Nvidia optimus teknolojisi, ekran kartı geçiş sorunu çözümü

Konu, 'Notebook Genel' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. mysterious23

mysterious23 Yeni Üye

aynı sorunu ben de yaşadım hatta çözüm için aramadığım yer kalmadı fakat çözüm çok basitmiş ilk başta nvidianın sitesinden en son driverı indirin daha sonra driverınızı temiz bir şekilde yükleyin ve makinayı resetleyin. sonra şu yolu izleyin

masaüstü sağ tıkla nvidia denetim masası > 3d ayarlarının yönetilmesi > genel ayarlar > yüksek performanslı nvidia işlemcisi

bu şekilde yaptığınızda ekran kartını nvidia olarak görüyor kaç aydır oynayamadığım pes 2011 grafik özelliklerinde şuan nvidia yı görüyor umarım yardımcı olabilmişimdir

2. Faust__

Faust__ Yeni Üye

Selamlar saka Abi Benimde Bu Konu Hakkında Sorunlarım Var.

Öncelikle Packard Bell EasyNote TS44HR Adında Laptobum var Daha 2 Hafta Önce Teknosa dan Almıştım.
    Ekran Kartı:Nvidia Geforce Gt540m 1gb Ve Optimus Teknolojisi var.
    İşlemci: i5-2410M cpu 2.30 ghz
    64 bit işletim sistemi
    6 gb ram

Özelliklerim Böyle.
    1.Konu Başlıgındaki Gibi Ekran Kartı Geçiş Sorunum var. Sürekli İntel(R) HD grafikleri Kullanılıyor. Yüksek Ekran Kartı İsteyen;
    GTAIV tarzı oyunlarda hala intel ekran kartıyla oynatmaya çalışıyor kendi kendine Gt540m ekran kartına geçmıyor. Bunun Sebebi nedir ?

2.Ben İşin Yüksek Elektrik Harcamasında Değilim sürekli Gt540m çalışsada olur Manuel olarak ayarlayamazmıyım ?

3.Bazı Forum Sitelerinde Okudum Optimus Teknolojisi Bazı Laptoplarda Çalışıyor Bazılarında Çalışmıyormuş ve Ben onu Yazan Kişiye Sordum Özellikle Benım Markamdaki Laptopta Optimus Çalışmıyormuş. Nasıl Çalışacak?

4. laptopvideo2go Sitesinden 64 Bit ve Benım Ekran Kartıma Uygun Olan Donanımı Programı vs. Bulamadım win7 orjinal Halinde
    Laptobum Siz benim İçin Bu Siteden İndirmem gereken şeyin Linkini Verirmisiniz ?

5.Yeni Driveri Kurmak İçin Eskisini Nereden Siliyoruz Tam olarak ?

6. Dediğim Gibi Driver İşlerinden Pek Anlamıyorum.. laptopvideo2go sitesinden Inf felan indirin demışler nelerı ındırmem gerektıgını bılmıyorum benım ıcın neyı ındırmem gerekiyorsa linkini verirmisiniz. nvwi isimli dosya , display.driver felan ne demek hıc bılgım yok neyı neyle değişeceğimi Bilemiyorum.

Kısacası Bana Yapmam Gereken Ne varsa Söyleyin Lütfen Bana yardımcı Olun Optimus Eğer Benım Laptopda çalışmıyorsa gidip kafalarında kırıcam bu laptobu abi son umudum sensin cevabını sabırsızlıkla bekliyorum.

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Öncelikle bilgisayarın full yedeğini alın. Recovery dvd falan varsa yapın.
    Denetim masasında program ekle kaldırdan nvidia ile ilgili programları kaldırın.
    Dana sonra nvidia nın sitesinden uygun sürücüyü seçerek indirip kurun. Sonra ilk mesajdaki işlemleri yapın.

4. trakya

trakya Yeni Üye

Güzel anlatımınız için teşekkür ederim sayenizde bu karmaşanın ne olduğunu anladım. :) Harici ekran kartımı kullanabiliyorum ve programları tanıtıp onların kullanmasını sağlayabiliyorum.

Ancak benim yapmak istediğim sürekli bu ekran kartını kullanmak ve sistem derecelendirmesini alırken harici ekran kartını kullanmak istiyorum.
    Sanırım Optimus teknolojisinde bu pek mümkün değil.

5. saka

saka Admin Yetkili Kişi

tercih edilen ekran akrtını nvidia yaptığınızda olmuyor mu?

6. trakya

trakya Yeni Üye

Benim işletim sistemim ingilizce o yüzden de tam anlamıyla kurcalayamıyorum. Ama sanırım bu ayardan bahsediyorsunuz.

