Nintendo Korsan Davasını Kazandı

Konu, 'Eski Haberler' kısmında The Wind tarafından paylaşıldı.

 1. The Wind

  The Wind Misafir

  Dünyanın en eski ve en köklü oyun konsolu ve oyun yaratıcısı şirketlerinden Nintendo, tüm dünyada Wii mod chip ve oyun kopyalama aygıtlarının dağıtımından sorumlu, Supreme Factory Limited’e (bilinen adıyla Divineo.cn) karşı açtığı davada, Hong Kong Yüksek Mahkemesi tarafından haklı bulundu. 8 Ekim 2007 tarihinde verilen karardan sonra üç gün içinde Nintendo, 10.000’den fazla mod chip ve kopyalama aygıtıyla, birçok kayıt ve bilgisayar dosyasına el koydu. El konulan mod chip ve aygıtlar internetten elde edilebilen Nintendo oyunlarının yasadışı yollarla oynanmasına olanak sağlıyordu.

  Nintendo, daha önce de kopyalama aygıtları üreten Lik Sang firmasına karşı açtığı tazminat davasından 5 milyon dolar ve Bung Enterprises’ten 7 milyon dolar tazminat kazanmıştı.


  Nintendo yetkilileri, “Yıllarca bu oyunları, insanların zevkine sunmak için çabalayan kişilere yapılan bu haksızlık, tüm dünyada sadece hırsızlık diye adlandırılabilir. Korsan sadece Nintendo’yu değil, oyunları yaratan, onlar için izin belgelerini hazırlayan, onları pazarlayan ve satan 100’den fazla şirketi de etkiliyor. Nintendo ve bu şirketler, korsan yüzünden, 2006 yılında yaklaşık 762 milyon dolar zarara uğradı. Biz de Türkiye’de bu konuda büyük sıkıntı yaşıyoruz. Nintendo olarak tüketicimizi olası korsan ve kaçak ürünlerin kullanımı konusunda bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca, korsan ürünlerin üretimi ve dağıtımı, küresel ve bölgesel terör örgütlerinin önemli gelir kaynaklarından biri olmakta. Korsan ürün alan tüm tüketicilerin ödedikleri bedellerin bir kısmı terör örgütlerinin kasasına gitmektedir.” şeklinde konuştular.
   
 2. oguzhanx

  oguzhanx Yeni Üye

  gerçekten dikkat edilmesi gereken bir noktaya dğinmiş.allahtan notebook.gen.tr olarak korsana karşıyız :D
   
 3. The Wind

  The Wind Misafir

  Evet kardeş karşıyız korsana. :D Nasıl paralar dönüyor bu işte akıl sır ermez.
   

Sayfayı Paylaş