Notebook pil - Batarya kullanımı nasıl olmalı

Konu, 'Notebook Genel' kısmında tolgasevim tarafından paylaşıldı.

1. tolgasevim

tolgasevim Yeni Üye

Merhabalar arkadaşlar...
    Benim merak ettiğim laptopu evde kullanırken bataryayı çıkartıp kullanmanın bataryanın ömrü açısından bir yararı olup olmayacağı. Ayrıca laptop fişe takılı olsa da voltaj dalgalanması ihtimaline karşı bataryayı sürekli kullanmalı mıyım?

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Ben 3 yıldır notebook kullanıyorum. Her zaman batarya takılı kullandım.

Voltaj dalgalanması vb gibi durumladrda yaşayacağım zarar pilin eskimesi ile yaşayacağım zararın kat be kat üzerinde olacağı için hiç risk etmedim. Edeni de görmedim.

Bana sorarsanız kesinlikle bataryanız her daim takılı olsun.

3. erhancakan

erhancakan Yeni Üye

saka hocam bende evde fişe takılı kullanırken bataryayı çıkarıyorum günlük ortalama 14 saat açık belkide daha fazla o nedenle pil ömrünü çok yıpratacağını düşündüğümden pilsiz kullanıyorum pilli kullansam nekadar yıpranır ortalama 2.5 saat giden batarya nekadara düşer

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Benim bilgisayarım 2 yıldır neredeyse hiç kapanmadı ve sürekli pil takılı. Pil çıkarmayı kesinlikle önermiyorum. Ancak kesintisiz güç kaynağınız varsa pil çıkarmayı düşünebilirsiniz.

5. egzantirik_

egzantirik_ Yeni Üye

bende evde oldum sürece pili cıkarıyorum başka zamanlar pil üzerinde hep.Başka bi yerde okudum yazıda bilgisayarı arada pilsiz kullanın diyordu ve pil tamamen boşalmadan sarj etmeyin diyordu

6. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Pili tamamen boşalmadan şarj etmeden işi eskidendi diye biliyorum. Kesintisiz güç kaynağı yoksa kimse bana pil çıkarttıramaz.

7. The Wind

The Wind Yeni Üye

Eğer kesintisiz güç kaynağınız varsa pilsiz kullanabilirsiniz.Zaten ups de bi nevi pil.Pili çıkarıp sadece şehir şebekesinin elektriğiyle kullanırsanız bir gün makineyi çöpe atmak durumunda kalabilirsiniz.Garantiden de çıkmış olur bilginize.Ups yoksa kesinlikle pili üzerinden çıkarmayın.

8. ahmetsahin05

ahmetsahin05 Yeni Üye

peki arkadaşlar bende asus f3sv 240 dr var adaptör deli gibi ısınıyor normal ısınmanın üzerinde bende mecburen çıkarıyorum azalınca tekrar takıyorum sırf soğusun diye bilgis olan var mı bu konu hakkında

9. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Hemen hemen bütün adaptörler uzun kullanımda ısınıyor. Anormal bir durum değil.

10. berk eren

berk eren Yeni Üye

ya arkadaşlar ben de pavilion dv 6635 var notebook.bana ıstanbuldan geldı.annemler ılk alınca notebooku 10 ya da 12 saat sarj etmeden kullanmıslar..dolayısyla bataryanın performasnı bıraz dusuk.alalı 1.5 ay oldu. aynı işlemı ben sımdı yapsam yanı notebooku 12 saat sarj edıp bosaltsam ıyı bı performasn elde edebılır mıyım veya bu konudakı dusuncelerınız nelerdır?yanıtlarsınız cok memnun olucam sımdıden tesekkurler

11. The Wind

The Wind Yeni Üye

Ona pil kalibrasyonu deniyor,doğru mu yanlış mı bilmiyorum bu yöntem ama ilk alındığında yapılmalı en azından,birkaçkere kullanılmışsa artık gerek yok diye düşünüyorum.

