Notebook hırsızlığına son: Çalınamayan notebooklar yakında

Konu, 'Eski Haberler' kısmında firtemin tarafından paylaşıldı.

 1. firtemin

  firtemin Yeni Üye

  Notebook hırsızları Intel'in geliştirdiği ve bilgisayarı “yanlış ellerde” tamamen yararsız hale getiren anti-hırsız sistemiyle zor anlar yaşayacağa benziyor. Bu yeni sistem harddiski ve işlemciyi kilitleyerek hırsızın elinde metal-plastik yığınından başka bir şey kalmayacağını vaat ediyor.
  Intel’in anti-hırsız teknolojisi (ATT- Anti-Theft Technology) henüz oluşum aşamasında fakat şirket notebookları sahplerinde tutma konusunda ya da en azından çalındığı halde işe yaramayacak bir sistem haline getirme konusunda büyük çaba harcıyor.
  Taşınabilir bilgisayarlarda en önemli ölçüt bilgi güvenliğidir. Bilgi koruma yöntemleri bu zamana kadar yalnızca şirketler tarafından sahiplenilmekte ve uygulanmakta iken, taşınabilir bilgisayarların günlük hayatımıza girdiği günümüzde tüketicilerde bilgi kayıpları konusunda ciddi endişeler taşımaktadır.
  Yeni sistem hakkında bilgimiz oldukça az ve uygulanabilir bir ATT modeli henüz bulunmuyor. Bunun yanında Intel’in Taşınabilir Sistemler Grup Şefi Dadi Perlmutter’e göre bu yeni sistem bilgisayarda yer alan bilgilere “yetkili” kullanıcılar haricindeki kişilerin ulaşmasını fiziksel olarak engellemeye çalışacak.
  Normal koşullarsa harddiski “öldürme” istenmeyen kişilerin bilgilere ulaşmasını engellemenin en iyi çözümü, fakat bilgi koruma teknolojisine sahip birçok taşınabilir harddisk modeli piyasada bulunduğu günümüzde chip üreticileri bu disklerdeki teknolojinin “internal” sürücülere de uygulanması konusunda harddisk üreticilerini ikna etmeye çalışıyor.
  Bununla birlikte bilgileri ulaşılamaz hale getirmek hırsızlık karşısında bir çözüm olarak görülmüyor çünkü herhangi bir kafası çalışan hırsız harddiski yenisiyle değiştirerek yepyeni bir laptopa sahip olabilir.
  Intel’in aradığı çözüm ise bütün sistemi kullanılamaz hale getirerek hırsızları caydıracak bütünlüklü bir sistem. Dahası şirket izleme teknolojisini ATT’ye entegre etmeye çalışıyor fakat bu durum başka bir sağlayıcının servisini gerektirmekte.
  Şirkete göre çalışan örnekleri bu yılın son çeyreğinde tamamlanacak olan sistem, belki de yeni Centrino 2 platformunda extra bir özellik olarak sunulacak.
  İzleme sistemi: Absolute Software şirketi tarafından geliştirilen ve Computrace adı verilen sistem bilgisayarın BIOS una bir yazılım yükleyerek laptop ve taşınabilir bilgisayarların izlenmesi esasına dayanıyor. Intel’in hırsızlık karşıtı teknolojisinin de bir parçası olan bu sistemi birçok BIOS üreticisi firma desteklemekte ve şu anda 1 yıldan 4 yıla kadar değişen süreler için satın alınabilir durumda.


  Kaynaklar: http://news.softpedia.com/news/Computra ... 2541.shtml
  http://news.softpedia.com/news/Thieves- ... 2467.shtml
   

  Ekli Dosyalar:

 2. xcodex

  xcodex Yeni Üye

  Oldukça ilginç geldi bana. Hadi hayırlısı
   

Sayfayı Paylaş