek yok. O sebeple koymamışımdır.
    Eğer normal xp kuracaksanız bu sürücüler iş görür. windows xp64bit kuracaksanız googleda sata sürücülerini aramanızı öneririm.

18. yakups

yakups Yeni Üye

saka hocam nlite programını kurdum masaüstüne kopyaladıgım xp cdsini( partlar halinde indirdigm ve sıkıştırılmış dosyaları açarak oluşturdugum) gösteriyorum..o sırada ekrana bir uyarı geliyor.içinde i 816 ve amd 64 oldugundan einseiniz devam edin diyor ve öylece kalıyor.... ne yapmalıyım teşekkkürler.

19. tseyhan

tseyhan Yeni Üye

saka kardeşim anlatım süper olmuş. emeğine sağlık teşekkürler... :eek:)

20. slmlar

slmlar Yeni Üye

saka güzel anlatım olmuş ama sata linkleri çalışmamaktadır linki verdiğin site sanırım kapanmış linkler yenilersem indirip kuracamda

Sayfayı Paylaş