Bu ayara rağmen bilgisayar tamamen harici ekran kartını kullanmıyor sadece tanıttığım uygulamalar açık iken ekran kartını kullanmaya başlıyor.

Ekran kartını çalıştıran uygulamaları buradan görebiliyorum.

7. nooitwolf

nooitwolf Yeni Üye

Merhaba arkadaslar,

Başka sitelerde de bunu sordum bilen yok :S bu bilgiler birilerinin işine yarar ama banada yardım :D

Packard bell in eastnote tk serisi bi notebook um var üzerinde i3 370 m işlemci 3gb ddr3 Ram Nvidia GT 540M ekran kartı var BİRDE onboard intel hd grafik kartı var

Notebook da Optimus özelliği var yani 2 ekran kartından birini otomatik veya kendi ayarların doğrultusunda ekran kartı seçimi yapması ve bu şekilde batarya yı daha uzun sürdürebilecek

BENİİM Sorunnum ise resimlerde de gördüğünüz gibi Counter-Strike 1.5 & 1.6 da Nvidia ekran kartını seçmeme izin vermemesidir.

sürekli nvidia yı kullan diye ayarlıorum ama bu oyunda intel i kullanıyor fps haliyle sg atınca yada net de sg atmadan da fps düşüyor

şöle bir şey denedim counter in kurulu dosyasında hl.exe ismini hl1.exe yapınca Nvidiayı kandırıorsun , nvidia nın o listede yer almadığı için tanımıor ve ekran kartını seçiorum
    oyuna giriorum fps asla düşmüor sorun şöle dewam edior hl1.exe yapınca net den oynarken sxe kullanıyorsun haliyle ve oyuna girince sxe yükle diyor sxe hl.exe ismi değiştiği için bulamıyor =)
    çok şeyler denedim tıkandım şuan driver güncel yardımlarınızı bekliyorum YAPABİLİRİM diyen var ise Teamwiever ile de bağlantı kurabiliriz ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER..

işletim sistemi Windows 7 64 bit xp yüklediğimde ekran kartını driver ını bulamadım hiç bi yerde (bulduklarım olmadı) Windows 7 32 bit de de denendi aynı şekilde
    Teknik konuları anlayabilirim Bilgisayar bilgim var

Not: Packard bell i aradığımda bana dedikleri şu resimdekileri bile yapamazmışım ama yaptım dedim ,saf bi kadını koymuşlar bişi bildiği yok :S

Bu resimde sürekli nvidia yı kullan diorum fayda etmior
    Burda gördüğünüz gibi altdaki ayarlar pasif entegre grafik seçiyor kendisi
    diğer hl yi seçtiğimde de aynı cs 1.5 ve 1.6 için
    hl.exe yi hl1.exe yapınca değiştirebiliorum sevinmiştim ama sxe yi unutmuştum o an =)
    sxe counter da hl.exe yi tarıyor galiba bunu sxe de de değiştirmem mümkünse hiç uğraşmayayım? =)
    Sxe yi editlemeye çalışmadığımı sanmayın ama hl.exe yazısını hiç bi yerinde bulamadım daha çok ayrıntı lazım :D

bu bilgiler birilerinin işine yarar ama banada yardım :D

8. Bl@ckh@wk

Bl@ckh@wk Yeni Üye

Hocam merhaba.

Dediklerini birebir uygulamama rağmen değişen bir şey olmadı. Gecenin bu saati oldu hala uğraşıyorum kafayı yedirtecek bu makine bana. [ofof] Nerden bulaştım bu lanet işe. Bir önceki laptop da Dell idi, sorun çıkarmadı 5 sene boyunca. 1 ay önce yeni bi laptop alayım dedim, gittim bu lanet olasıcayı aldım (Dell - N5110).

Güncellemeyi yaptım, Nvidia Denetim Masası'ndan hem genel ayarlardan tercih edilen grafik işlemciyi değiştirdim, hem de çalıştıramadığım Pes2012'ye özel olarak "Nvidia'yla aç" talimatı verdim, güç seçeneklerini de dediğin gibi düzenledim ama değişen bir şey olmadı. Yine hata veriyor oyundan atıyor.

Nasıl yapıcaz, nasıl halledicez bunu ? :cry:

9. saka

saka Admin Yetkili Kişi

En güncel sürücüylede denediyseniz ne önerebilirim bilemiyorum açıkcası.

