NVIDIA GeForce 8600M GS vs. ATI MOBILITY RADEON HD2600

Konu, 'Notebook Genel' kısmında yako tarafından paylaşıldı.

1. yako

yako Yeni Üye

Merhaba Arkadaşlar,

Siteye yeni üye oldum,ama uzun süredir takip etmekteyim.Öncelikle herkese paylaşımlarından dolayı teşekkür etmek istiyorum,çoğu kişinin de dedi gibi baktığım forumlar arasında en çok yardımcı olan site burası.Herkes bir şeyler paylaşma çabasında kendi makinesinde sorun yaşayanlar bile yaşadığı sorunu ne olur ne olmaz belki başkası da yaşar diye burda çözümüyle paylaşıyor en çok hoşuma giden de bu oldu.Uzun süredir laptop almak istiyorum ve büyük ihtimalle ASUS'un F3SV240DR ya F3SA240DR modellerinden birisini alacağım.Yalnız kafamı kurcalayan şey bu 2 model arasındaki ekran kartı farkları bir yerde NVIDIA'nın 64 bit olduunu duymuştum ATI'de 128bit demişlerdi.Ayrıca başka birine danıştığımda eğer 2 kartta 128 bitse farkı anlamaycağımı söyledi.Yine bir sitede http://www.notebookcheck.net 'teki ekran kartı karşılaştırmalarında NVIDIA'ların DDR3 ramli performanslarının karşılaştırıldığını okumuştum.Bazı sitelerde NVIDIA 256MB ATI 512MB görünüyor.Şimdi bir kaç sorum olucak; 1.si Bu 2 kartta 128 bit mi? 2. Ben almadan 64bit veya 128bit olduğunu nasıl anlarım ? 3. DDR3lü versiyonları 128bit DDR2li versiyonlar 64bit olabilir mi ? 4. En önemlisi aradaki 200 küsür YTL farka değer mi ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

2. justice

justice Yeni Üye

kardeşim benim kanımca ati daha iyidir... Kendim laptopum da ati kullanıyorum ve de çok memnunum... Oyunlarda ve grafiklerde nvidia ya nispeten ati daha iyi... Her zaman ati diyorum..

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Tabiki F3sa notebook çok daha iyi. Dvd si light scribe yazabiliyor, ekran kartı daha iyi.

4. The Wind

The Wind Yeni Üye

Hd 2600ü notebookumda kullanıyorum:Toshiba a2001ah... Gayet memnunum ekran kartından,ama gs8600 ile arasındaki performans farkı da çok fazla değil diye biliyorum,lightscribe sizin için önemli değilse bence 200ytl farka değmez.Şahsi fikrim bu yönde.DDr3 ekran kartları çok pahalı,bu iki kartın bitlerinin aynı olduğunu düşünüyorum.Bir de hd2600ün 3 farklı modeli var 2600xt,2600pro,2600. Sanırım sadece hd2600 mobil olarak tüketiciye sunuldu şu ana kadar,diğerleri masaüstü için ama bu bilgi kesin değil.

5. yako

yako Yeni Üye

Lightscribe kesinlikle benim için önemli değil.Benim için tek önemli olan ekran kartları eğer ikisi de 128 bitse 200 YTL farka değmeyeceğini düşünüyorum.Gerçekten eğer 2si arasında farkı anlayabileceksem o parayı vermeye hazırım.Sadece neye para verdiğimi öğrenmek istiyorum.

6. yako

yako Yeni Üye

Arkadaşlar yok mu başka tavsiyesi olan özellikle bu kartlara sahip makine kullananlar hala çok kararsızım ...

7. pilavyer

pilavyer Yeni Üye

bende a200-1ah var ekran kartı ati hd2600,driver bulma konusunda sıkıntı çekiceksin hatta bulamıycaksın,ati driver üretmiyor,modifiye edilmiş driver denedim ama bazı sorunlar oluşuyor,bence bunuda göz önüne al.

8. officer

officer Üye

Yurtta kaldığım oda arkadaşımda A200-1ah, bende f3sv240dr var. Ekran kartlarını karşılaştırmaya gelince, sitedeki ekran kartları sıralamasında ati 2600 28. sırada, 8600M GS 29. sırada.
    Benim canlı olarak gördüğüm performans göre de ikisi de hemen hemen aynı.Ati ara sıra bir nebze daha iyi olabiliyor bazı oyunlarda.Fakat vista sistem derecelendirmeye baktığımızda grafik için ati 4.7 alırken, nvidia 4.8 aldı bende.

9. yako

yako Yeni Üye

peki o puan farkı işlemcilerden kaynaklanıyor olabilir mi ? f3sa'da daha da farklı olmaz mı durum? bir de saka f3sa için çok daha iyi makine ekran kartı daha iyi demişsin sadece.peki 200 ytl farka değer mi biraz daha açıklayabilir misin biliyorum kişiye özel mesaj kurallara aykırı ama...

10. The Wind

The Wind Yeni Üye

11. CyniC

CyniC Yeni Üye

genel bir kanıya ulaşamadık mı arkadaşlar? ben de bu 2 ekran kartı arasında kaldım biri Toshiba 1vL öbürü Asus F3SV hangisinin ekran kartı daha iyidir oyunlarda?

12. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Fiyat farkı 200 ytlden az ise toshibayı öneririm.

13. CyniC

CyniC Yeni Üye

Yani sonuç olarak ATI Mobility Radeon HD2600, GeForce 8600M GS'den az da olsa iyidir dimi?

bir de işlemci hakkında sorayım SantaRosa Core 2 Duo T7700 2.4 Ghz (Asus F3SV) ile SantaRosa Core 2 Duo T7500 2.2Ghz (Toshiba 1VL) çok fark eder mi?

14. saka

saka Admin Yetkili Kişi

ATİ 2600 8600 GS den daha iyi. bahsettiğiniz iki işlemci arasında yaklaşık 60 dolar fark var.

15. CyniC

CyniC Yeni Üye

para farkı diil performans farkıydı kastettiğim. asusu 1.650ye, toshibayı ise 1800e alacağım ekran kartında tercihim ati ama işlemci kafamı karıştırıyor performans bakımından çok fark eder mi T7700 2.4 Asus ile T7500 2.2 Toshiba?

16. saka

saka Admin Yetkili Kişi

17. panaz

panaz Yeni Üye

ben asus f3sv kullanıyorum ve bir problem yaşamadım çok şükür. fazla oyun oynamamakla birlikte abimden ötürü pro streeti kurduk oyun sırasında herhangi bir takılma kesinlikle olmuyor. görüntü kalitesi ise tabiki oyunun bize sunduğu imkanlar kadar değil ama sonuç olarak laptop kullanmanın amacıda oyunlarda yüksek görüntü kalitesi almak değil.

ati ile nvdia'yı karşılaştıramıyorum çünkü ati'yi kullanma imkanım olmadı.

18. hacas

hacas Yeni Üye

arkadaşlar ikisinide test etmeimkanım oldu ati olan akrabamda vardı hd2600 bende de nıvıdıa8600 var odabunu söylüyor nıvıdıa daha iyi normalde ben ati ciyimdir ama ati deskop pc daha iyi bence mobil de nıvıdıa + inteli tek geçerim

Sayfayı Paylaş