Notebook Seçimi Yaparken Hangilerine Dikkat Etmeli

Konu, 'Notebook Genel' kısmında Hectoor tarafından paylaşıldı.

1. Hectoor

Hectoor Yeni Üye

Arkadaşlar merhabalar
    Notebook almayı düşünüyorum.Notebook seçimi hakkında çok fazla bilgim yok onun için sizden yardım istiyorum.
    Sorularım şunlar:

-Notebooklarda Santa Rosa ile Normal Core 2 Duo arasındaki fark nedir?Hangisi daha üstündür?
    T7xxx , T8xxx ve T9xxx arasındaki farklar nelerdir?
    En iyisi en büyük sayı olanı mu oluyor?

-Notebook seçerken ram in önemi nedir?
    Çoğu notebook 2GB ram içeriyor.Profesyonel Notebook için ideal ram kaç gb olmalıdır?2GB Ram Oyun,Film vs yüksek gereksinim isteyen uygulamaları kullanacak kullanıcılar için az mı gelir?

-Notebook seçerken Ekran Boyutunda Nasıl Davranmalıyım?
    15.4" ve 17" arasında çok kararsız kalıyorum.Çok sayıda film izliyorum bunun için 17" önemli fakat 17" notebookların çok ağır olduğu ve taşınılabilirlik özelliğini yitirdiğini söylüyorlar.Bu konuda nasıl bir seçim yapmalıyım?

-Son bir sorum olacak.Notebook seçiminde markanın önemi nedir?Hp,Toshiba gibi ünlü markaların yanında mesela Monster nasıldır?(Sonuçta az yüklü bir miktarda para vereceğim)Kısacası Acer,HP,Toshiba,Packard Bell ve Monster markalarını değerlendirebilir misiniz?

Bu konunun bütün notebook alacaklara yardımı olması dileğiyle...
    Teşekkürler

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    core 2 duo ile santarosayı karşılaştırmak meyve ile armutu karşılaştırmak olur. Core2duo işlemci ailesidir. Santarosa ise bu ailenin içindeki bir serinin kod adıdır. Hangi işlemcinin daha iyi olduğunu anlamak için şuradaki konu fikir verebilir.
    notebook-genel-f24/notebook-islemci-siralamasi-t15.html

Özellikle vista işletim sisteminde 2gb ram olmadan birşey yapmak çok zor. Şu anda 2gb ram normal ve üzeri olarak değerlendirebilir. Normal bir kullanıcı için yeterlidir.

Notebook ekranını seçerken notebooku ne için kullanacağınız ve taşıyıp taşımayacağınız önemlidir. Bir çok kişi notebook alıp bir gün bile dışarı çıkarmıyor. Eğer sizde de durum bu ise küçük birşey almanıza gerek yok.
    Ama büyük yani 17 inç bir notebooku taşımak gerçekten çok zordur.

Ayrıca bence notebooktan film izlemek çok ta mantıklı değil. Bir televizyonunuz varsa ona bağlamanızı öneririm.

Notebook alırken marka tabi önemli. Ayrıca o markanın Türkiye'deki teknik servis hizmetinin nasıl olduğu daha da önemlidir.
    Burada şu iyidir bu kötüdür dememiz doğru olmaz. Monster markasıda sizin saydığınız markalardan asus hariç diğerlerinin üretildiği yerde üretiliyor. Kasa olarak tabiki. Monster ise burada ram disk gibi iç bileşenleri ekliyorlar. Sadece asus kendi üretimini kendi yapıyor. Gerçi monster zaman zaman asus'un ürünlerini de kullanıyor Sonuç olarak kötü bir marka değildir.

3. Hectoor

Hectoor Yeni Üye

Açıklamanız için teşekkürler
    ama bu core 2 duo ile santa rosa dan hangisi tercih edilmelidir sizce?

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

dediğim gibi armut ile meyveyi karıştırıyorsunuz. Bütün santarosa kod adlı işlemciler zaten core 2 duo işlemci ailesine mensuptur.
    Dolayısı ile santa rosa bir işlemci seçtiğinizde zaten core 2 duo seçmiş olursunuz.
    Core 2 duo kapsar santa rosa :)
    Bu arada santa rosa artık eski bir teknoloji. Daha sonra 45nm penryn işlemciler çıktı. Şu günlerde ise intel centrino 2 (montevina) platformunda çalışan yeni işlemciler piyasada.

5. Hectoor

Hectoor Yeni Üye

verdiğiniz linkteki liste kaliteye göre sıralanmış değil mi?

6. saka

saka Admin Yetkili Kişi

performansa göre sıralanmıştır.

7. Hectoor

Hectoor Yeni Üye

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
    http://www.chip.com.tr/urun/Casper-Nirvana_t2253.html bu ürün acaba ne zaman satışa sunulur ve sizce ortalama fiyatı ne kadar olur?
    Sanırım alabileceğimin en iyisi bu.
    yukarıdaki ile bu laptop arasında kararsız kaldım ama sanırım Casper galibiyete daha yakın.
    MONSTER T2-REX INTEL CORE 2 DUO T9500 2.6Ghz 15.4" 4GB 200GB TAŞINABİLİR BİLGİSAYAR T95FL900 Fiyatı:2.463,32 YTL (KDV Dahil)
    #Intel® Core™ 2 Duo T9500 ( 2.6 Ghz, 800 Mhz FSB, 6 MB Cache, 64 bit )
    #512 MB nVIDIA® GF8600M GT ( 512 MB Bağımsız ) DirectX 10 destekli
    # 15.4" WXGA (1440 x 900 ) " Crystal Bright " Parlak, Geniş Ekran
    # 1 GB Intel® Turbo Memory
    # 4GB DDR II 667 Mhz Kıngston Bellek ( 2 Slot / 64 bit işletim sistemi ile Max. 4 GB )
    # 200 GB 200 RPM SATA 16MB Cache Seagate

Yardımcı olursanız çok sevinirim.
    Teşekkürler,Saygılarımla...

8. saka

saka Admin Yetkili Kişi

aralarında pek bir fark yok aslında. Monster işlemci ile önde casper ise ekran kartı.

9. Hectoor

Hectoor Yeni Üye

peki sizce casper ne zaman satışa sunulur?Çok bekleyecek olursam monster alacağım çünkü

10. saka

saka Admin Yetkili Kişi

onu arayıp caspera sormak gerek.

11. Hectoor

Hectoor Yeni Üye

casper hakkında hiç iyi yorum almadım.Ondan monster alacağım.Onun hakkında kimseden kötü birşey duymadım daha

Sayfayı Paylaş