Notebooklarda pil kullanımı hakkında genel bilgiler

Konu, 'Notebook Genel' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

 1. saka

  saka Admin Yetkili Kişi

  Merhaba,
  Bugün şu sitede pil ile iglili bir yazı gördüm ve paylaşmak istedim.
  İyi eğlenceler.

  NOTEBOOK BATARYA ( PİL ) HAKKINDA GENEL BİLGİLER


  Batarya, kısaca; notebookun adaptör vasıtası ile şebeke elektriğine bağlı olmadığı durumlarda notebooku çalıştırmaya yarayan pillerin bütünüdür. Bataryaların içerisinde Ni-Mh ve sıklıkla Li-Ion pil hücreleri, ayrıca bu hücreleri kontrol eden ve notebook ile batarya arasındaki iletişimi sağlayan bir de elektronik devre mevcuttur. Pil hücrelerinde depolanan enerjinin miktarı toplamda bataryanın kapasitesini ifade eder. Bir bataryanın kapasitesi mAh ile ifade edilir ve bu değer ne kadar yüksek ise bataryanın kapasitesinin de o kadar yüksek olduğu anlaşılır.

  Batarya kullanım şekli pil hücrelerinin ömrü açısından çok önemlidir. Bir notebook bataryasını maksimum verimle uzun ömürlü kullanmak için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekir:
  1. Bataryayı sürekli canlı tutunuz. Haftada en az bir kez deşarj ve şarj işlemini gerçekleştiriniz. Uzun süre şarj-deşarj işlemi yapılmazsa hücreler enerji depolama özelliğini yitirmeye başlarlar.
  2. Notebooku mümkün oldukça batarya ile kullanınız. Güç adaptörü ile çalışırken bataryanın %100 dolu olduğu ikazını alınca adaptör bağlantısını kesiniz. Şarj adaptörü ile uzun süreli kullanımlarda (genellikle notebookun desktop olarak kullanıldığı durumlar) bataryanın şarj-deşarj işlemi ihmal edilebilmektedir.
  3. Bataryadaki enerji seviyesinin %5 in altına düşmesine izin vermeyiniz. Notebookunuzdaki güç seçenekleri ayarlarından kritik şarj seviyesini düzenleyebilirsiniz. Batarya enerji seviyesi %0 mertebesine indiğinde, pillerin ilk şarjı alması güçleşmekte ve ayrıca enerjisinin asla kesilmemesi gereken batarya iç devresi bozulabilmektedir. Bu durumda pil hücreleri sağlam olsa bile batarya sağlıklı bir şekilde çalışmayacaktır.
  4. Notebookunuzun soğutma sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışıp çalışmadığına dikkat ediniz. Aksi takdirde aşırı ısıdan dolayı pil hücreleri zarar görüp özelliklerini yitirebilirler.
  5. Batarya kullanımı zaruri değil ise ve bataryanın yıllarca sağlıklı kalması isteniyorsa %100 dolu bir şekilde kuru bir ortamda muhafaza edilmeli, haftada bir kez deşarj-şarj işlemi uygulanarak canlı tutulmalıdır.
  6. Notebook çalışır durumda iken batarya sökme-takma işlemi yapılmamalıdır. Hem notebook hem de bataryanın sıhhati açısından bu konuya dikkat edilmelidir.
  7. Bataryanın notebooka bağlantı noktaları kesinlikle kısa devre edilmemelidir.
  8. Batarya kesinlikle nemden, sıvı temasından ve aşırı ısıdan korunmalıdır.
  9. Notebooka herhangi bir şekilde sıvı teması olduğunda ilk olarak enerji kesilip batarya sökülmelidir. Sıvı temasının notebooka verebileceği zararları en aza indirmek bu şekilde mümkün olacaktır.
