Mac Os X

Konu, 'İşletim Sistemleri ve Diğer Yazılımlar' kısmında mRocK tarafından paylaşıldı.

1. mRocK

mRocK Yeni Üye

Arkadaşlar bildiğimiz üzere apple ile intel arasında yapılan bir protokol ile artık apple pcler yani Macintosh bilgisayarlar intel işlemci kullanıyorlar ve bu sebep ile de windows işletim sistemi de kurulabiliyor Macintosh bilgisayarlara...

Peki normal Pc'lere Mac OS X işletim sistemi kurulabiliyor mu??

Bu konuda bilgisi olan var mı???

2. x_user

x_user Yeni Üye

kurulabilir ama tabi özel bir versiyonu var proje olarak geçiyor macosx x86 die aratın tigerde sata diske kurulma problemi vardı leopardda bu problem aşılmış fakat halen dual boot nasıl yapılır bilgim yok fakat linux ile birlikte deneme yapan arkadaşlar var önyükleyici (grub) düzenlemesi başarılı olursa dual boot yani hem win vista hemde macosx çalşıabilir.

3. yusufgeren

yusufgeren Yeni Üye

Bu konuyu daha derinlemesine anlatacak uzmanlara acil ihtiyaç var.

Sevgi ile kalın

[polis] [polis] [polis]

4. x_user

x_user Yeni Üye

valla malzeme yok sınırsız internet bağlantısı ve bi laptop olsa dökümanı yazarız problem değil [coffee2]

5. silver1978

silver1978 Yeni Üye

merhaba arkadaşlar mac os x 10,4,10 tiger versiyonunu netten bilgisini aldığım kadarıyla anlatayım
    bunun için eğer fazla bilginiz yoksa sanal bilgisayar kurarak başlaya bilirsiniz
    vmware work station programı bu iş için iyidir. googledan bulmanız mümkün
    birde tabiki sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. mac os x tiger bulmanız gerekli oda google buluna bilir.
    bir adet te sanal cd rom bulmanız gerekli ki cd ye yazmaderdinden sizi kurtasın

vmware work station ve sanal cd rom kurdukdan sonra sanal pc de çok rahat şekilde kurabilirsin
    yanlız işlemcinin ss2 ve ss3 desteklemesi gerekli

multimedia cı bir insansan mac os x sana pek iç açıcı gelmeye bilir ama msn web ilgi alanım dersen o zaman güzel bir sistem
    senin kuracağın pc nin işlemcisine göre paket seçmen gerekli kurulurken ondan dolayı bundan sonrası için açıklama yazman gerekli.

6. x_user

x_user Yeni Üye

direk işletim sistemini kurmayı tercih ederim :D artık sanal kesmiyor.

7. Healer

Healer Yeni Üye

Mac OS X Leopar şu an pc için Kalyway kod adıyla bilimum paylaşım ağlarında bulunabilir. 3.2 gb boyutunda bir iso dosyası. Bunu indirip dvd ye yazıyorsunuz ardından Bu dvd ile boot edip mac os x işletim sistemini bilgisayarınıza kurabiliyorsunuz. Kurulum yapmadan önce bölümlendirilmemiş bir disk alanına ihtiyacınız var bunu vistanın içinden yapabiliyorsunuz sanırım (disk shrink di yanlış hatırlamıyorsam). Ardından bu alana mac os kurabilirsiniz. Windows kurulu alana hiçbir şekilde dokunmuyor. Fakat boot yöneticisini bozduğu için windows açılmıyor. Tabi bu da düzeltilebiliyor. Bi arkadaşım bilgisayarında şu an 3 işletim sistemini bir arada kullanıyor Vista + Mac OS X + Ubuntu Bunların herhangi biri ile bilgisayarını boot edebiliyor. Bu konuda kendi blogunda yazdığı bir yazı var. Yazıya burdan ulaşabilirsiniz http://hankarun.blogspot.com. Ayrıca Kalyway kurulumu için şu forumu inceleyin http://forum.insanelymac.com/index.php?showtopic=77069
    Eklemek istediğim birşey daha var.İşlemciniz sse2 veya sse3 destekli olması gerekir (Core 2 Duo lar destekliyo).

8. grisnackh16

grisnackh16 Yeni Üye

arkadaşlar asus notebook var bkurmayı denedim okadar da zor deil ama indirdiğim mac os x sistemi normal pc ler için once harddiski mac os versiyonunda biçimlendiriyor bunu yapması kolay sonra yuklemeye gelince driverleri seçiyorsunuz sonra bunları kuruyor restart yapıyor açıldıgında mac os x kuruluma geçiyor fakat şoyle bi sorun var notebook ta klavye ve mouse takmanızı istiyor sorunda bu notebook un touch pad ve klavyesini tanımıyor tanısa sorun olmayacak şimdi ben notebook uyumlu mac os x bulmaya çalışcam ama emin olun normal pc ye rahatlıkla kurulur hiçte zor deil kendi dvd si zaten harddiskle ilgili herşeyi yapıyor bazı sitelerde de resimli anlatımları bile var
    paylaşım için saolun

9. noluftu

noluftu Yeni Üye

iAtkos versiyonlarını tavsiye ederim. Fakat unutmamanız gereken yaptığınız kurulumun yasadışı olacağıdır. Kurulum aşamasında Customize seçeneğindeki sürücü listesini iyice inceleyip kuruluma geçin. Eğer deneyimsiz bir kullanıcıysanız yedek alın. Çünkü veri kaybına neden olabilecek bir hataya neden olabilirsiniz.

Unutulmaması gereken bu tarz "kırılmış" sistemlerin kurumsal değil belirli kişilerce yazılmış sürücülere sahip olmasıdır. Bu konu aslında es geçilse de önemlidir.

Kullandığınız dizüstü bilgisayar %90 ihtimalle Windows için tasarlanmıştır. Bu nedenle alternatif olarak Linux kullanmanızı öneririm. Ben deneme amaçlı kurmuştum defalarca. Konunun derinliklerini bilmeden kurmanızı önermem.

10. grisnackh

grisnackh Yeni Üye

bende notebook için çok fazla araştırdım asusa kurdum sadece çalışan bluetoth başkada hiçbirşey çalışmıyor hiçbiryerde notebook için mac os x yook
    sadece dell mini 9 a kurulabiliyor kurulumuda çok çok kolay sadece orjinal mac os x dvd si lazım dell mini 9 un kullandıgı parçalar apple ile aynı o yüzden herşey mac os x dvd de bitiyor bi site vardı bende orda gördüm ama aklıma gelmiyor hatta herif o bilgisayarları kurup satıyor ( türkiyede şu anda garantili dell mini 9 yok ) ikinci el sitelerinde vardır

Sayfayı Paylaş