linux öcümü

Konu, 'İşletim Sistemleri ve Diğer Yazılımlar' kısmında x_user tarafından paylaşıldı.

1. x_user

x_user Yeni Üye

böyle bir başlığı atmamın sebebi forumda gezdiğim kadrı ile linux kullanıcıları olmaması idi. arkadaşlar eğer linux kullanmayı düşünenler varsa yardımcı olmak isterim.

2. velociraptor

velociraptor Yeni Üye

ben yakın bir zamanda forum başlikları altında linux bölümünü de göreceğimizi düşünüyorum..
    çok populer olmasa da linux kullanıcıları ve linux'u merak edip kullanmayı düşünenler mevcut..

3. rockclimber

rockclimber Yeni Üye

kendimi bildim bileli windowsta devam ettim
    ama artık degişiklik yapma zamanı geldi diye düşünüyorum
    aynı zamanda pardus işletim sistemini çok merak ediyorum
    sanırım pardusta linux benzeri bir sistem
    pardusa geçerken alışmak zor olurmu vede pardus işletim sistemine sahip bir laptop almak istiyorum
    tavsiyeleriniz benim için çok önemli
    daha soracak sorularım çok aslında
    işin açıkçası kendimi pardusta geliştirmek istiyorum
    ilginiz ve emeginiz için çok teşekkürler

yerli malı yurdun malı

4. velociraptor

velociraptor Yeni Üye

pardus zaten Türk yapımı bir linux dağıtımıdır..
    linux denemek istiyorsaniz, windows gibi kurulum yapılan sürümleri değil de direkt olarak cd den çalişan live dağıtımlar mevcut..

hatta pardusun da live cd si var..

Pardus Resmi Download Sayfası

bu adresten Pardus 2007.3 Lynx lynx Çalışan CD sürümünü download edip bir cd ye yazarak kurulum yapmadan çalıştırabilirsiniz..

5. rockclimber

rockclimber Yeni Üye

teşekkürler
    ilk fırsatta indirip deniycem

biraz inceledikten sonra gene burdayım

6. x_user

x_user Yeni Üye

türkçe içerik açısından pardus diğer dağıtımlardan önde fakat büyük dağıtımlarıda incelemek lazım debian,ubuntu,kubuntu,fedora,mandriva,pclinuxos vede suse.

7. yusufgeren

yusufgeren Yeni Üye

Pardus kullamak zevkli aslında herşeyden önce TÜRK yapımı bir işletim sistemi ama kullanmak için biraz linüx bilmeniz gerekiyor.

SEVGİYLE KALIN..

8. heartofsteel

heartofsteel Yeni Üye

Ne zaman linux için ati mobility radeon hd2400 driverı çıkarsa(şu an çıkıp çıkmadığını bilmiyorum [alala] ) sabayon linux kullanmayı başlıyacağım,şimdilik beklemedeyim.Deneyimli kullanıcılar için şiddetle tavsiye ederim.Gentoo linux üzerine kurulmuş bir işletim sistemi,official sitesi;
    http://www.sabayonlinux.org/

9. brianspilner

brianspilner Yeni Üye

asus f3sv 240dr laptop sahibiyim linux kullanmak istiyorum ancak linuxunda sistemin performasını etkileyen windows gibi 32 bit yada 64 bit gibi sürümleri yada alternatifleri varmı? ve yüklediğim zaman ciddi driver sorunları yaşarmıyım? son olarak linux işletim sistemini nasıl tedarik edebilirim? teşekkürler.

10. x_user

x_user Yeni Üye

pardusu önerebilirim dağıtım olarak ilk başlayış için fena değil birde ekrankartının nvidia olduğunu varsayarsak ayarlarını yapmak çok kolay.Pardusu internet üzerindende indirebilirsiniz ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/pardus/kuru ... 2007.3.iso
    yanlız camera için yorum yapamam bildiğim bir sürücü değil.Diğer linux dağıtımlarını denemek isterseniz onun içinde önerim ubuntu olur http://ftp.snt.utwente.nl/pub/linux/ubu ... -amd64.iso amd64 bit yazdığına bakma intel içinde kullanılıyor.

