Nvidia optimus teknolojisi, ekran kartı geçiş sorunu çözümü

Konu, 'Notebook Genel' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Sorundan önce teknolojiyi tanıyalım.

Nvidia optimus teknolojisi nedir?
    Aynı bilgisayarda biri intel tümleşik ve diğer Nvidia harici ekran kartı olduğunda bu iki ekran kartı arasında sorunsuz geçiş yapılmasını sağyalan teknolojiye Nvidia optimus deniyor. Her ne kadar arada sırada sorun yaşasakta bu teknoloji aslında iyi birşey.

Bu teknoloji ile birlikte kelime haznemize yeni kelimeler ekledik, hybrid bilgisayar, hybrid netbook, hybrid notebook vs…. NVIDIA Optimus teknolojinin gelişmesi ile bu sözleri daha çok duyacağımızdan şüphem yok.

Biri size Call of Duty’nin hatta Cyrisis’in en son sürümünü en yüksek ayarlarda takılmadan oynatan canavar bir ekran kartı, diğeri ise PES 2008′i en düşük çözünürlükte ancak oynayabildiğiniz bir ekran kartı. Bu iki ekran kartını aynı bilgisayarın içine koyuyorsunuz. Daha sonra bunları bilgisayarın diğer kısımları ve kendi aralarındaki bağlantılarını Optimus teknolojisi ile kuruyorsunuz. Sonra ne oluyor?

Çok iyi bir ekran kartı gerektiren bu oyunları oynarken kullandığınız ekran kartını bilgisayarda pdf dosyası okurken kullanmanın anlamı nedir ki? PDF dosyası okumak için bana 2 GB DDR5 ekran kartı lazım değil ki, sıradan tümleşik ve paylaşımlı hafıza kullanan bir ekran kartı haydi haydi yetecektir. Mantıklısı da böyle olmasıdır, bu sayede en azından PDF dosyası okurken arka planda bir canavar boş yere çalışmaz, pil ömrü uzun olur, bilgisayar daha az ısınır vs… gibi pek çok artısı olacaktır.

Optimus teknolojisi kullanıcıya hiçbir sıkıntı vermeden bu ekran kartları arasında geçişi otomatik yapmanızı sağlıyor, şöyle ki, eğer bilgisayarda pdf dosyası okuyorsanız düşük özellikli ekran kartı devreye giriyor, o an youtube’a girip HD bir video izlemek istediniz o zamanda anında yüksek özellikli ekran kartı devreye giriyor, düşük özellikli devreden çıkıyor, yani bilgisayarın o an grafik açısından neye ihtiyacı varsa kendisi karar veriyor ve ekran kartları arasında otomatik geçiş yapıyor, işte bunu sağlayan teknoloji Optimus, peki optimus bunu nasıl sağlıyor? Mesela o an DirectX kullanılıyor mu bakıyor ya da diğer özellikleri kontrol ediyor CUDA vs gibi..

Sizi teknolojik ayrıntılarla sıkmak istemiyorum, yazıdaki amacım, yakın gelecekte duyacağınız bu kavram hakkında sizi bilinçlendirmekti. Biri optimus diyorsa en azından iki adet ekran kartından bahsedildiğini bilin lütfen.
    Kaynak

Nvidia optimus teknolojisi, ekran kartları arasında geçiş sorunu çözümü
    Asus'un K52JC, N61JV gibi notebook modellerinde nvidia optimus teknolojisi var. Ancak bazı eski oyunlarda bu teknolojis pek sağlıklı çalışmayabiliyor ve notebook harici nvidia ekran kartına geçmek yerine tümleşik intel kartından çalışmaya devam ediyor. Bu durumda ya oyun hiç açılmıyor ya da takılarak oynatıyor.

