neden vistaya hayır?

Konu, 'İşletim Sistemleri ve Diğer Yazılımlar' kısmında janus tarafından paylaşıldı.

1. janus

janus Yeni Üye

Herkese selamlar. biliyorum çok genel olacak ama bir sorum var üşenmeyip cevaplayanlara şimdiden teşekkürler. sorum şu bildiğim kadarıyla yeni çıkan laptopların hepsi vista yüklü geliyor gün geçtikçe vistaya uyumlu(hatta xp ile uyumsuz) oyunlar, programlar vs çıkıyor ama herkes bi vistasını silip xp yükleme derdinde. xp çıktığından beri kullanıyorum ve seviyorum xp yi. fakat xp den önce me olsun 2003 98 95 hatta sürüm3.1 olsun hepsini kullandım keşke yükseltmeseydim dediğimi pek hatırlamıyorum. neyse çok uzattım özet olarak insanların visatadan bu derece kaçmalarının sebebi nedir ve buna değer mi? iyi geceler...

2. ayhan85

ayhan85 Yeni Üye

xp ye göre daha yüksek sistem istemesi daha agır çalısması ve suan o kadar olmasada ilk zamanlarda uyumsuzluk sorunu çıkarması ve çok gereksiz hatalar vermesi ama suan o kadar yok.şirket uygulamalarında çizim,dos tabanlı programlarda v.s bazı sıkıntı yarattıgından şirketlerin yaklaşmaması, suan hala tam anlamıla oturmus bi sistem değil ama benim sahsen vista da en sinir oldugum sey sistem boştayken harddiskin sürekli bişey yapma çabasında olması sürekli çalısıyor olması.Ama şu bir gerçekti seninde dediğin gibi artık tüm cıkan donanım ve yazılımlar vista için çıkmakta vistaya ağırlık vermekte ve coğu extreme kasalar(raid ve SLI yapılmıs kasalar mesala) yapıldıgında xp de sorun cıkarmakta vistada ise sorunsuz çalısmakta

3. kuzi

kuzi Yeni Üye

Yeni cıkan bürün programlar tema üzerine kurulmuş.Vistada bunlardan biri bence.Ama sıkıcı özelliiklerinden birisi ise bişey yüklerken cumhurbaşkanı onayı almamız gerekiyor.Herşeyde onay onay onay.Güvenlik diye zaman kaybettirici bir uğraş.Ama inanıyorumki güncellendikce yerine oturacak vista.Xp de ilk cıktığı zamanlar iyi değildi ama zamanla en iyisi oldu.Vistada böyle olacak...

4. The Wind

The Wind Yeni Üye

Defalarca yazdım forumlarda,vistanın onay istemesi 30 saniyelik bir ayarla değiştiriliyor,denetim masasında ayarı var. :)

5. The Wind

The Wind Yeni Üye

yazdım zaten,bi daha yazayım mı? [polis]

6. kuzi

kuzi Yeni Üye

Aradım bulamadm da nerede yazdın [alala]

7. ayhan85

ayhan85 Yeni Üye

denetim masasından kullanıcı hesapları ordan kullanıcı hesabı denetimi seşeneğini kaldırın sürekli izin verme sorunu kalkar

8. kuzi

kuzi Yeni Üye

Tamam sağol kardeşim.Emrah abiden iş cıkmadı :p :D

9. The Wind

The Wind Yeni Üye

Pardon [flowers]
    [gulmek]

10. gloster

gloster Yeni Üye

arkadaşlar bende hayır demeyi denedim bir türlü vistaya hayır diyemedim ne kadar isteksiz baksam da çok sevimli bir büyüsü var hele o aero özelliği yokmu beni baştan çıkarıtyor. yaklaşık sekiz aydır notebook da kullanıyorum ama geçen ay çeytana uydum xp yükledim ne yapıp drv ları da temin ettim acer kendi sayfasına yayınlamamasına rağmen çok sorunsuz bir xp kurdum 2gb ram ve 2.00 mghz işlemci var 4gb cash bellek makine uçtu diyebilirm ama yinede en fazla bir hafta kullandım tamam makine biraz kasıyor ama inanın bazı alıştığım kolaylıkları ve görünümleri insanı cezb diyor şimdi tekrar vista dayım ve mutluyum vistada şimdi benim için tek sorun kasması yani ram yemesi doyuramıyoruz mübarek zamamnla düzeleceğine inanıyorum gerçi bazı özelliklerini kısarak kasmayı minimuma indirebilirsiniz yine bu sitede bu özeelikler vista ısayolları başlığı altında geçmektedir yiende donanımı iyi oln arkadaşlara tavsiye ederim ha birde ben vistyı o kadar kurcalamama rağmen çökertemedim ben eskiden 2-3 ayda bir xp ye format atardım