11. helekaa

helekaa Yeni Üye

pardusun ilk cikan surumleri 64bit sistemleri desteklemedigi icin benden cok kufur yemisti zamaninda... bi de ustune ustluk sistemi gelistiren arkadaslar da bunu insanlara soylemediler (ya da soyleyemediler) ve cok insan madur oldu... ben de dahil... yeni baslayanlar icin ideal olabilir ama eski linuxlarda /temp klasorunun icini bosaltmazsan kde'den login etmezdi... ayni sey pardusun ilk surumlerinde vardi(yeni yukleyip incelemek isteyen arkadaslar dikkat etsinler buna, sonra bu ne lan diyip kufru basmayin)...

acer 5920ye xp/suse kombinasyonunu kurdum, vistayla zirve yapan sinirlerimi aldirdim, size de tavsiye ederim...

12. x_user

x_user Yeni Üye

valla dağıtım tartışması yapmak istemem ama ilk başlayanlar için ubuntu ideal tabi bu benim fikrim,pardusa biraz antipatim var :D ,valla en sevdiğim dağıtım debian .

13. soso

soso Yeni Üye

Bende pardusu yeni kurdum... ilk defa kullanacağım için driverleri henüz yukleyemedim... Açıkçası windowstan çok farklı olduğu için nasıl yukleyeceğimide bilemiyorum... Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz... Mesela en basitinden anti virüs yuklemek için neler yapmalıyım... şimdiden saolasın...

14. klavye

klavye Yeni Üye

merhaba arkadaşlar. ben masaüstü pc kullanıyorum. linux notebooklarda nasıl bilemiyorum ama masasütü pcimde gayet iyi bir performans veriyor. pardus debian gibi sürümleri denedim. ama ben aranje ve elektronik müzikle uğraşıyorum. linuxun cubase sx yada diğer yazılım enstrumanları çalıştırmadığını gördüm. (belki ben yapamadım) eğer birgün böle bir desteği olursa. anında windowsu çöpe atarım. ama şu an için mecburen windows kullanıyorum.

15. denemesonsuz

denemesonsuz Yeni Üye

arkadaslar selam vısta dan sınırlerım alt ust olmaya basladı ubuntu ındırdım bırde wındows sıstemlerınde calısan programları ubuntuda da calıstıran bır webu denılen bır program ındırdım ama acıkcası nasıl kuracagım bılmıyom resımlı bır sekılde anlatacak arkadaslar varsa yardımlarını beklıyorum bakalım ubuntu nasıl bırsey bırde bız deneyelım tabıı yardımlarızla .. :arrow:

16. Tuncya_Sukan

Tuncya_Sukan Yeni Üye

Ben ubuntu kullandım paradus hakkında bilgim yok ama msn yüklenme sorunu var diye okumuşdum bi forumda isteyenler linux forumlardan bakabilir

17. kuzi

kuzi Yeni Üye

Ha linux ha pardus aradaki tek fark pardusun Türk yazılımı olması.

18. denemesonsuz

denemesonsuz Yeni Üye

merhaba ubuntunun yurtdısından orjınal cdsını ıstedım hem 32 bıt hem 64 bıt 10 gunde geldı adresıme kadar bana ubuntu nasıl kuracagım yardımcı olabılcek bırı var mı acaba ?

19. kuzi

kuzi Yeni Üye

Pardus Türk yazılımı olduğundan öneriyorum.Aslında linux'u Türkler kendilerine göre düzeltmiş ama Pardus tafsiyemdir.

20. linuxville

linuxville Yeni Üye

benim de en sevdiğim dağıtım arch linux x64. performanssa performans, kolaylıksa kolaylık her şey mevcut. ftp üzerinden kurulum yaparsanız sorunsuz ve en üst düzey performansta çalışır. hata oranı da olmaz. bir diğeri de gentoo. onu da aynı şekilde ftp kurulumu ile coşturursunuz. deb, ubuntu ve pek sevmiyorum açıkçası ama bu kötü oldukları anlamına gelmez.

Sayfayı Paylaş