Mavibilgisayar'dan ürün alırken

Konu, 'Serbest Bölüm' kısmında umutkara tarafından paylaşıldı.

1. umutkara

umutkara Yeni Üye

Ben acer 5920G-702G25MN t7700 alacaktım ayın 28'inde. Mavibilgisayar'da var gözüküyordu. Adamların Ankara'da 3 dükkanları var. Önce Demirtepe'dekine gittim. Oradakiler dediler ki "bu şubemizde yok Çukurambar'a git". Ben de oraya gittim. Sürpriz burada da yok. Adamların elinin altında telefon, internet yine de bana yanlış bilgi veriyorlar. Çukurambar şubelerindeki satıcı bana bi' alt modeli önerdi. Pek bi fark yokmuş. Biz salağız ya ne alacağımızı bilmiyoruz, yardımcı olacak. Fiyat farkı koyarken aralarında çok fark oluyor ama. (Önerdiği modelin işlemcisi, ekran kartı ve hdd'si farklı, daha ne olsun) Neyse yani anlayacağınız "elma yok armut verelim mi"yi bilgisayar teknolojisine bile taşımız bir millletin üyesiyiz. Kıza dedim "İstanbulyolu'ndaki şubeye bir telefon etseniz de boşuna oraya kadar gitmsem". Hangi bilgisayarı alacağım konusunda can-ı gönülden yardım etmek isteyen bu arkadaş, bu sefer mırın kırın etti.Ben de mecburen ilk bilgi ışığında İstanbulyolu'na gittim. Sürpriz, burada da yok. Mavibiligisayar 5.2 YTL'mi ve 3 saatimi çalmış oldu. Batıkentten Kızılay'a, oradan Demirtepe'ye, tekrar Kızılay'a, oradan Eskişehiryolu'na, geri dön Sıhhıye'ye, oradan İstanbulyolu'na, tekrar Batıkent'e... Bu adamlara olan hisslerimi açıklamaya forum kuralları el vermiyor. Şöyle gösteriyim:

Mavibilgisayar .................

Artık noktaları hayalgücünüzle doldurun.
    Aman dikkatli olun size de aynı şeyi yapmasınlar. Benim aradığım model Ankara'da yok galiba, sanırım internetten alacağım. İyi uğraşlar.

2. The Wind

The Wind Yeni Üye

Valla internetten almak insan sağlığına daha iyi geliyor emin ol.Hiç değilse teknoloji fakiri insanlarla muhatap olmuyorsun,sipariş veriyorsun geliyor,beğenmezsen geri yolluyorsun...DEğiştiriyorsun vb vb...Geri vermek isterken dükkanlardaki gibi mırın kırında edemiyorlar çünkü hiç hakları yok,kanun açık...Yani interneti tercih etmek daha mantıklı bana kalırsa.

3. umutkara

umutkara Yeni Üye

Katılıyorum. Ya elbetteki hepsi böyle değildir ama tezgahtarları görünce resmen şok oldum. Sadece mavi için demiyorum, bimeks ve teknosa için de geçerli şimdi diyeceklerim. Hani bunlar bilgisayar satıyor, aynı düzeyde teknoloji içeren farklı ürünler satıyor. Ona göre bir kültür, konuşma tarzı, bilgi birikimi falan bekliyorsun. Gel gör ki, manav çırağından farksız çıktılar. Kibarlığı falan geçtim, en azından sattığın ürünü tanı. O bile yok. Bir de köylü kurnazlıkları falan. Ürünü de bulamayınca moralim zaten bozulmuştu. (En son teknosa'da bir kız "öyle bir ürün yok" dedi. Artık kahkaha atacaktım.)

(Not: Genellemeler her zaman hata içerir. Ben de genelleme yapmayım kimlerle nasıl muhattap olduğumu belirtiyim ki daha az hata payı olsun. 28 Ocak'ta gezdiğim, 3 mavi bilgisayar, 5 teknosa, 2 de bimeks dükkanı çalışanlarından benimle muhattab olanlar yukarıdaki tarife uyuyorlardı. Bir tek vatandaki çocuğu takdir ettim, "o modeli düşünüyorsanız ben hiç kafanızı karıştırmayım" dedi. Ben zaten nettim, kafamın karışması diye bir durum olmayacaktı ama orada illa bizden ürün al zihniyetinin olmaması beni çok mutlu etti. Bir iki de küçük dükkan gezdim onlar daha kibar oluyorlar.)

Bu arada donanımrehber diye bir forumda okuduğuma göre ben yine bu mavi bilgisyar konusunda çok şanslıymış. Adamın birine resmen özel işkence yapmışlar. Linki hatırlayamadım ama konu başlığında yine bu mavi vardı.

Sayfayı Paylaş