Nvidia Ekran Kartı ve Güncel Driver Sorunu

Konu, 'Monster Notebook' kısmında dual_head_eagle tarafından paylaşıldı.

1. dual_head_eagle

dual_head_eagle Yeni Üye

Ben Monster Z97V serisi notebook sahibiyim. (Ekran Kartı : Geforce 9650M GT) Notebook'umun garanti süresi dolalı epey zaman oldu.

Bu problem en başından beri var önceleri rahatsız etmiyordu ama artık can sıkmaya başladı çünkü çoğu oyun driveri eski bulduğu için çalışmıyor.

Problem ilginç ve çözümünü yıllardır bulamadım. (İngilizce forumlar da dahil aradım) Monster servisini aradım gönderin bakalım dediler ama donanımsal bir sorun olmadığı için ve notebook'suz kalmamak için göndermedim.

Nvidia'nın 2009 yılında çıkardığı 179.48 numaralı driveri dışındaki tüm driverler sorun veriyor. Sadece 179.48'i kullanabiliyorum.

Daha güncel bir driver kurduğumda 1-2 dakika içinde ekranda noktalar (karıncalanma) başlıyor. Sonrasında imleç donuyor ekran kapanıp açılıyor ve

Kod:
    Görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve bu durumdan kurtuldu

NVIDIA Windows Kernel Mode Driver, Version (versiyon numarası) görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve başarıyla bu durumdan kurtuldu.
    uyarısı beliriyor. Birkaç dakika daha beklersem mavi ekrana geçiyor.

İşin ilginç kısmı ise şu (zaten kafamı karıştıranda bu) benim 23 inç LCD monitörüm var. ve yukarıda belirttiğim sorun HDMI'ı aktif edince yaşanmıyor.

Yani hem laptop'un kendi ekranı hem de HDMI'dan bağladığım LCD Monitör açıkken (Dual View) saatlerce sorunsuz çalışıyor. HDMI'ı pasif yaptığımda laptop ekranına döndüğümde tekrar problem başlıyor.

179.48 numaralı driverde ise laptop ekranında sorun yaşamıyorum, yani tek sorunsuz çalışan driver bu. Fakat dediğim gibi oyunlar artık driver güncellemem için diretiyor, hatta Windows Movie Maker bile driverin eski diye çalışmıyor. :)

Denediklerim :

Hem Windows XP
    Hem Windows 7 64 bit iki işletim sisteminde de aynı problem var. Yani format atmakla giderilecek birşey değil.
    Nvidia Beta driverleri da denedim
    Fan ızgaralarını temizlerim sık sık. Sıcaklık değerleri normal (zaten sıcaklıkla alakası yok)

Denemediklerim :

Bios Güncelleme

Laptop'u satma noktasına kadar geldim inanın. Problem yazılımsal bir sorun, hatta NVIDIA'nın resmi forumunda birçok benzer şikayetler okudum.

Hem problemin çözümünü hemde neden HDMI ile DualView kullanınca sorun çıkmadığını çok merak ediyorum.

Fikri olan arkadaşlar varsa yardımcı olursanız memnun olurum. Saygılar...

2. myli

myli Yeni Üye

3. dual_head_eagle

dual_head_eagle Yeni Üye

Çat pat ingilizcemle okuduğum kadarıyla benim sorunun tıpatıp aynısından bahsediyor.
    Yazıyı çeviri yaptırıp talimatları uygulamaya çalışacağım umarım çözebilirim.

Sonuç alırsam yazarım.

Teşekkürler ilginiz için.

EKLEME

Hatanın çözümünü buldum. Yardımınız için çok teşekkür ederim. Aynı sorunu yaşayan arkadaşların yararlanması için yazayım.

Aşağıdaki verdiğim kodun tamamını kopyalayıp bir metin belgesi içine yapıştırın metin belgesinin uzantısını .bat olarak değiştirin. Güncel driveri kurduktan sonra bu oluşturduğumuz dosyayı yönetici izni ile çalıştırın, sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Düzeliyor, sanırım Nvidia'nın PowerMizer adlı özelliğini kapatmaya yarıyor.

Kod:
    @echo on 

@setlocal EnableDelayedExpansions

rem

rem script that helps the crash issue with my NVIDIA driver upgrade and 9650M GT card.

rem 

rem W. Wood

rem

@set suffix=video.reg

@set file=%tmp%\%random%_%suffix%

@set file1=%tmp%\%random%_%suffix%

if EXIST %file% @del %file%

if EXIST %file1% @del %file1%

rem export registry keys

regedit /e %file% HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Video > nul

rem find the keys that we're looking for

for /f "tokens=1 delims=" %%A in ('find "\0000]" %file%') do call :buildkeys %%A

if EXIST %file% del %file% > nul

goto EOF

:buildkeys

SET passed=%~1%

SET passed=%passed:~1,-1%

if not "%passed:~0,4%"=="HKEY" goto EOF

rem

rem determine if it's an NVIDIA

rem

@set suffix=video.reg

@set file1=%tmp%\%random%_%suffix%

regedit /e %file1% %passed% > nul