Notebook'unuzun açılış ekranını değiştirin.

Konu, 'Notebook Genel' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Hepinizinde gördüğü gibi windows açılırken hemen hemen her marka kendisi ile ilgili logo, resim ya da ses koyuyor.

Bunu nasıl kapatırım diye araştırırken Kenan Balamir'in Türkçeyazılım.net teki bir yazısını buldum.
    Sizinle paylaşmak istedim.

Bu bölümde kendinize ait bir açılış ekranını [Windows'un yüklendikten sonraki açılış işlemi] nasıl oluşturacağınızı anlatacağım.

Öncelikle TuneUp Utilities 2007 programı buradan indirin.

Programı indirip sisteminize kurulumunu gerçekleştirdikten sonra programı çalıştırın.

Programı çalıştırdıktan sonra yukarıda gördüğünüz ana ekran karşınıza gelecektir. Karşınıza gelen ekranda TuneUp Styler 2 başlığını tıklayın. Bu seçenek, Windows arabiriminin görünümlerini özelleştirebilmeniz için yardımcı araçlar içeriyor.

Karşınıza gelen TuneUp Styler penceresindeki Görev Seç bölümünden "Change the Windows XP boot screen, and create or download new boot screens" seçeneğini tıklayın. Bu seçenek, "Windows XP boot ekranını değiştir ve yeni bir tane oluştur veya yeni boot ekranları yükle" anlamına geliyor.

Yukarıda Boot Screen ekleme penceresini görüyorsunuz.

Boot Screens [sol] bölümünde mevcut açılış ekranlarını görebilirsiniz.

Preview [sağ üst] penceresinde seçeceğiniz boot ekranının ön izlemesini ve yapımcı bilgilerini görebilirsiniz.

Tasks [Görevler]

Show large preview : Oluşturduğumuz boot ekranını büyük boyutta görmek için kullanılıyor.

Copy boot screen : Mevcut ekranda değişiklik yapmadan önce yedeklemek için kullanılıyor.

Delete boot screen : Seçili boot ekranını sistemden silmek için kullanılıyor.

Restore Default [sol alt] butonuna basarak orjinal Windows Boot Ekranını geri yükleyebilir,

Install Boot Screen [sağ alt] butonuna basarakta seçim yaptığınız boot ekranını varsayılan olarak ayarlayabilirsiniz.

Biz yeni bir açılış ekranı oluşturacağımız için Boot Screens penceresinde New Screen [Yeni Ekran] butonuna tıklıyoruz.

Yeni Ekran butonuna tıkladığımızda yukarıdaki pencere karşımıza geliyor. Henüz herhangibir resim eklemediğimiz için sağ alanda "Bir arkaplan resmi seçmediniz" mesajını görüyoruz.

1. Select Image [Resim Seç]

Bu alanda açılış ekranı olarak ekleyeceğimiz resim seçimini 3 yola gerçekleştirebiliyoruz. Birincisi yerel diskimizden herhangibir resim seçebilir ve açılış ekranı yapabiliriz, ikincisi bilgisayarımıza takılı bir kamera veya tarayıcı ile resim alabiliriz, üçüncüsü ile Google arama motorunu kullanarak resim bulabiliriz.

Biz birinci seçenek olan Yerel Sürücülerde Ara seçeneğini seçiyoruz.

Seçimimizi yaptıktan sonra yukarıdaki pencere karşımıza gelecektir. Gelen pencerede boot ekranı olarak eklemek istediğimiz resmi seçip Aç butonuna tıklıyoruz.

Görüldüğü gibi seçtiğimiz ekran sağ bölmeye eklendi ve işlem animasyon çubuğu da otomatik olarak oluşturuldu.

2. Customize image appearance [Resim görünümünün özelleştirilmesi]

2. bölümde resim özelleştirmeleri ile ilgili ayarlar bulunmaktadır.

Alignment : Resim hizalaması
    Scale : Resmi ekrana uyacak şekilde daralt
    Centered: Resmi ortala
    Stretched: Resmi uzat
    Panorama: Panoramik

Borders : Resim etrafına çerçeve ekleme

None : Çerçevesiz
    Top & Bottom : Üste ve alta çerçeve ekle
    Everywhere : Tamamına çerçeve ekle

Background: Resim arkaplan rengi

3. Customize progress bar [İşlem çubuğunu özelleştir]

3. işlem olarak işlem yapıldığını gösteren animasyon çubuğu özelleştireceğiz.

Position : İşlem animasyon çubuğunun pozisyonu. Standart, Üst, Üst orta, Alt orta ve Alt seçenekleri mevcut

Foreground : Çubuk içerisinde hareket eden küplerin rengi

Frame : Çubuğun dış çerçeve rengi

4. Finish [Bitiş]
    Ve son işlem olarak yaptığımız çalışmayı kaydetmek için Save Boot Screen butonuna basıyoruz.

Kayıt butonuna bastığımızda karşımıza yukarıdaki Açılış Ekranı Ayrıntıları isimli pencere geliyor. Name kısmına yapmış olduğumuz çalışmanın adını, Author kısmına da adımızı yazıyoruz ve OK butonuna basıyoruz.

Görüldüğü üzere oluşturduğumuz boot ekranı listeye eklendi ve önizlemesi oluşturuldu. Şimdi yapmamız gereken tek şey Install Boot Screen butonuna basarak oluşturduğumuz açılış ekranını varsayılan olarak yapılandırmak..

2. gkmn

gkmn Yeni Üye

vista için geçerlimi? :oops:

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

programı indirip deneyebilirsiniz. Çok yüksek boyutlu birşey değil zaten. Sonucuda bize yazarsanız öğrenmiş oluruz. 10 dakikanızı bile almayacak bir işlem bu.

4. gkmn

gkmn Yeni Üye

vista ile uyumsuz :roll:

5. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Uyumsuz olan program mı? Yöntem mi?
    Ona göre düzeltme yoluna gidelim.

6. gkmn

gkmn Yeni Üye

yöntemde problem olacağını sanmıyorum çünkü xp de gayet başarılı oldu ama program vista ile uyumsuz çıktı (06 olan)

7. saka

saka Admin Yetkili Kişi

2007 sürümüne vista desteği eklenmiş :) İlk mesajı değiştirdim ve yeni programın linkini ekledim.

Now Windows Vista™-compatible: TuneUp Utilities 2007
    The new version of TuneUp Utilities 2007 contains important
    new features, general improvements and can now be used for Windows Vista™, the newest operating system.

8. ben kısaca F.D.

ben kısaca F.D. Yeni Üye

Paylaşım için teşekkürler. Ben windows vista kullanıcısıyım.Açılıştaki görüntüsünü değştirdim.TuneUp Utilities 2007 programı sorunsuz çalışmıştır. Bilgilerinize...

Sayfayı Paylaş