Linux'çılar yardım etsin lütfen...

Konu, 'İşletim Sistemleri ve Diğer Yazılımlar' kısmında Levcho tarafından paylaşıldı.

1. Levcho

Levcho Üye

Ya arkadaşlar, 2 aydır Ubuntu kurdum ve çabalayıp duruyorum,
    şu programlar nasıl kurulur diye,
    herkez yazmış, komut yaz, işte komut şudur.
    Abi nereye yazacağız bu komutu, konsol diyor, konsol neresi. Konsolu nerden çalıştıracağım...?
    Walla 10 yıldır bilgisayar ile uğraşıyorum, böyle zulüm görmedim ya....
    Biri anlatsın tane tane de kullanalım abi bu Ubuntu'yu, görelim marifetlerini.
    LÜTFEN...
    Mesela compiz isimli bir paket indirdim, tar.gz uzantılı,
    nereye, nasıl ne yazacağım.
    Konsolu nasıl nerden başlatacağım.
    Lütfen bir açıklama.

İlgilenecek olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

2. karaf

karaf Yeni Üye

Madem ubuntu deryasına dalmak istemişsin o zaman sana http://www.ubuntu-tr.org sitesini ve forumlarını şiddetle tavsiye ediyorum.

Bende yeni girdim bu mecraya ama yukarıdaki siteden epey şey öğrendim açıkcası. Ama şimdilik masaüstüne kurdum laptop için biraz daha araştırma yapmalıyım.

Program kurmanın bir çok yolu var ama en kolay yolu sistem -->yönetim -->synaptic yoluyla Synaptic Paket yöneticisi ile kurmak.

Dediğim gibi yukarıdaki forumları incele derim en baştan.

3. kuzi

kuzi Yeni Üye

Ubuntunun sitesinden doslyaları indirdim.Ama dosyalar laptopta kaldı.Boş bir cd ye cekip hayırlısıyla ubuntuya geçeceğim.Umarım bir sorun çıkmaz :idea:

4. x_user

x_user Yeni Üye

ubuntu da program kurulumlarını synaptic ten yap elle paket kurmak biraz daha zor çünkü bağımlılıklar oluyor compiz fusion zaten yerleşik olarak ubuntu ile geliyor fakat tek eksiği yönetim paneli gibi bir yazılımı eksik onuda zaten depodan görebilirsin, ubuntu-tr güzel bir forum fakat ingilizcesen varsa http://ubuntuforums.org/ kesinlikle öneririm.

5. kuzi

kuzi Yeni Üye

Dün akşam ubuntuyu kurmaya calıstım ve beceremedim.İzlediğim bir kaç yol işe yaramadı,
    Bilgisayarı acarken cdyi görmedi(biostan ayarları yapmıştım)
    Normal kurmaya calıstım.Sorun verdi.VAz geçtim sonra.

6. linuxville

linuxville Yeni Üye

Applications -> Donaltılar -> Uçbirim
    Aradığın şey bu. Bu olmadan da linux olmaz. Bence synaptic yerine terminalde takıl oradan kur. Zaten bir paketin bağımlılığı varsa onları da beraberinde kuracaktır sorun çıkmaz.

Sayfayı Paylaş