Notebook 2 yıl, pili 6 ay garantili olabilir mi?

Konu, 'Acer Notebook' kısmında hatipoglu tarafından paylaşıldı.

1. hatipoglu

hatipoglu Yeni Üye

Eşime ait Acer Travelmate 2428AWXCi bir notebook var, 2006 Aralık ayında alındı ve 2008 sonuna kadar 2 yıl garantisi var.

Eşim genellikle evde fişe takılı kullandı bilgisayarı, fişten çekili kullanmamız nadirdir. İlk aldığımızda fişten çekildiğinde 3.5 saat pil ömrü kaldığı yazardı. Geçenlerde farkettim ki yalnızca 50 dakika yazıyor. Kuvvetli pil tüketecek bir uygulama çalıştırdığımda ise 5 dakika bile gitmiyor.

Everest yazılımı ile pildeki aşınmayı (wear level) ölçtüm. Malesef %67 çıktı. Bunun üzerine Acer power management yazılımını kaldırayım belki suçlu budur dedim, aşınma bir anda %74 oldu. Tekrar kurdum, tümüyle boşalttım, geri şarj ettim vs en son %80'di.

1 yılda bir notebook pilinde bu kadar hızlı bir aşınmanın teknik bir problemden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için ürünü garantiye göndermeye karar verdim. Notebook'u satın aldığımızdan beri var olan başka bir problemi de ayrıca belirttim; güç kablosuna temas edince bilgisayar kendiliğinden kapanıyordu.

Vatan bilgisayar ürünü Infronic Ankara'ya onlar da İstanbul'a (zannederim tpm teknolojiye) göndermişler. 20 gün süre geçti, nihayet telefonda bir şeyler öğrendim: pil garanti süresi 6 ay olduğundan hiç bakmamışlar bile, arkada power jack'ın kırık olduğunu belirtmişler ve 80$+kdv tamir ücreti biçmişler. Yeni bir batarya istersem bunun fiyatı da 130$+kdv.

Ürünü geri istettim. Power jack'ın nasıl arızalanmış olabileceğini ve neden garanti dışı olduğunu anlamadım ama, merak ettiğim konu pil garanti süresi. Ürünü alırken bana pil için ayrı garanti süresi verdiklerini hatırlamıyorum ama şimdi kontrol ettiğimde acer ürünlerinin bir çoğunda garanti 2 yıl, pil garanti süresi 6 ay olarak belirtiliyor.

Pil notebook parçası mıdır, sarf malzemesi midir? Yasal olarak pile 2 yıldan az garanti uygulamak mümkün müdür?

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Kesinlikle yasal değil. Pil de notebook gibi 2 yıl garantildir.
    Daha önce bu şekilde bir dava olmuştu ve mahkeme tüketiciyi haklı buldu.

Basit bir dilekçe ile tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz.

3. hatipoglu

hatipoglu Yeni Üye

25 günlük bir servis süreci sonunda Notebook'umu geri aldığımda Infronic firması tarafından düzenlenen servis raporunda pil süresi ile ilgili şikayetime hiç yanıt verilmediğini gördüm. Bu topiğin başlığında yer alan sorunun doğru cevabını merak ettiğimden Ankara Çankaya Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdum.

Ürün satın aldığım Vatan Bilgisayarı değil, servis raporunu düzenleyen Infronic firmasını şikayet ettiğim başvuru dilekçemden bir alıntı aşağıda yer alıyor:
    1 ay kadar sonra Tüketici Hakem Heyeti kararı posta kutuma ulaştı. Gelen yazıdan anladığım kadarıyla firma savunmasında 6 ay'dan hiç söz etmemiş, "bataryanın yenisi ile değiştirilmesine karar verildiği"ni bildirmiş. Hakem heyeti de Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelik ek listesindeki ilgili madde gereği bataryanın garanti süresinin iki yıl olduğununu vurgulamış ve bataryanın yenisi ile değiştirilmesine karar vermiş.

Bugün yeni bataryayı teslim alarak süreci sonuçlandırmış bulunuyorum.

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Hayırlı olsun. Böyle olacağını tahmin etmiştik zaten.

5. niketnac

niketnac Yeni Üye

arkadaşlar aynı olaya paralel olarak, averlerde (4315) ölü piksel garantisi yok!

6. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Hemen hemen hiçbir notebook markasında yok ki zaten.

Sayfayı Paylaş