Ntldr eksik (Ntldr missing) hatası ve çözümü

Konu, 'İşletim Sistemleri ve Diğer Yazılımlar' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Bilgisayarınız açılırken Ntldr eksik (Ntldr missing) hatası veriyorsa ve açılmıyorsa endişelenmeyin. Aşağıdakileri sırasıyla yaparsanız bu problemi çözebilirsiniz.

1-) Windows XP cdsi ile bilgisayarını aç (boot et).
    2-) Windows kurulum ekranı karşına gelince klavyeden "R" tuşuna bas.
    3-) Kurtarma konsoluna girişte yönetici (administrator) şifreni girmen gerekebilir. Eğer gerekirse şifreni gir ve devam et.
    4-) Daha sonra kurtarma konsolundayken eksik olan ntldr ve ntdetect.com dosyasını C:\ içerisine kopyala. Aşağıdaki gibi.

copy e:\i386\ntldr c:\
    copy e:\i386\ntdetect.com c:\

5-) fixboot yaz enterla.
    6-) fixmbr yaz enterla
    7-) exit ile çık.
    :cool: Bilgisayarını tekrar başlat.

Örnek:

Not: eğer kayıp dosyaları bulamadıysanız burada var. http://uploaded.to/?id=a6242f

2. oguzhanx

oguzhanx Yeni Üye

teşekkürler döküman için,birçok kişinin işine yarayacaktır umarım :)

3. orion

orion Yeni Üye

Peki, bu dosyaların sadece C:/ klasörü içinde mi olması gerekiyor? C:/System gibi başka bir klasöre koymamız gerekir mi?

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Anlatıldığı gibi yapmanız yeterlidir.

5. justice

justice Yeni Üye

saka kardeş ben bunu çift işletim sistemi varken olmadı...
    olay şöyle oldu. vista ve xp var laptop ta fakat vistayı recovery yaptım sonra tekrar vista da easy bcd yaptım sonra xp vista geldi ama xp seçiğimde ntldr yok dedi ben de burdakini yaptım ama mahvoldu kardeş nasıl yapmamız gerekiyordu...

6. kopuz

kopuz Yeni Üye

vay be :) geçen gün aynı hata ile karşılaşmıştım mal gibi format attım :))

sağol arkadaşım.

7. tuana_simay

tuana_simay Yeni Üye

ntldr ile ilgili yazıldığı gibi kopyala işlemini ve fixboot fixmbr işlemlerini yaptım hala ntldr eksik hatası veriyor kırk defa yaptım aynı şeyi. hadi xp için bunu diyorsa vistayı neden göstermiyor. lütfen başka bir yol gösterin çıldırtacak bu ntldr beni.

8. justice

justice Yeni Üye

iki tane mi işletim sisteminiz vardı..

biraz açıklayın..

9. tuana_simay

tuana_simay Yeni Üye

evet c de vista d de xp var. ilk kurulumda hiç sorun yaşamadım vistapro ve easybcd ile sorun çıkmadı. xp ye programlarımı kurduktan sonra kapandı açılmadı. ne xp ne de vista. bende 2sinide tekrar kurdum. aynı işlemleri yaptım şimdi ntldr uyarısı veriyor ne xp ne de vista görünmüyor. işlemleri aynen yaptım defalarca. 3.kez xp ve vista mı kurmalıyım? vistayı kurarkende sorun çıkardı zaten error verdi durdu. son denemem de error sız kurdu. şimdi de bu sorun. yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

10. justice

justice Yeni Üye

walla kardeş yukarıdaki mesajlardada gördüğün gibi bendede iki tane işletim sistemi varken ben xp yi yeniden yükleyim dedim ortalık berbat oldu ntldr hatası verdi olmadı tek çare yeniden yüklemek oldu. Bu ntldr zaten boot dan kaynaklanıyo. Ama sen bide vista da sorulu yükleniyo diyosun onu bilemeyecem. yeniden bir daha yükle bakalım. bide doğru yüklediğinden eminsin demi. ilk önce vista sonra xp. kolay gele

11. tuana_simay

tuana_simay Yeni Üye

vistayı da mı tekrar kurmalıyım? yani tekrar vista ve xp sırasıylamı gitmeliyim? sadece xp kursam olmazmı vista bu işlemlerden zarar görmüşmüdür?

12. justice

justice Yeni Üye

yani gene de garanti olsun diye kur derim ama gene de kurmak istemiyorsan kurmasanda olur..

13. tuana_simay

tuana_simay Yeni Üye

vistayı kurmadan denicem bakalım zaten vistayı tekrar kurabilirmiyim bilmiyorum. error dan başım dönmüştü. sonucu yazarım tekrar teşekkür ederim.

not: en kötüsü de başkalarının pc sorunları çözüp kendiminkinde takılmam :cry:

14. justice

justice Yeni Üye

terzi kendi söküğünü dikemezmiş

15. tuana_simay

tuana_simay Yeni Üye

malesef öyle oluyor. bu arada sadece xpyi yeniden kurdum oldu. şimdiki sorun başka xpye macromedia ürünleri kurdum tekrar açılmadı. pili çıkarıp tekrar taktım bu sefer açıldı.anlayacağınız işe yarıcak programlarda açılışta takılıp kalıyor pili çıkarıp takınca açılıyor. derdini gerçekten anlayamadım. ne zamana kadar bu şekilde pili tak çıkar çalışır düşündürüyor. sizin bir fikriniz varmı sebep ne olabilir?

16. The Wind

The Wind Yeni Üye

Çok saçma bir sorun yahu gerçekten,insan bazen delleniyor bu elektronik sorunlarına.Yanınızda taşımıyorsanız notebooku pilini çıkarıp bir ups(kesintisiz güç kaynağı) ile çalıştırabilirsiniz.

17. tuana_simay

tuana_simay Yeni Üye

malesef taşımak zorundayım. başka sorun çıkarmasında pili çıkarıp takarım napayım. az önce vistayı açayım dedim açmadı yine pili çıkar tak yaptım açıldı. var bunun bir derdi ama hayırlısı bakalım. bu konuda bilgi sahibi olursanız ve paylaşırsanız sevinirim.

18. The Wind

The Wind Yeni Üye

Garantisi devam ediyorsa bence servise bir gösterin.

19. ibrahim_hapay

ibrahim_hapay Yeni Üye

arkadaş yaptım ama bu hata yı verdi ne yapayım ? :D :D

windows aşagıdaki dosya eksik veya bozuk oldugu için başlatılamadı :
    <windows root>\system32\hal.dll.
    yukaarıdaki dosyanın bir kopyasını yeniden yükleyin.

20. ABATE

ABATE Yeni Üye

1) Vista için de aynı çözüm yolu işe yarar mı? Cevap evetse Xp cdsi kullanarak kopyalarsak bir sorun olur mu?
    2) Boot işlemi nasıl yaptırılır,acer 5920g icin gecerli bios ayarlarını nerden bulabilirim?

Sayfayı Paylaş