Lenovo Y530 Windows 7 Driver Yükleme Problemi

Konu, 'İşletim Sistemleri ve Diğer Yazılımlar' kısmında FinansMania tarafından paylaşıldı.

1. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Windows 7 'yi makinaya kurdum ancak aygıt yöneticisinde tanınmayan donanımlar var. Öncelikle bunların neler olduğunu anlamadım ve resimleri aşağıda;

Windows 7 kurduktan sonra malum henüz driverlarını üretici firmalar güncellemediklerinden sizce Vista sürücülerinimi kurmalıyız yoksa xp sürücülerinimi? Ben vista sürücülerini kurmaya çalışıyorum ama ;

- Webcam donanım olarak algılanmıyor ve çalışmıyor
    - Bluetooth donanım olarak algılanmıyor ve çalışmıyor
    - Dokunmatik medya tuşlarım çalışmıyor,
    - Fn tuşu kombinasyonlarım çalışmıyor.

Lenovonun sitesinden vista 32 bit sürücülerini indirdim ama birçoğunu kuramadım.

Problemsiz kurulanlar ise,

- Ekran kartı sürücülerim,
    - Realtek ses kartı
    - Wireless internet ok
    - Ethernet denemedim ama olmasada olur kullanmıyorum.

Everest Özeti;

Kod:
    --------[ EVEREST Ultimate Edition ]------------------------------------------------------------------------------------

Sürüm                                             EVEREST v5.01.1700/tr
        Karşılaştırmalı Test Birimi                       2.4.258.0
        Anasayfa                                          http://www.lavalys.com/
        Rapor Türü                                        Rapor Sihirbazı
        Bilgisayar                                        
        Oluşturan                                         
        İşletim Sistemi                                   Microsoft Windows 7 Ultimate 6.1.7600
        Tarih                                             2009-08-04
        Saat                                              11:42

--------[ Özet ]--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bilgisayar:
          Bilgisayar Türü                                   ACPI x86 tabanlı bilgisayar  (Mobile)
          İşletim Sistemi                                   Microsoft Windows 7 Ultimate
          OS Servis Paketi                                  -
          Internet Explorer                                 8.0.7600.16385
          DirectX                                           DirectX 10.1
          Bilgisayar Adı                                    
          Kullanıcı Adı                                    
          Oturum Etki Alanı                                
          Tarih / Saat                                      2009-08-04 / 11:42

Anakart:
          CPU Türü                                          Mobile DualCore Intel Core 2 Duo P8700, 2533 MHz (9.5 x 267)
          Anakart Adı                                       Lenovo IdeaPad Y530
          Anakart Çipseti                                   Intel Cantiga PM45
          Sistem Belleği                                    2528 MB  (DDR3-1066 DDR3 SDRAM)
          DIMM1: Hynix HMT125S6AFP8C-G7                     2 GB DDR3-1066 DDR3 SDRAM  (7-7-7-20 @ 533 MHz)  (6-6-6-18 @ 457 MHz)
          DIMM3: Hynix HMT125S6AFP8C-G7                     2 GB DDR3-1066 DDR3 SDRAM  (7-7-7-20 @ 533 MHz)  (6-6-6-18 @ 457 MHz)
          BIOS Türü                                         AMI (07/17/08)
          İletişim (COM ve LPT)                             HUAWEI Mobile Connect - 3G PC UI Interface (COM5)

Görüntü Birimi:
          Görüntü Bağdaştırıcısı                            NVIDIA GeForce 9600M GS  (512 MB)
          Görüntü Bağdaştırıcısı                            NVIDIA GeForce 9600M GS  (512 MB)
          3D-Hızlandırıcı                                   nVIDIA GeForce 9600M GS
          Monitör                                           AU Optronics B154EW09 V3  [15.4" LCD]

Çokluortam:
          Ses Bağdaştırıcı                                  nVIDIA HDMI @ Intel 82801IB ICH9 - High Definition Audio Controller [A-3]
          Ses Bağdaştırıcı                                  Realtek ALC888/1200 @ Intel 82801IB ICH9 - High Definition Audio Controller [A-3]

Depolama :
          IDE denetleyici                                   Intel(R) ICH9M/M-E Family 4 Port SATA AHCI Controller - 2929
          Disk Sürücüsü                                     SanDisk U3 Cruzer Micro USB Device  (7 GB, USB)
          Disk Sürücüsü                                     WDC WD5000BEVT-22ZAT0 ATA Device  (465 GB, IDE)
          Optik Sürücü                                      HUAWEI Mass Storage USB Device
          Optik Sürücü                                      Optiarc DVD RW AD-7580S ATA Device
          Optik Sürücü                                      SanDisk U3 Cruzer Micro USB Device
          SMART Sabit Disk Durumu                           OK