  10. Batarya yuvasına tam oturmuyor ise zorlanmamalı, fiziksel hasarlardan kaçınmalı ve bir servise başvurulmalıdır.
  11. Notebook mutlaka arkasında yazan input Volt ve Amper değerlerini asgaride taşıyan, yeterli güç seviyesine (Watt) sahip bir güç adaptörü ile kullanılmalıdır. Aksi durumda notebook çalışsa bile batarya şarjı gerçekleşmez ve hücreler zamanla canlılıklarını yitirirler.
  12. Batarya kullanım süresi notebookun o anda ne kadar enerji harcadığı ile alakalıdır. Notebook üzerinde enerji harcayan birçok donanım mevcuttur (cpu, vga chip, fanlar, speakerlar, hdd ve optik sürücü motoru, wireless lan, bluetooth, usb aygıtlar vs). Bu donanımların değişik kullanım kombinasyonları farklı sürelerde batarya ömrü anlamına gelmektedir. Dolayısıyla bataryanızdan her şekilde aynı kullanım süresini beklemeyiniz. Bataryanız sadece internette dolaşırken 3 saat dayanıyorsa, 3d oyun oynarken (vga chip, cpu, fanlar, speakerlar yoğun olarak devrede) 1.5 saat veya yüksek sesle cd den müzik dinlerken (optik sürücü motoru, speakerlar yoğun olarak devrede) 2 saat dayanması normaldir.
  13. Güç adaptörü notebooka bağlı iken batarya enerji seviyesi %1 puan bile ilerlemiyorsa öncelikle notebookun batarya şarj devresinin sağlam olup olmadığı kontrol edilmeli/ettirilmelidir. Batarya şarj devresi arızalı ise gereksiz yere yeni bir batarya satın almış olabilirsiniz.
  14. Batarya ömrü azaldığında kesinlikle şoklama yöntemine başvurmayınız. Bataryanızın kalan ömrünü de bu şekilde tüketmiş olacaksınız. Şoklama bataryaya geçici bir kapasite kazandırır ve kısa süre sonra batarya tamamen ömrünü yitirir.
  15. Batarya ömrü azaldığında veya batarya şarj olmadığında pil hücrelerini değiştirmek yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Ancak çoğunlukla zaman, para ve kaynak israfı ile sonuçlanmaktadır. Hücre değişimi bilinçli ve profesyonelce yapıldığında verimli olabilmekte (batarya iç devresi sağlam olmak kaydıyla) ancak bu işlemin maliyeti de yeni bir batarya bedeline yaklaşmaktadır.
  16. Batarya arızalarının büyük bir kısmı batarya içerisindeki kontrol devresi ile ilgilidir. Bunun birçok sebebi olabilir (adaptör arızası, yanlış adaptör kullanımı, elektrik seviyesindeki dengesizlikler, elektronik komponent ömürleri vs) ancak hücre değişimi yöntemi, bataryadaki bu problemi ortadan kaldırmaz. Yeni bir batarya almak kaçınılmazdır.
   [*]Yeni alınan bir bataryanın ilk kullanımı çok önemlidir ve bataryanın gelecekteki ömrü ve performansı büyük oranda ilk kullanımda belirlenir. Yeni aldığınız bataryayı ilk olarak şu şekilde kullanınız:
   Batarya notebooka bağlı ve notebook kapalı vaziyette iken cihazı yaklaşık 10-12 saat şarjda bırakınız. Notebooku çalıştırdığınızda bataryanın %100 dolmuş olduğunu göreceksiniz. Bataryayı %5 seviyesine kadar deşarj edip tekrar %100 oluncaya kadar şarj ediniz. Bu işlemi 4-5 kez tekrar ediniz. Bataryanız gelecekteki kullanımı için en verimli şekilde hazırlanmış olacaktır.
   
 2. pilavyer

  pilavyer Yeni Üye

  güzel ve yararlı bir paylaşım
   
 3. poweruser

  poweruser Yeni Üye

  saolun....
   