11. kuzi

kuzi Yeni Üye

Vistayı cökertmek kolay değildir.Çöktümüde anakart,işlemci,ekran kartı,ram vb.. şeyleri yanında alır götürür.Şaka şaka :D .Yav vista neden cökmüyor biliyomusun.O kadar karısıkki bir yere 10 defa giriyordum başlarda ve hala öyle sayılır.Aynı yerde 1 yıldır dolasıyorum tabiki çökmez :D

12. Levcho

Levcho Üye

Türk milleti ne duyarsa, onu söyler, bilse de bilmese de yorum yapar. [director]

Biraz daha yuksek sistem gereksinimi istediği bir gerçek, ama bu bir gereksinim, sadece işletim sisteminden dolay değil ; halen 256MB ram'li ve ya 4GB hard diskli bilgisayar ile, Need For Speed oynayabilen birini gördünüz mu?

Ben şahsen Vista'dan memnunum, kesinlikle XP'ye dönmem.
    Evet, bir nevi eksikleri var(dı), ama bunların bir çoğu da zaten SP1 ile düzeltilmiş durumda.

13. janus

janus Yeni Üye

cevap yazma zahmetinde buluna herkese teşekkürler. bir de şunu sormak istiyorum asus m51sn ye vista kurmamın somut olarak ne gibi zararları olur?

14. saka

saka Admin Yetkili Kişi

çok bir zararı olmaz. m51 de zaten vista kurulu geliyor.

Bu arada 100.000 çalışanı bulunan intel hala xp kullanmakta kararlı. Vistaya geçmeye gerek görmediler.

15. kuzi

kuzi Yeni Üye

Şuanda Xp daha hızlı ve mantıklı geliyor.Sanıyorumki coğu insanda böyle düşünüyor.

16. Tuncya_Sukan

Tuncya_Sukan Yeni Üye

Kardeş Şimdi İlkden başlayalım İlk Olarak Msdos İle başlayalım Msdos'da her İşi sen Yapıyordun Codeler felan yazıyordun daha sonra 95 çıkdı 95 'de görsel oldu için kullanımı kolaylaşdı iki tık ile istedin işlemi yapar oldun sonra xp çıkdı arayüzleri ve sistem olarak gereksinimleri daha 95 - 98 vb işletim sistemlerine göre daha hızlı ve az açığıolan bi işletim sistemi Sonra Vista Çıkdı Kullanıcıyı tamamen Pc den uzaklaştırmayı amaçlamışlar sanki bi kere çok janjanlı her işi sistem yapıyor zaten senin bişi yapmana gerek yok zaten arayüzleri felan çok renkli ve görsellik öne çıkdı için Vistada yaptın olaylar ram yüksek vb donanımların yüksek olmasını gerektiriyor ben kendi fikrimi sölüyorum LİNUX :D Şaka Bi tarafa XP Kullanım açsından güzel benim hoşuma gidiyor ( Bu yazdıklarım Kendi Düşüncem Kimse katılmak zorunda değil ve 95 - 98 Xp Şeklinde yazdım arada çıkan bi çok sistem pek başarılı olmadı o yüzden kısaca anlatmaya çalışdım )

17. kuzi

kuzi Yeni Üye

linux'a geçmeyi planlıyorum.Windows işin içine etmeye başladı [ateskafa]

18. the_grudge

the_grudge Yeni Üye

her şey için soru sorması ve güvenliği etkinleştirilmemiş ağlara bğlantıda isteksiz davranması ve açılışı çok yavaş... daha kötüsü xp ile çalışan oyun ve programlar vistaya fransız kalması yada göçmesi ve çok ram kullanıyor... ve ağ bağlantısı hep aynı hızda bağlanamıyor... pardus kesinlikle bu iki işletim sisteminden iyi...

Sayfayı Paylaş