Bölümler:
          C: (NTFS)                                         121.7 GB (107.6 GB boş)
          D: (NTFS)                                         300.1 GB (209.6 GB boş)
          E: (NTFS)                                         29886 MB (7178 MB boş)
          Toplam Boyut                                      451.0 GB (324.3 GB boş)

Giriş:
          Klavye                                            Standart PS/2 Klavye
          Fare                                              HID uyumlu fare
          Fare                                              Synaptics PS/2 Port TouchPad

Ağ:
          Birincil IP Adresi                                127.0.0.1
          Birincil MAC Adresi                               00-22-FA-60-8E-4A
          Ağ Bağdaştırıcısı                                 Broadcom NetLink (TM) Hızlı Ethernet
          Ağ Bağdaştırıcısı                                 Intel(R) WiFi Link 5100 AGN
          Modem                                             HUAWEI Mobile Connect - 3G Modem
          Modem                                             Motorola SM56 Data Fax Modem

Çevre Birimleri:
          Yazıcı                                            Fax
          Yazıcı                                            Microsoft XPS Document Writer
          FireWire denetleyici                              Ricoh RL5C832 IEEE1394 Controller (PHY: Ricoh RL5C832)
          USB1 denetleyici                                  Intel 82801IB ICH9 - USB Universal Host Controller [A-3]
          USB1 denetleyici                                  Intel 82801IB ICH9 - USB Universal Host Controller [A-3]
          USB2 denetleyici                                  Intel 82801IB ICH9 - USB2 Enhanced Host Controller [A-3]
          USB2 denetleyici                                  Intel 82801IB ICH9 - USB2 Enhanced Host Controller [A-3]
          USB-Aygıt                                         HUAWEI Mobile Connect - 3G Modem
          USB-Aygıt                                         HUAWEI Mobile Connect - 3G PC UI Interface (COM5)
          USB-Aygıt                                         Lenovo EasyCamera
          USB-Aygıt                                         USB Bileşik Aygıt
          USB-Aygıt                                         USB Giriş Aygıtı
          USB-Aygıt                                         USB Giriş Aygıtı
          USB-Aygıt                                         USB Yığın Depolama Aygıtı
          USB-Aygıt                                         USB Yığın Depolama Aygıtı
          Akü                                               Microsoft AC Bağdaştırıcısı
          Akü                                               Microsoft ACPI Uyumlu Denetim Yöntemi Pili
          Akü                                               Microsoft Bileşik Pil

DMI:
          DMI BIOS Sağlayıcısı                              Lenovo
          DMI BIOS Sürümü                                   10CN41WW
          DMI Sistem Üreticisi                              Lenovo
          DMI Sistem Ürün Adı                               INVALID
          DMI Sistem Sürümü                                 Lenovo IdeaPad Y530
          DMI Sistem Seri Numarası                         
          DMI Sistem UUID                                   
          DMI Anakart Üreticisi                             Lenovo
          DMI Anakart Ürün Adı                              INVALID
          DMI Anakart Sürümü                                
          DMI Anakart Seri Numarası                        
          DMI Kasa Üretiçisi                                Lenovo
          DMI Kasa Sürümü                                   
          DMI Kasa Seri Numarası                            INVALID
          DMI Kasa Fiyat Etiketi                            Lenovo Assert TAG
          DMI Kasa Türü                                     Notebook

2. Error!

Error! Yeni Üye

ben fn kontrol tuşlarını vista ultimate deki driverlarımı yüküyerek problemi çözdüm BT ide kendisi açar açmaz yükledi ekran kartını kendisi güncelledi sadece ben fonksiyon tuşlarını driverlarını yükledim okadar yani vista driver çalışır sanırım

3. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Hepsini hallettim bir tek dokunmatik medya tuşları kaldı. [bravo]

4. lisansli3

lisansli3 Yeni Üye

Hocam mrb. Bende İdeapad Y530 kullanıyorum aynı problemler bende de oldu. Dokunmatik tuşlar, "FN" tuşu, özel ses(dolby Home Theater) problemi... Windows 7'de sıkıntılı. hallettiğin kısımları nasıl olarak hallettiğini anlatırsan sevinirim.

5. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

6. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Markaya yakışır bir hareket olmuş.

7. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Gerçekten Lenovo bu konuda en düzgün iş yapan firma. Adamların web sitelerinde herşey yerli yerinde.

8. fa(na)tik

fa(na)tik Yeni Üye

bende aynı sorunu yaşayan Y530 kullanıcılarından biriyim...kamera ve Bluetooth driverleri hariç diğer hepsini vista diriverlarından yükledim...hepsi çalıştı...ama Bluetooth ve kamera yüklenmedi...siteden de yükleyemedim...sorunu halleden arkadaşlar armı,yardımcı olabilir mi acaba?

9. saka

saka Admin Yetkili Kişi

10. mmmrrrttt

mmmrrrttt Yeni Üye

merhabalar

bende ideapad y530 a sahibim ve windows 7ye yuksellttım. tum drivelar kusursuz bı sekılde calısıyor bluetooth hariç. siteden ve sizin verdiginiz linkten yaptım ama olmuyor yuklemeye hazırlanıyor kısmında "please turn on or plug your in bluetooth device in order to continue installation" diyor. bluetooth u nasıl acacam her seeyı denedım aynı yerde takılıyorum. yardım ederseniz cok cok sevınırım...

Read more: isletim-sistemleri-f35/lenovo-y530-windows-7-driver-yukleme-problemi-t9047.html#ixzz0m30G1qgd

11. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Notebookun herhangi bir yerinde wireless açma düğmesi var mı?
    Bluetooth kapalı diyor, bir şekilde açmanız lazım.

12. ketherik

ketherik Yeni Üye

ben de lenovo y530 http://www.notebook.gen.tr/modeller/523/Lenovo-IBM-IdeaPad-Y530-Y530-59015500.html laptopımı windows 7 ye yükselttim. Bilgisayar geldiğinde vista 32 bit vardı. ben windows 7-64 bit işletim sistemi kurdum.

Acaba bi sorun olur mu? Sanki fazla ısınıyor gibi geliyor ama, böyle bir şeye sebep olabilir mi 64 bit yüklemek?

Bir de 3 tane driver'ı bulamamış ve hangi driverlar olduğunu anlayamıyorum. Görebileceğim bir yer var mı?

yardımcı olursanız çok sevinirim :\

13. saka

saka Admin Yetkili Kişi

windows 7 64bit kurmaktan dolayı ısınma sorunu olacağını sanmam.

Bu arada kurulmayan aygıtlara sağ tık, özellikler ayrıntılara girin, donanım kimliklerini seçip çıkan kodları yazınız.

14. ketherik

ketherik Yeni Üye

Bilinmeyen aygıt:
    ACPI\VPC2004
    *VPC2004

Temel Sistem Aygıtı (1):
    PCI\VEN_1180&DEV_0843&SUBSYS_3D9217AA&REV_12
    PCI\VEN_1180&DEV_0843&SUBSYS_3D9217AA
    PCI\VEN_1180&DEV_0843&CC_088000
    PCI\VEN_1180&DEV_0843&CC_0880

Temel Sistem Aygıtı (2):
    PCI\VEN_1180&DEV_0592&SUBSYS_3D9117AA&REV_12
    PCI\VEN_1180&DEV_0592&SUBSYS_3D9117AA
    PCI\VEN_1180&DEV_0592&CC_088000
    PCI\VEN_1180&DEV_0592&CC_0880

Bir de laptopı en fazla 56 c ölçtüm. Hiçbir program açmadığım halde, yalnızca interneti kullandığım halde bu kadar ısınıyor bilgisayar. Ben grafik programları kullanıyordum ve böyle ısınmıyordu. Bu konuda ne yapabilirim. Acaba 32 bit windows 7 kurup denesem mi?

Şimdiden teşekkür ederim.

15. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Isınma için eğer varsa bir bios güncellemesi deneyiniz.

Temel sistem aygıtlarına sağ tıklayıp sürücüleri güncelle diyerek kart okuyucu sürücüsünü gösteriniz.
    [*] Kart okuyucu sürücüsü: Ricoh card reader driver for windows 7.

Diğeri içinse şunu kurunuz.
    [*] Lenovo ACPI sürücüsü : Lenovo ACPI driver download

16. master_20

master_20 Yeni Üye

arkadaşlar benmde ses sorunum var sona kadar açtım ama ses çok az geiyor windows 7 kullanıyorum ? bilgisi olan varmı ?

Sayfayı Paylaş