Sorunu ufak bir ayar iye çözebiliyorsunuz.
    1. Öncelikle en son sürüm ekran kartı sürücüsünü yükleyin. Bu notebooklar windows 7 64bit işletim sistemi için geldiğinden 64bit sürücüsünü kurun.
      Asus notebooklar için Nvidia ekran kartı sürücüsü, windows 7 64bit ve 2010/09/20 tarihli
      http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/nb/N61 ... 125942.zip

Eğer orjinal işletim sistemini kaldırıp windows 7 32bit kurduysanız aşağıdaki sürücüyü kurun.
      Asus notebooklar için Nvidia ekran kartı sürücüsü, windows 7 32bit ve 2010/09/20 tarihli
      http://dlsvr.asus.com/pub/ASUS/nb/Drive ... 125942.zip

2. Ekran kartını kurduktan sonra, Masaüstünde boş bir alana sağ tıklayın ve NVIDIA Control Panelini seçin.

3. 3D settings'in altında Manage 3D settings'e tıklayın ve General Settings'e girin. Preferred graphic processorden Nvidia ekran kartını seçin.

4. Aynı sayfada program settings'den istediğiniz program ya da oyunun exe dosyasını seçip o oyunda mutlaka nvidia ekran kartının kullanılmasını sağlayabilirsiniz.
    5. Denetim masasından güç seçeneklerinden ya da power4gear programından Yüksek Performans ayarlarını açın. Tüm bunların ardından cihazı yeniden başlatın.

Ekli Dosyalar:

2. sezarkey

sezarkey Yeni Üye

CASPER CNM.I620-6M35P MODELİNİ KULLANIYORUM NE YAPDIYSAM GEFORCEYİ AKTİF HALE GEÇİREMEDİM SİZİN GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZUDA YAPDIM YİNE OLMADI. BUNUN BAŞKA YÖNTEMİ NEDİR.

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Ayarlardan program ve oyun da seçebiliyorsunuz. Çalıştırmak istediğiniz oyun ya da programı seçip denediniz mi?

4. hasmetli4ever

hasmetli4ever Yeni Üye

bende işletim sistemi olarak 32 bit kurdum driverları yükledim burda yazılanları uygulamaya çalıştım ama invidia kontrol panelini açamıyorum şuan nvida gpu kullnamıyorsunuz diyor intelin kinde kalıyor ne yapmalıyım bulamıyorum bir çözüm power4gear dan kda baktım ama yine olmadı bütün güç seçeneklerinde bütün gpu ları hem prizde hemde pil de nvida seçili ama yinede invida olmuyor.

5. Qsk1

Qsk1 Yeni Üye

Asus K52JC kullanıyorum ve birkaç gün önce format attım pc ye Win7 32 bit kurdum...32 bit için verilen linkten indirdim genede olmadı... Aşağıdaki hatayı alıyorum..

Yardımcı olursanız sevinirim...

6. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Eğer sorun devam ediyorsa recovery ile notebooku işk haline getirmenizi öneririm.

7. RoMeO01

RoMeO01 Yeni Üye

bende bır hafta once asus k52jc aldım ve bendede bu ıntelı kullanıyor her oyunda dedıgınız gıbı asusun sıtesınden 64bıt lık drıverı ındırdım ama yukelemedı hata verdı bıostan advance bolumde Boot VGA Controller Selection dıye bır sekme yok bende onu nerden cıkartıyoruz acaba

8. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Nasıl bir hata verdi?

Önce eskisini kaldırdınız mı?

9. Levcho

Levcho Üye

Saka kardeş iyi anlatım. teşekkürler
    Peki geforce ekran kartını 32-bit windows'ta nasıl yükleyeceğiz?
    K52JC aldım şirkete, free dos geldi makina ve zorunlu olarak xp pro 32-bit kullanmalıyız.
    Ekran kartını İntel olarak kurabildim. Bi yardımcı olabilirsen...
    Teşekkürler

10. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Aygıt yöneticisinde kurulmayan olarak görünüyor mu?

