MSI M662 Laptop XP kurulum sorunu

Konu, 'Msi Notebook' kısmında wentor tarafından paylaşıldı.

1. wentor

wentor Yeni Üye

Herkese merhaba. Geçen sene başında MSI M662 model bir laptop satın aldım. Geçen gün windows xp ilk defa çöktü ve bir daha makine açılmadı. Açılışta o bildiğimiz menülü ekrana geliyor. Güvenli Kipte başlat, çalışan en son ayarlarınız, Komut istemiyle güvenli kip seçeneklerinin olduğu ekran. Bu ekranda seçtiğim hiçbir seçenek işe yaramıyor. Makine siyah ekranda takılıyor. 30 dakika beklememe rağmen bir şey olmadı. Sadece normal şekilde başlatı seçtiğimde windows xp logosu ekranda beliriyor ve öylece kalıyor. Bir yarım saatte bu ekranda bekledim ama yok.

Bilgisayar ile verilen Recovery dvdsi de işe yaramıyor. Onunla sistemi başlattığım zaman yine açılışta xp logosunun olduğu ekranda takılıyor makine. Yine bilgisayarla verilen XP cdsi ile açmaya çalışıyorum. Belki eski kurulumu onarabilirim diye ama o da nafile. Yüklemeye başlıyor mavi ekranda windows kur dosyaları yüklüyor yazıyor ve 1-2 dakika sonra yine siyah ekran, imleç sol üst köşede yanıp sönüyor ama 30 dakika beklememe rağmen yine bir sonuç yok.

Ben de makineyi windows 98 cdsi ile açıp bir güzel formatladım ve 98 kurmaya çalıştım. Belki onu xp'ye yükseltebilirim diye. Ancak bu sefer de makine kurulumun sonundaki "Windows tak ve kullan donanımları arıyor" ekranında takılıyor. Sebebini bir türlü bulamadım. Yani bir laptopa xp kurmak bu kadar zor olmamalı. Servise de götürmek istemiyorum çünkü sorunun ufak ve ince bir ayrıntıyı atladığımdan dolayı olduğunu biliyorum. BIOS ayarlarına girdiğim de SATA ile ilgili hiçbir seçenek yok. Çünkü burada okuduğum kadarıyla onu değiştir olur yazıyor pek çok takılma sorununda. Hatta bu SATA sürücülerinin gömülü olduğu bir XP cdsi bile yaptım ama sorunun SATA ile ilgili olmadığını düşünüyorum. Çünkü Harddiski görüyorum ve kuruluma başlayabiliyorum. BIOS'tan belki bir değişiklik olmuştur diye olan ayarları default yaptım ki çok fazla bir ayar da yok zaten. Bu arada bilgisayaraımda disket sürücüm de yok. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

2. sameone55

sameone55 Yeni Üye

arkadasım lettoplarda ozellıkle SATA muhabbetı cıktıktan sonra teknık servıslerın xp cd lerını degıstırmelerı farz oldu.
    oncelıkle wındows 98 yuklemeye calısmakla hata etmıssın . arkadasım senın sorununu cozmen ıcın SATA drıver eklı xp(sata drıverı xp cd sının ıcınde olacak)ıle format atman cozecektır .sata drıver ıle bılgılerı forumda arat bulursun.ayrıca bıosla fazla ugrasma ayarları karıstırdıgın zaman eskı hale getıremeyebılrsın.hadi kolay gesın

3. burhangurez

burhangurez Yeni Üye

format at kardeş uğraşma kesin çözüm f12 ye bas cd yi seç at formatı ok

4. slash

slash Yeni Üye

Merhaba iyi günler;
    Xp yüklemenizde önceki işletim sisteminin kurulu olduğu sürücüye format atmadan önce bölümü sil seçeneği ile bölümü silin yeni bölüm oluşturun arkasından sata destekli xp cd' niz ile format atın. sonucu tekrar buraya yazarsanız sevinirim.
    Moral bozmak gibi olmasın ancak bana donanımsal bir sorun var gibi geldi bu işlemler işe yaramazsa teknik servise götürmeniz gerekebilir.
    Saygılar Slash.

Sayfayı Paylaş