Notebook Disk Bozulmalarına Karşı Alınabilecek Önlemler

Konu, 'Notebook Genel' kısmında Error! tarafından paylaşıldı.

 1. Error!

  Error! Yeni Üye

  Dizüstü bilgisayarınızın sabit diskinin bozulmasını önlemek için havalandırma deliğinin açık olduğundan emin olmak ve taşırken sert darbelerden kaçınmak gibi bazı temel önlemlerin dışında pek bir şey yapamazsınız. Fakat aşağıdaki önerileri dikkate alarak zararı en aza indirebilirsiniz.
  Düzenli Yedek Alın: Bence temel felsefeniz "yedek, yedek, yedek" olmalı. Bugünlerde yedekleme yapmak bu alana yönelik pek çok ürün sayesinde hiç olmadığı kadar kolay hale geldi. Ancak kullanıcıların çoğunluğunda benim dediğimi yap yaptığımı yapma durumu söz konusu. Kişisel bilgisayarının yedeğini belirli aralıklarla alan çok az sayıda kullanıcı vardır. Hele taşınabilir bilgisayarlar söz konusu olduğunda bu oran daha da azalır. Unutmayın verilerinizi bir diskten başka bir diske kopyalıyorsunuz. Bazı durumlarda yedek aldığınız disk daha önce bozulabilir. İşin iyi yanı iki diskin aynı anda bozulma ihtimali gerçekten çok düşüktür.
  www.notebook.gen.tr
  Çevrimdışı Klasörleri Kullanın: İş yerimde bütün bilgisayarlar özellikle de taşınabilir olanlar Microsoft Çevrimdışı Klasör (Offline folder) özelliğini kullanıyor. Bu sayede belgelerim klasörünün her bilgisayarda bir kopyası bulunuyor. Eğer dizüstü bilgisayarımın başına bir şey gelirse hemen gidip öteki bilgisayarımdan dosyalarıma erişebiliyorum. Çevrimdışı klasörler pek çok zaman hayat kurtarıcı olmuşlardır fakat bunun karşılığında biraz yavaş çalışırlar.
  www.notebook.gen.tr
  Daha İyi Sürücüler Seçin: Genellikle bir dizüstü bilgisayar aldığınızda içinde gelen sabit diskle çalışmayı tercih ederiz. Değiştirmek zorunda kalırsanız ortalama bozulma zamanı (MTBF) uzun olan sürücüleri satın almaya çalışın. Çoğu 2.5" sürücü serin çalışır fakat siz yine de aralarında en az ısı üreteni seçin.
  www.notebook.gen.tr
  RAID 1 Kullanın: Eğer ileri seviye bir dizüstüne sahipseniz ve iki sürücü takabiliyorsanız RAID özelliğini etkinleştirin. RAID 1 kullandığınızda aynı veriyi depolayan iki diskiniz olur. Disklerden birinin başına bir şey gelirse yapmanız gereken sadece onu çıkarıp yenisi takmaktır. Hiç bir veri kaybı yaşamazsınız. RAID 1 kullanıldığında hiç başarım artışı olmaz gibi bir inanış vardır. Eğer iyi bir RAID sürücüsüne sahipseniz yazma konusunda bir artı sağlamasa da okuma işlemi iki diskten birden yapıldığı için başarım artışı sağlanır. Eksiler ise artan maliyet ve düşen depolama alanı şeklinde karşımıza çıkar. Fakat eğer verileriniz önemliyse RAID 1 en iyi yedekleme çözümüdür.
  www.notebook.gen.tr
  Alienware Aurora m9700 iki sabit disk kullanmaya imkan tanıyor. RAID 1 yaparak yedeklemeye RAID 0 yaparak başarıma öncelik verebilirsiniz. Sağ alt köşede görünen bölmelere aynı iki sürücüden takabiliyorsunuz.
   

Sayfayı Paylaş