11. yorum2010

yorum2010 Yeni Üye

selam arkadaslar aynı sorun bendede var laptopumu gecen hafta aldım asus k52jc ex393d düne kadar sorun yoktu ama hdd yi tekrardan boyutlandırmak için format attım ve aygıt yönetıcısıne girdiğimde ekran bagdastırıcısında sadece intel görüyor daha önce hem intel hem nvidia geforce 310 m tipli ekran kartımıda görüyordu windows 7 ultimate 32 bit kurdum ama sorunu çözemedım ekranda sorun yok ama nvidia görükmuyor driverini indirmek ıstedıgımde hata werıyor böyle bır yukleme yapılamaz falan dıyor acaba nvidia ekran kartımmı yandı intele kendı gecti lütfen yardımcı olun ayrıca öncekı önerılerınızın hepsını yaptım mesala yüksek performansa aldım gücü ve yıne olmadı everesti kurdum nvidaya ait en ufak bır isim bıle gecmıyor pc donanımlarında nereye gitti bu nvıdıa saka lütfen yardım et:( yada yardımcı olabılecek diğer arkadaslar şimdiden tesekkurler

12. saka

saka Admin Yetkili Kişi

GPU-Z programını kurup ekran kartına bakar mısınız?
    Eğer sorun düzelmiyorsa bence servise gösteriniz.

13. moruk74

moruk74 Yeni Üye

hocam çok teşekkürler

14. overdozz

overdozz Yeni Üye

soylediğiniz ayarları yaptıgım halde pes 2011 splinter cell conv. ve dos black ops ta sorunlar yaşıyorum. pes 2011 de oyuna girdiğimde (ayarlardan gt 325 m yapıyorum) ses geliyor ekran gelmiyor. klavyedeki windows tuşuna bastıgımda ekran geliyor fakat pencere şeklinde. cod black ops u gt 325 m ile actıgımda aynı şekilde siyah ekran geliyor. intel ekran kartıyla açtıgımda oyun sorunsuz calısıyor. splinter cell de ise ubisoft launcher eror code 2 hatasını alıyorm. forumlardaki tum cozumleri uyguladım ama değişen bişey yok ne yazikki [ofof]

sistem asus n 61jv core i 5
    500 hd
    geforce 325 gt

win 7 64 bit

15. riva

riva Yeni Üye

saka kardeş çok sağol çok güzel anlatmışşın ama bunu xp üzerinde nasıl yaparız onu anlatmamışşın sizden çok rica ediyorum bide onu anlatırmısınız

16. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Windows 7 yerine Xp sürücülerini kurarsanız sorun çözülmesi lazım.

17. dudbster

dudbster Yeni Üye

saka mrb bende de gt420m modeli var.sana bi sorum olacak.başta anlattığın nvidia menüsündeki değişikliği yapmak sürekli olarak nvidia yı aktif hae getirmiyormu? otomatik geçiş sağlamak için ne yapmak gerekiyor? o önemli benim için

18. EnverYigit

EnverYigit Yeni Üye

19. okfbgnc

okfbgnc Yeni Üye

20. sadic

sadic Yeni Üye

Arkadaşlar bu sorunu laptopumu daha dun aldım Casper yaşadım pes 2011 benim için vazgeçilmez bir oyun ve uzun uğraşlarım sonucu buldum herkese kolay gelsin..

Sorun tamamıyla sürücü ile alakalı. Yeni kartların sürücüleri Nvidia'nın sitesinde kullanıma sunulmadığından alternatif bir yol izlemek gerekli. Nasıl yapacağınıza gelirsek,

*http://laptopvideo2go.com sitesinden driver bölümüne girin.
    *İşletim sisteminizi işaretleyerek Filter butonunu tıklayın.
    *Listelenen Driver'lardan en güncel olanına girin (Ben WHQL sertifikalı 270.28 numaralı sürümü indirdim)
    *Click here to download driver and INF files'ı tıklayın.
    *Click here to download the requested driver ve Click here to download the modified INF file isimli dosyaları indirin.
    *İndirdiğiniz driver dosyasını rar'dan çıkartın.
    *Yine indirdiğiniz nvwi isimli dosyayı Display.Driver içindeki nvwi ile değiştirin.
    *Setup diyerek kurulumu başlatın. Kurulum sırasında imzalanmayan sürücü vb. uyarı verirse dikkate almayıp yüklemeyi devam ettirin.
    kesinlikle çözüm içinizi rahat tutun ;))

Sayfayı Paylaş