Mobil İnternet. TCELL - AVEA- VODAFONE

Konu, 'İnternet, Güvenlik ve Ağ' kısmında FinansMania tarafından paylaşıldı.

1. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Bu operatörlerden mobil internet hizmeti alan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa sevinirim. Şu sıralar TCELL'in 3GB data transferine imkan sağlayan hizmeti herşey dahil aylık 72 YTL. İster PCI card ister modem alabiliyorsunuz bedava olarak. Ancak 12 ay taahhüt vermeniz lazım.

Önümüzdeki hafta birisini alacağım , karar vermemkde yardımcı olacaklara teşekkürler. (Paradan ziyade hizmet kalitesi ve hız olarak hangisini seçmeliyim???)

2. karaf

karaf Yeni Üye

Ben Turkcell kullanıyorum HP 6815 PPC ile aylık 100 MB.

Siz ceplemi kullanacaksınız yoksa dizüstü ile mi?
    Şayet dizüstünden kullanacaksanız hızı sizi kanser edecektir. Mobil internetin şu an vadettiği hızlar oldukça kötü.

3. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

ben dizüstü ile kullanacağım. hız konusunda ise download yapmayacağım surf amaçlı kullanacağım için çok dert etmiyorum. en azından zamanın 56 k ev telefon bağlantısından iyidir.

4. karaf

karaf Yeni Üye

Ben dizüstü ilede test ettim bir ara, alacağınız max hız 56K zamanlarını aratacaktır kanımca!

Bence denemek için bir aylık normal abone olup test edin ve görün hızı nasıl? Mesela 100 MB-9 YTL olan tarife iyi bir seçenek. 12 ay taahhüt veripte sonra pişman olmak kötü olur.

Bunu mobil olduğunuz anlarda internete bağlanmak içinmi kullanacaksınız?

NOT: Şu 3G ihalesini iptal etmeselerdi belkide şimdi ADSL'den daha hızlı bir bağlantımız olabilirdi cepten.

5. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Mobil olduğum zamanlarda + çoğunlukla işyerimde. Evde ADSL var zaten. Taahhütlü olanlar modem veya pcmi kartını bedava veriyorlar ama şu an kararsızım. Avea 4 GB bağlantı kotalı olanı 66.5 YTL'ye veriyor yanında da PCMI kart hediye ancak 1 yıl taahhüt vermen lazım.

Taahhütlü almazsan ve serbest kullanım yaparsan fiyatlar gelaket pahalı. Örneğin Avea'da KB başına 2 YKR alıyor. 1 GB bağlantı yaparsan (1.000.000 KB yapar) ödemen gereken fatura 2.000 YTL... :shock: 100 MB kota için 200 YTL, 10 MB kota için ödemen gereken 20 YTL oluyor. Bu seferde ayda 66.5 YTL ödeyip 4 GB kotalı almak (12 ay taahhütlü) mantıklı duruyor.

6. saka

saka Admin Yetkili Kişi

fiyatlarını bilmiyorum ama şu sıralr Türkcell'in 3g/edge usb modemini deniyorum. Tabi 3g olmadığından sadece edge hızını denemiş oluyorum :)

Syafa geçişleri biraz yavaş ancak tahammül edilmeyecek seviyede değil. Mobilken kullanılabilir bence. Almışken 3g desteği olan bir modem alınki gelecek sene yeniden almak zorunda kalmayın bence.

7. karaf

karaf Yeni Üye

Turkcell'den aylık 100 MB kotası olan tarifeye taahhüt vermeden 9 YTL 'ye abone olabilirsiniz. Baktınız hızı peformansı iyi o zaman bir sonraki ay iptal eder bahsettiğiniz tarifeden 12 ay taahhüt verip abone olabilirsiniz.

Bu şekilde en azından denemiş olursunuz. Diğer türlü abonelik tabii ki mantıksız!

8. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

O zaman modemi para ile almam lazım. Son olarak bir şey sormak istiyorum. Turkcell'de hem USB'den çalışan mini modem şeklinde hemde Express card slotundan çalışan PCMI card şeklinde 3 g destekli modemler var. Sizce hangisini seçmeliyim?