 4. angvil

  angvil Yeni Üye

  demek batarya yı tamamen boşaltmak yanlış. ben ise tamamen boşaltmamız ve şarj etmemiz gerektiğini sanıyordum. çünkü diyelim %5 e ayarlamısssak ve her %5 te yeniden şarj ediyosak cihaz bunu %0 gibi algılamaya başlar ve bir sonraki %5 bu sefer yaklaşık eski kapasitede %10 a denk gelir. bu böle gider ve bataryanın ömrü hızla kısalır. o yüzden bataryayı tamamen boşaltmak bataryanın limitlerini unutmasını engeller diye biliyordum. demekki yanlış biliyormuşum. acaba hangisi doğru emin değilim.
   
 5. pesimist_96

  pesimist_96 Yeni Üye

  bende acer 5720 varr şarz takılı olduğunda notebook kasıyo ve oyunlarda donma oluyoo..pil ile çalışırken oyunlarda sorun olmuyooo... nedeni ne olabilirrr..
   
 6. saka

  saka Admin Yetkili Kişi

  Bu Türkçe ile bu siteden cevap alabileceğinizi sanmıyorum.
   
 7. Digital Fortress

  Digital Fortress Yeni Üye

  Gerçekten yararlı ve bir çok kullanıcının merak ettiği, bilmediği konular. Paylaşım için teşekkürler.
   
 8. phizikci

  phizikci Yeni Üye

  bir şey sormak istiyorum. evde veya işyerinde güç adaptörü ile kullanma imkanımız varsa pili çıkarmalımıyız? yani direk elektiriğe takılı adaptörle çalıştırmamız -pilsiz yani- pilin özelliğini yitirmeden uzu kullanımını sağlar mın süre?
   
 9. Dilmac

  Dilmac Üye

  Sanırım ilk 3.maddeyi okusaydın cevabını alıcaktın. Biraz araştırma için zaman ayıralım. Herşeyi hazır beklememek lazım diye düşünüyorum
   
 10. phizikci

  phizikci Yeni Üye

  cevabınız için teşekkürler. ama sorduğum sorunun cevabı, yukarda yaptığınız alıntının neresinde gizli açıklar mısınız?
  yazının tamamını okumadığımı nerden çıkardınız?

  Sorum şu: pc yi adaptörle kullanırken pili alttaki yuvasından çıkarıp yalnızca adaptörle mi kullanmalıyız? yoksa adaptör takılı ve pil tamamen dolu iken bu şekilde kullanmaya devam mı etmeliyiz? bu şekilde kullanmanın pil ömrüne bir zararı var mı?
   
 11. Dilmac

  Dilmac Üye

  Dostum benim gördüğümü sen görmüyormusun yoksa benmi olmadık anlamlar çıkarıyorum o alıntıdan.

  [quote"phizikci "]Sorum şu: pc yi adaptörle kullanırken pili alttaki yuvasından çıkarıp yalnızca adaptörle mi kullanmalıyız? yoksa adaptör takılı ve pil tamamen dolu iken bu şekilde kullanmaya devam mı etmeliyiz?[/quote]

  [quote"saka"][2]Notebooku mümkün oldukça batarya ile kullanınız. Güç adaptörü ile çalışırken bataryanın %100 dolu olduğu ikazını alınca adaptör bağlantısını kesiniz. Şarj adaptörü ile uzun süreli kullanımlarda (genellikle notebookun desktop olarak kullanıldığı durumlar) bataryanın şarj-deşarj işlemi ihmal edilebilmektedir.
  [1]Bataryayı sürekli canlı tutunuz. Haftada en az bir kez deşarj ve şarj işlemini gerçekleştiriniz. Uzun süre şarj-deşarj işlemi yapılmazsa hücreler enerji depolama özelliğini yitirmeye başlarlar.[/quote]

  Sorduğuna açıkca cevap veriyor işte: Sürekli masaüstü pc gibi kullananlar haftada bir şarj desarj yapsın, ki pil hücreleri enerji depolama özelliğini yitirmesin. Ben de o şekilde kullanıyorum. Zararı olmaz yani sürekli adaptör takılı kullanmanın....
   