12. berk eren

berk eren Yeni Üye

iş işten geçti desenize...ama ben yıne de yapıcam ole 12 saat sarjda tutucam..aslında sarım 1 saat 45 dk gıdıo ama ınsanoglu işte hel daha fazlasını ıstıo. belkı de suc bende hp ıle toshıbayı kıyaslıorum tabıkı toshıba daha ıyı olucaktır her konuda..cok tesrkkr ederım yanıt verdıgın ıcın pekı ılk basta 12 saat sarj etmemek etkılıo dımı su andakı performansı??

13. The Wind

The Wind Yeni Üye

Toshiba pil konusunda çok da başarılı sayılmaz...Benim pilim sadece wireless internet kullanımıyla 90 dakika gidiyor dengeli modda.
    Kalibrasyona gelince,artık pek bi faydası olacağını sanmam ama siz yine de yapın içiniz rahat etsin. ;)
    Az biraz etkiler çok da fazla değil emin olun.

14. berk eren

berk eren Yeni Üye

valla emrah arkadaşım dun sarj ettım 12 saat bosaltıp sarj ettım..sankı bıraz daha ıyı oldu batarya.wınamp msn acık 1 saat 50 dakıka gıdıo..sanırım bıraz daha kendıne geldı..sonucunu sana bıldıreyım dedım:D snce de normal dımı batarya??ılgılındeıgın ıcın cok tesekkur ederım..baska soruların varsa elımden geldıgıne yanıtlamaya calısırım:Dboyunumuz kıldan ınce..saygılar

15. The Wind

The Wind Yeni Üye

Sizdeki pil 6 hücreliyse çok normal,hatta iyi bile denebilir. ama 8 ya da 9 hücreliyse bence az.Başka sorum yok:p :D

16. berk eren

berk eren Yeni Üye

sanırım 6 hücreli..cok teşekkur ederım Emrah arkadaşım...sana bır sorum olucak.bu xp yı,çalıştır komutundan regedit yazınca bı takım ayarlamalar yapınca hızlanıo fılan dıolar..ama yanlıs anlasılma olmasın da pc den ıyı anlayan bazı arkdaslarda ordakı ayarlarla asla oynama dıolar...sızın bu konudakı goruslerınız nelerdır??aslında ınsan oglu bole zamanın kıymetını bılemeyız ama bole pc konularına gelınce 1-2 sanıyenın lafını yaparz ama merak işte : )

17. The Wind

The Wind Yeni Üye

Bence de hiç regeditle falan uğraşmayın...Ha canım sıkılıyo bi sıkıntıya sokayım kendimi falan diyorsanız oynayın o listelerle :D

18. berk eren

berk eren Yeni Üye

: ) : ) yok ya sıkıntıya gerek yok o zaman..valla jet gıbı cvp verıosunuz cok tesekkur ederım..cok mu soru soruorum sıkıntı yaratmıorum umarım..antı vırus olarak ne kullanıosunuz?ben nod 32 kullanmaktayım.nedir bu iyi kotu davası?nedır yanı antıvırusu ıyı kılan?

19. The Wind

The Wind Yeni Üye

Valla iyi bilmemekle beraber şular diyebilirim,sistemi çok zorlamaması,her sakallıyı dedesi sanmaması:) ve bulduğu zararlı dosyaları hemen silebilmesi ya da etkisiz hale getirebilmesi...
    Bu özellikleri taşıyan Kaspersky,Nod32 gibi ücretli programların yanısıra McAfee ya da Avast gibi açık kaynaklı yazılımlar var.

20. berk eren

berk eren Yeni Üye

mcaffe kurdum gecenlerde ama cok karısık ve pcyı kasıor gıbıme geldı yenınden noda dondum..en ıyısı nod gıbıme gelıo ama bence bı sacmalık var vırusu genelde tarattıgım zaman buluo..e madem pcde vırus bulasmıs neden ılk bulastıgı zaman benı uyarmıosun be nod?haksız mıyım : )

Sayfayı Paylaş