linux

Konu, 'İşletim Sistemleri ve Diğer Yazılımlar' kısmında soso tarafından paylaşıldı.

1. soso

soso Yeni Üye

linuxa geçmeyidüşünüyorum... pardusu yeni kurdum... driverlar nasıl yuklenir, programlar nasıl kurulur kısacası yardımcı olacabilecek arkadaşlar varsa bizi bilgilendirebilir mi... :?:

2. Healer

Healer Yeni Üye

Merhaba, linux işletim sistemi dağıtımlarında değişik paket yöneticileri vardır ve senin kurduğun pardus dağıtımı pisi paket yöneticisi kullanır. Bir program yüklemek istersen bunun pisi paketini çekmeli kurmalısın. Bir diğer ve en temel yöntem ise programları kaynak kondlarından derlemektir. Kurmak istediğin programın kaynak kodunu çekersin ki bunlar genellikle tar.gz formatında sıkıştırılmış olur. Bu çektiğin sıkıştırılmış dosyayı bir yere açarsın ve sonra bu kodları derlersin. Bunun için sisteminde gerekli derleyicilerin ve belli kütüphanelerin yüklü olması gerekir.
    Benim burda tavsiyem eğer linux kullanmak ve öğrenmek istiyorsan kullanımı en basit ve en yaygın kullanılan ubuntu dağıtımını kullanmandır. Şahsen ben kurdum ve kullanıyorum. Çok memnum. Sürücüler için hiçbirşey yapmadım diyebilirim hepsini kendisi tanıdı. Synaptic Paket Yöneticisi var burdan istediğin programı 1-2 tık ile rahatça kurabilirsin.
    Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Sayfayı Paylaş