 12. phizikci

  phizikci Yeni Üye

  [/quote]

  "Şarj adaptörü ile uzun süreli kullanımlar (genellikle notebookun masaüstü kullanıldığı durumlar) bataryanın şarj-deşarj işlemi ihmal edilebilmektedir"

  cümlesinden tam şarjlı pilin yuvasından çıkarılmadan+ şarj adaptörü ile çalıştırıldığı durumlar anlamı tam olarak çıkmaz. Masaüstü bilgisayar gibi sabit kullanıcıların şarj adaptörü ile beslenen bilgisayardan pili çıkarmamasının, pilin sürekli takılı kalmasının veya sürekli besleniyor durumunda olmasının, pil ömrüne bir zararı olur mu? demek istedim. bunu sorarken haftada bir şarj-deşarj işleminin de yapıldığını varsayıyorum.

  tekrarlarsam haftada bir şarj-deşarj işlemi yapılıyor ama pil sürekli yuvasında. pilin sürekli yuvada kalmasının zararı olur, dolduktan sonra pili çıkarmak (pili sadece mobil kullanımlarda takmak yani), sadece şarj adaptöründen pc yi beslemek gerekir gibi bir düşünce var bazı notebook kullanıcılarında. bunun açıklığa kavuşmasını istedim.
   
 13. Dilmac

  Dilmac Üye

  Sen farklı yorumlamışsın o yazıyı demekki dostum. Sürekli adaptör ile kullananlar bataryayı çıkarmasın fakat haftada bir deşarj-şarj yapsın. Ben daha önce notebookumda pilsiz kullanıyordum, bir gün bu tarz bir yazı okudum şarj ve deşarjla ilgili ve pili taktığımda icraat yoktu. Pil ölmüştü. Şarj deşarja dikkat etmek lazım
   
 14. koraytok

  koraytok Yeni Üye

  phizikci kardeşim aynı sorunun cevabını bende inan araştırdım ama kesin net bir cevap verebilen yok yani pil tam şarj dolu iken bu şekilde adaptör takılı kullanmamız pilin ömrünü yer mi yani kötü yönde etkiler mi demek istemişsin değil mi?
  Saka kardeş senin yorumun var mı?
   
 15. saka

  saka Admin Yetkili Kişi

  4 yıldır notebook kullanırım. Hiç pili çıkarmadım, çıkarmam.
   
 16. honorlu

  honorlu Yeni Üye

  Sanırım bu sorun da saka kardeşin verdiği mesajla noktalanmıştır. [alkis] bilgilerini,sorularını paylaşanlara tşk.
   
 17. sessizcocuk

  sessizcocuk Yeni Üye

  bu işlem için biraz geç kaldım sanırsam galiba herhalde. [aglamak] [ofof] [polis]
   
 18. mustafaunsal18

  mustafaunsal18 Yeni Üye

  SELAM
  bi sorunum var forumdan hp teknik serviste çalıştığınızı öğrendim
  yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum.
  hp dv6000 laptopum var yaklaşık 1.5 yıllık
  normalde 2 saate kadar giden pilim sanırım arıza yaptı..
  1.5 yıl laptopu devamlı elektriğe başğlı olarak kullandım . haftada bir şarjdan çekip bitirip tam dolum yaptım. ve devamlı sert zeminde kullandım ısınmaması için.
  ancak şu anda laptopumun pili yüzde 80 lerden sonra direkmen bitiyor pc kapanıyor.
  bir çok zaman yüzde 60-70 i hiç göremedim..
  yani ömrü 5-10 dakikaya düştü.. yapmam gereken nedir.
  arayabilebileceğim işin muhattabı bi telefon numarası var mı?
   
 19. akayzone

  akayzone Yeni Üye

  tesekkurler tamda bunu arıyodum:)
   

Sayfayı Paylaş