TurkcellConnect 3G/EDGE Express Kart

3G / EDGE / GPRS desteği

3G / EDGE / GPRS desteği

HSDPA 7.2 Mb/s – 3G altyapısı ile birlikte 7.2 Mb/s ‘a varan hızlarla veri indirme*

EDGE 236,8 Kb/s – EDGE Multislot Class 12 ile 236,8 Kbps'e varan hızlarda veri indirme

GPRS 85,6 Kb/s - GPRS Multislot Class 12 ile 85,6 Kbps'e varan hızlarda veri indirme

Bağlantı Arayüzü – PCI Express

Tak – Çalıştır ( Plug & Play)

TurkcellConnect 3G/EDGE USB Modem

3G / EDGE / GPRS desteği

3G / EDGE / GPRS desteği

HSDPA 7.2 Mb/s – 3G altyapısı ile birlikte 7.2 Mb/s ‘a varan hızlarla veri indirme*

EDGE 236,8 Kb/s – EDGE Multislot Class 12 ile 236,8 Kbps'e varan hızlarda veri indirme

GPRS 85,6 Kb/s - GPRS Multislot Class 12 ile 85,6 Kbps'e varan hızlarda veri indirme

Bağlantı Arayüzü – USB

Tak – Çalıştır ( Plug & Play)

9. karaf

karaf Yeni Üye

Kartlar hakkında bilgim yok o yüzden bilemeyeceğim! PCMI kart tamamen içine giriyorsa eğer estetik olarak daha iyi olur sanki. Harici bir parça olmamış olur.

Ben sanırım en baştan birşeyi söylemeyi unuttum, size 100 MB alın derken aklımdan "Cep telefonunu modem olarak kullanma" düşüncesi geçiyordu tabii ki, bu noktayı söylemeyi unuttum!

İmkanınız varsa denemeyi bu şekilde yapabilirsiniz eğer cep telefonunuz bu özelliği destekliyorsa ki yenilerin çoğunda var bildiğim kadarıyla.
    Aşağıdaki linkte "Ayarlar" kısmına girerseniz birçok model için açıklama var cep telefonunu modem olarak kullanma ile ilgili;

http://www.turkcell.com.tr/bireysel/ser ... kkullanmak

10. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Çok yardımcı oldunuz Sn.Karaf.. Teşekkürler.

11. saka

saka Admin Yetkili Kişi

usb olanı tavsiye edeim. İleride başka bir cihazda da kullanmak isteyebilirsiniz.

12. karaf

karaf Yeni Üye

Rica ederim, yardımım dokunduysa ne mutlu bana :)

Kolay gelsin.

13. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Avea'dan Mobil İnternet hattını aldım. Edge bağlantı ile 400 KB hızı gördüm maksimum olarak. Download ederken 25 KB/SN download hızını görüyorum. İlk 2 ay 250 mb ücretsiz (her ay) Daha sonra 3G çıkınca sanırım yeni kampanyalar falan çıkar. O yüzden taahhütlü almadım. PCMI kartını aldım. Ocak 2009 gibi 3G işi sonuçlanırsa belki evdeki ADSL'yi bile iptal edebilirim. Çünkü mobilde 7 MB bağlantı hızı sunuyor 3G. Bağlantı hızından, sayfaların açılma hızından son derece memnunum. Tahminimin çok ötesinde hızlı çıktı ve çok mutluyum. USB modem yerine PCMI kart tercihinde bulundum. Express Card girişi bir işe yarasın bari dedim. [bravo]

14. karaf

karaf Yeni Üye

Hayırlı olsun o zaman.
    Yalnız hızlar beni şaşırttı! Zira bu cihazlarla vaadilen maksimum hız 236,8 KB/s diye biliyorum.

Dediğiniz gibi şu 3G olayı bir çözümlensede nelerin değişeceğini bir görsek? Umarım evdeki ADSL ucuzlar-hızlanır ve Mobil bağlantılarda alınabilir düzeylerde olur. İlk başta zor ama bir süre sonra belki olabilir?!

15. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Emin olun beni de şaşırttı. Bu durumu hattı aldığım Bayiye sordum. Bana söylediği şu oldu. Açıklanan hızlar ortalama hızlardır dedi. Bağlandığınız istasyon yoğun değilse daha yüksek bağlanabilirsiniz dedi. Sanırım sebebi bu. Bahsettiğim hız zaten sürekli bir hız değildi. 200 ile 398 KB arası değişiyor bağlantı. Ancak 20 KB download stabil geldi bana. Ama iki ay boyunca 250 MB aşmama lazım. beraberinde gelen Avea yazılımı çok güzel. İstatistiki olarak günlük, aylık ve yıllık data alışverişini gösteriyor. bu sayede kotayı aşmadan tedbir alabiliyorsunuz. Kazara 250 MB kotayı bir o kadar daha aşarsanız maliyeti 500 YTL :shock:

16. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Kullandığım mobil internetin hız testi sonuçları. Avea kullanıyorum.

17. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Sonunda 3g me kavuştum. İşte bağlantı hızım. 3.29 mb bağlantı hiçde fena değil, operatörüm AVEA

18. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Hayırlı olsun. Bağlantı stabil mi? Kesintiler oluyor mu?

19. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Dün öğleden sonra ve bugün hiç kesinti olmuyor ancak daha önce oluyordu.

Sayfayı Paylaş