NOTEBOOK PİL KONTROL

Konu, 'Notebook Genel' kısmında oollccaayy tarafından paylaşıldı.

1. oollccaayy

oollccaayy Yeni Üye

Arkadaşlar, ben notebook biligisayarımı genel olarak fişe takılı halde kullanıyorum. Bu şekilde kullanmanın pile zarar verdiğini bi çok yerde okudum. Ancak pili söküp tak çıkar yapmak istemiyorum. Bunun için öyle bir program olsun ki benim pilim belli bir seviyenin altına düşmeden şarj edilmesin.

Mesela, pil %100 dolu fişten çıkardım %97 ye düştü, tekrar fişe taktım pil %97 de ancak şarj olmuyor. Bilgisayar enerjiyi adaptörden çekiyor. Ne zamanki pil %80 nin altına düşüyor. O zaman pil şarj olmaya başlıyor. Böyle bir şey mümkün mü?

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bunun için programa gerek yok. Zaten bütün notebooklar bu şekilde çalışıyor. Kesinlikle pili çıkarmayın.

3. oollccaayy

oollccaayy Yeni Üye

Teşekkürler saka fakat durumu izah edemedim sanırım. Durumu izah etmeye çalışayım.
    Ben şunu istiyorum. Bilgisayarın pili belli bir alt sınıra düşmeden ŞARJ EDİLMESİN. Normal notebooklarda pil %99 olduğunda bile adaptör takıldığı anda şarj işlemi başlar. Ben şarj işleminin, Pil %80 e düştükten başlamasını istiyorum. Yani %80-%99 şarj aralığında adaptör takılı ve bilgisayar açık iken pile akım gitmesin.

4. stolci

stolci Yeni Üye

Zamanında bende aramıştım ama bulamadım. Aslında olsa güzel bir uygulama olurdu.

5. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Yeni nesil pillerde böyle bir ayar yapmanıza gerek yok zaten. Pil biraz boşaldıysa bırakın dolsun.
    Pil hep takılı olsun. %100 olduğunda kullanılmayı kapatır zaten.

6. lacremel41

lacremel41 Yeni Üye

Arkadaşlar genel yapılan bir hatayı da anlatmak istiyorum,servisime bu şekilde arızalanarak gelen cihazlar oldu zamanında.
    Pil ömrü bitmesiin diye pil'i söküp kullanıyor bazı arkadaşlar, sonrasında da ani bir elektrik kesintisi,arızalanan anakart veya bazı devreler. Sonuçta notebook'lar biraz daha hassas cihazlar.100-120 TL. civarı pil parasından kurtulalım derken daha büyük maliyetli onarımlar çıkabiliyor karşımıza.Benim kişisel tavsiyem, pilin hiç çıkarılmadan kullanılmasıdır.Ömrü 2-3 seneyi bulabilir.Ama bence değer.

7. Error!

Error! Yeni Üye

evet haklısnız elektirik kesintilerinde voltajın düşük geldiği zamanlarda notebook'u pilsiz kullanmak biraz sakat ola biliyor..bende bu sebebten dolayı devamlı pili takılı kullanıyordum(samsung r580) 1 ay öncesinde pilin artık 15 20dk gittiğini fark ettim bunun tek sebebi devamlı olarak prizie kullanmamdan dolayı veya başka bir sebebtendi ama böle bir durum olunca ilk akla gelen prize devamlı takılı olmasıydı..garantiye gönderdim birazda nazımız geçtiği için pil değişimi yapıldı..şimdi nasılmı kullanıyorum pilsiz kullanıyorum dandik bir tane ups aldım elektirik kesintisinde 10 15 dk kadar gidiyor buda pili takmam için yeterli bir zaman :)

Sayfayı Paylaş