notebooklarda batarya ömrü ve pil kullanımı

Konu, 'Notebook Genel' kısmında kibritt tarafından paylaşıldı.

 1. kibritt

  kibritt Yeni Üye

  Arkadaşlar laptopun pili nasıl şarj edilir?

  Tam bitincemi doldurmak gerekir?

  Evde prize takılı iken bataryayı çıkartmak daha mı sağlıklı olur?

  Laptopum 3000 n200 lenovo
   
 2. kibritt

  kibritt Yeni Üye

  Kimsenin bilgisi yok sanırım bende başka yerlerden araştırdım benim gibi yeni başlayanlara yardımmcı olur sanırım........

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Pil kullanımı ile ilgili bilgi paylasmak istedim, ama bu konu buraya uygun degilse, uygun bölüme taşıyabilirsiniz. Forumda bir başlık açamadım. - AG

  Pil Kullanımı

  Bu bölümde Lenovo Notebook'unuzle gelen pilin en iyi şekilde nasıl kullanıcı bilgisi yer almaktadır.

  Yeni Piller:

  Yeni bir pil aldığınız zaman, pilin % 0 kapasiteye yakın olduğu görülür. Bu pilin stokta olduğu süre ile alakalı olup pilin çalışma kapasitesini etkilemeyecektir.

  Eğer piliniz % 0 da ise, pili tam kapasite haline getirmek için onu fişten çekmeden 12 saate kadar şarj etme durumu sözkonusu olabilir, ya da Battery Conditioning diye tabir edilen - 3 kez full doldurup full boşaltma - Pili Uygun Getirme işlemi yapılabilir.

  Eğer % 0 da olan bir pil 12 saatlik bir şarjda hala dolmaya başlamamışsa veya Pili Uygun Getirme işlemi ( 3 kez doldurup boşaltma - 3 Cycle ) ne rağmen aynı şekilde duruyorsa pilin servis tarafından değiştirilmesi gerekmektedir.

  Genelde notebook pillerinin standart garanti süresi 1 yıl olup, bazı model ve garantilere göre bu süre 2 yıla da çıkabilmektedir.

  Pili Uygun Hale Getirme : ( Battery Conditioning )

  Genel olarak, Tekrar şarj edilebilir pillerin hepsi, elektrik enerjisini kimyasal reaksiyonlar vasıtasıyla muhafaza ederler. Bunun için pilin kapasitesi, bulunan mekanın sıcaklığı, kullanılmamış süre, pili doldurma şartları ve kaç kez şarj edildiği ile çok doğru orantılıdır.

  Aşağıdaki küçük notlar pilinizin en iyi ve en uzun ömürlü olarak ne şekilde kullanılması gerektiği hakkında bilgiler içermekte.

  1. Pilinizi doldurmaya başlayınca, full dolmadan asla kullanmayın.
  2. Eğer piliniz yeni alınmış ve sıfır bir pil ise, ve ilk defa şarj ediyorsanız, piliniz, full kapasitesine , hücrelerindeki kimyasalların özelliklerinden dolayı tam olarak ulaşamayabilir. Maksimum performansı elde etmek için,, pilin içindeki tüm kimyasal maddeler tam olarak aktive edilmelidir.

  Bunu yapmak için :

  Pili 3 tur, full doldurup full boşaltınız. Full doldurup full boşaltma işlemine, 1 Cycle ( 1 Tur ) denmekte. Dolayısıyla 3 Cycle yapılması gerekiyor.
  Pili 3 kez arka arkaya full doldurup full boşaltma işlemi, uzun süre kullanılmamış pillerin kapasitesi için de gereklidir.
  Pilinizdeki enerji tükenmeden, pili şarj etmeye kalkmayınız. Pili parça parça, ara ara, tam boşalmadan şarj etmek, pil içindeki hücrelerdeki aktive edilmiş kimyasalların bütünlüğünü bozacağından, pilin ömrü azalır.

  Pilinizi uzun süre kullanmayacaksanız, boşaltılmış şekilde bir rafa kaldırmanızı, mümkünse soğuk bir ortamda muhafaza etmeniz tavsiye edilir.

  Dolu pili, rafta bırakmayın.

  Yeni bir Lenovo aldığınızda, kutunun içinden çıkan pilde, bir enerji az da olsa olacağından, ilk yapılması gereken, o enerji bitene kadar, makine kapanana kadar o pili boşaltmak, sonrasında ise pilin, ya 12 saat ya da 3 tur full doldurup full boşaltılması tavsiye edilmekte.

  3 turdan sonra rahatlıkla pilinizi yüksek kapasite ile kullanabilirsiniz.

  Laptopunuz elektrikle çalısırken piliniz makinenize takılı olsun. Bazı arkadaslar, pili ne kadar az kullanılırsa o kadar uzun ömrü olur gibi bir fikre kapılıyorlar. Bu tam doğru değil.

  Çalıştırılmayan pilin ömrü de kendi kendine tükenmekte. Bu yüzden hiç kullanmıyorsanız bile en az haftada 1 kez makinenizi pille kullanın. ( Pili bitene kadar. )

  Elektrik kesintisi sözkonusu olduğunda, pil devreye gireceğinden ve boşalmaya başlayacağından, bilgisayarın fişini çekip pil boşalana kadar pille devam edin. Böylece zamansız bir sekilde elektriğin geri gelmesi sonucu piliniz tam boşalmadan tekrar dolmaya başlamayacaktır.

  Lenovo'nun Thinkpad Modellerinde, Battery Maximizer ve Power Manager gibi ekstra yazılımlar bulunmakta. Bu yazılımlarla, ömrü azalmakta olan bir pili gerektiğinde RESET leyebilir, pilin dolma yüzdelerini ayrıca ayarlayabilirsiniz.  Pil kullanımıyla ilgili orjinal dokumanın adresi :

  http://www-307.ibm.com/pc/support/site. ... FAN-3QNQJN
   
 3. ozbayir

  ozbayir Yeni Üye

  çok teşekkürler arkadaşım çok yardımcı oldun gerçekten ;)
   
 4. saka

  saka Admin Yetkili Kişi

  sitede zaten cevabı verilmişti.
   
 5. atilimnet444

  atilimnet444 Yeni Üye

  kibritt
  bu cok faydali bilgileri bizimle paylasdigin icin cok tesekkur ederim
   
 6. kibritt

  kibritt Yeni Üye

  İşinize yaradıysa ne mutlu arkadaşlar....

  Yeni pilde 3 defa tam 12 saat şarj ve tam pil bitene kadar deşarj çok önemliymiş..

  Pil bu sayede tam kapasiteyi kullanabiliyormuş..
   
 7. HASANA

  HASANA Yeni Üye

Sayfayı Paylaş