10. nooitwolf

nooitwolf Yeni Üye

Merhaba Arkadaslar bu sorun ile kendi problemimi çözdüm buldum sonunda burayada paylaşacağım sizin bu pes2012 bende yok olsa test ederdim denerdim bişiler ama team viewer ile bağlantı kurup yardımcı olmaya çalışabilirim ;)

pes2012 ci sen bi de sağ tıkla özelliklerden uyumlulukdan xp yi seçip de dene ve

nvidia dan bağlantı optimizasyonunu kapa öle dene

olursa cvp yazmaktan çekinmeyin..

olmazsa başka bişi düşnürüz =)

11. nooitwolf

nooitwolf Yeni Üye

Merhabalar,

bahsettiğim gibi kendi sorunumu nasıl çözdüğümü resimli olarak anlatıorum..
    işaretlediğim yerleri sırayla tıklayıp oyun listesinden ayar yapmak istediğimiz oyunu seçelim
    benim sorunum Counter strike için olduğu için ben half-life ı seçmiştim seçtikden sonra bekleyin hafif takılma yapabilir ekran kartınızın tüm ayarlarını ekranınıza getirdiği için
    seçtikden sonra aşağıda
    Enable application for optimus yazan yere gelip resim 4 deki gibi
    sonra RENDERİNG MODE ENABLE ye getirip sağda yukarıda apply changes tıklayıp ayarlarımızı uyguluyoruz
    bu kadar
    Benim önceki msj ımda görmüş olduğunuz Half-life da Yüksek Performansı seçemiyordum exe ismi değiştiriodum öle seçiodum
    şimdi bu şekilde hallediyorum bunu yapınca o kapalı yer açılıyor

Not: Sistemi her yeniden başlattığınızda bunu yapmanız gerekiyor.Ve yukarda menude config oluşturabilirsiniz ayarınızı exe hallinde config ediyor tek tık ile pc yi açınca bunu yapmış oluyorsunuz

Program da ekdedir.!

bu anlatımı farklı pc de yaptığım için ayarladıktan sonraki şeklini nvidia kontrol panalindeki şeklini gösteremiyorum onu eve gidince atarım görmüş olursunuz.

Not2: Aynı zamanda bu program overlock yapmanızı da sağlıyor kullananlarda vardır belki..

iyi günler..

Ekli Dosyalar:

12. esrefkapan

esrefkapan Yeni Üye

Anlattıklarınızı yaptım oldu. Bilgisayarım ASus N53j series. Üzerine Windows ultimate 32bit kurdum. İlk önce kendi sitesinden indirdigim nvidia ekran kartını ardından inteli kurdum. Şuan sıkıntısız kullanıyorum. Merak ettiğim konu 2 ekran kartının geçiş mantığıydı. Burada da bu soruma cevap buldum. Böyle bir bilgiyi bizimle paylastıgınız için tesekkur ederim.

13. too_

too_ Yeni Üye

slm arkadaşlar bende de bu girafik kartlari geçiş sorunu var yardimci olacak arkadaşlardan yârdim bekliyorum
    sistem: lenovo z500 i7 6gb ram ekran karti NVIDIA GeForce GT 645M kullandigim programlarda geçiş sorunu yaşiyorum kulandigim program solidworks 2010 2012 butun ayarları yapıyorum ama hala entegre grafik karti (varsayılan) olarak gözüküyor yardimlariniz bekliyorum tşkler

14. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Programa sağ tık deyince grafik kartı ile çalıştır vb gibi bir seçenek çıkıyor mu?

15. bngle

bngle Yeni Üye

Merhabalar bir sorum olacak.Artık entegre yerine Nvidia olarak açılıyor orası tamamlandı sıkıntı yok yani. Counter Strike oyunum. Fakat Tam ekran açılmıyor.Oyun ortalanmış.Ekrana nasıl kaplatabilirim yardım edersen çok sevinirim. şimdiden ilginiz için teşekkür eder sevgilerimi sunarım..

16. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bu sorunu sadece oyundamı yapıyor, genel olarak ortalı mı açılıyor?

17. bngle

bngle Yeni Üye

@saka öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. neredeyse bütün yerlere yazdım ama ne yazık ki hiç geri dönüş alamamıştım bu yüzden öncelikle allah razı olsun demeliyim :)

Bu sorun sadece oynadığım oyunlarda yapıyor. Şuan Counter Strike oynuyorum mesela, hiç tam ekran oynayamadım. Ekran ortalı bir şekilde.. Oyun dışında heryer iyi. Lütfen yardım edin..

18. bngle

bngle Yeni Üye

@saka öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. neredeyse bütün yerlere yazdım ama ne yazık ki hiç geri dönüş alamamıştım bu yüzden öncelikle allah razı olsun demeliyim :)

Bu sorun sadece oynadığım oyunlarda yapıyor. Şuan Counter Strike oynuyorum mesela, hiç tam ekran oynayamadım. Ekran ortalı bir şekilde.. Oyun dışında heryer iyi. Lütfen yardım edin..

Sayfayı Paylaş