Nasıl bir dizüstü almalıyım?

Konu, 'Notebook Genel' kısmında Ironeagle tarafından paylaşıldı.

1. Ironeagle

Ironeagle Yeni Üye

Okulda ders sunusu yapmak için, film seyretmek, internette gezinmek, film, oyun indirmek, arada yeni olmasa da şöyle 2-3 yıllık oyunları oynayabilmek için bir dizüstü almak istiyorum. Piyasada çok güzel dizüstüler var ve insanın ağzının suyunu akıtıyor ama öte yandan da imkanlar belli.

Şu an 5 yıldan bu yana kullandığım Amd AthlonXP 2000 (1.66 ghz) işlemcili, 1 gb ddr sdramli, 128 mb Ati Radeon 9550 ve 40 gb sabitdiskli bir sistemim var. Monitörüm Samsung 932B 19 inch LCD (DVI özelliği var). Yeni oyunları oynamak dışında her işimi yapabiliyorum. Ama çok gürültülü ve elektrik harcaması çok fazla.

Genel bir soru oldu ama sizce işime yarayacak kaliteli ama ucuz bir modelin ne gibi özellikleri olabilir? Bu arada marka olarak Toshiba veya Asus düşünüyorum. Ekranı da 15.4 olabilir.

2. karaf

karaf Yeni Üye

Hocam öncelikle hoşgeldiniz, bende matematik öğretmeniyim.

Naçizane önerilerim;
    İşlemci: 2.0 altı olmasın. Önbelleği 3MB ve üstü olanlar tercih sebebi (INTEL derim ben)
    Ram: Zaten modellerin geneli 2GB, Vista ile ideali bu.
    HDD: Disklere gün doğmuş durumda ortalama 160-200GB ki bunlarda oldukça yeterli olmakta. Ama 320 GB'ta fena olmaz.
    Ekran Kartı: Her ne kadar saydığınız birçok şey için yerleşik ekran kartı yeterli olsada, harici olması büyük avantaj, 256 veya 512MB bellekli ve Nvidia ise GS serisi, Ati için 3450 veya 3470 orta derece ekran kartları.

Toshiba ve Asus iyi markalar ama bazen bileşenlerin çok daha iyi olduğu büyük isimli olmayan markalarda uygun fiyatlı olabiliyor. Bütçe en önemli unsur tabii ancak bu tanımlara uyan bir çok model bulabilirsiniz, kampanyaları bir müddet takip ederek almanızı öneririm.
    Umarım kaliteli ve ucuz bir model bulur, hayrını görürsünüz.
    Kolay gelsin.

3. Ironeagle

Ironeagle Yeni Üye

Teşekkürler karaf.

4. eyoruk

eyoruk Yeni Üye

Toshiba A300 1 LT modelinin ekran kartı " ATI Mobility Radeon HD 3470 HyperMemory 256 MB Ekran Kartı " harici ...
    512 istiyordum aslında ama ,belirlediğim diğer modellerde tükenmiş yavaş yavaş..O yüzden 1 LT modelinin ekran kartı hariç diğer özellikleri bana uygun. Sadece 512 Mb değil 216 Mb ..sizce vazgeçmelimiyim ?

5. keeper086

keeper086 Yeni Üye

dell 1510 vostro serisi almalsın bence özelliklik olarak çok iyi bir notebook

İŞLEMCİ: Intel Core 2 Duo 800 MHz. 2.5 Ghz. 6 MB Cache Bellek T9300 İşlemci
    RAM: 4 GB DDR2 667 Mhz. (Max.4 GB) Ram
    HDD: 250 GB SATA (5400 Rpm) HDD
    OPTİK SÜRÜCÜ: DVD-RW Double Layer
    EKRAN KARTI: Mobile Intel® X3100 358 MB Ekran Kartı

250 GB SATA (5400rpm) HDD
    4 GB DDR2 667 Mhz (Max.4 GB) RAM
    Windows Vista XP Pro İng-Tr - Vista Bussinies İng-Tr Upgrade

6. Error!

Error! Yeni Üye

Çok Eski Bir Topic Eğer Üyemiz Notebook Seçimi Yaptıysa Onay Verirse Konuyu Kilitliyicem(Seçimini Yaptıysa Buraya Yazacağını Hiç Sanmıyorum AmA...)

7. Ironeagle

Ironeagle Yeni Üye

Maalesef daha seçimimi yapamadım. Ama yine de kilitleyebilirsiniz.

Sayfayı Paylaş