Lenovo İdeapad Y530 da harddisk bölme

Konu, 'Lenovo ( IBM )' kısmında beyzadem tarafından paylaşıldı.

1. beyzadem

beyzadem Yeni Üye

Arkadaşlar bu hafta başı Lenovo Y530 serisinden P8600 işlemcili modeli Vatan bilgisayardan satın aldım.Bilgisayar elime ulaştığında harddiskinin orantısız ayrıldığının farkına vardım.c yi 230gb d yi 30 gb olacak şeklinde ayarlamışlar.Şimdi ben de bir şey yüklemeden harddiski 4 parçaya bölmeyi düşünüyorum. Ama bilgisayarla bereber bir cd- dvd gelmedi yani driverler yok.İşletim sistemi vista home premium.Üzerinde recovery varmış.Şimdi ben bu harddiski nasıl böleceğim yardımcı olur musunuz?

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Paragon.Hard.Disk.Manager.2009 programını denediniz mi

3. beyzadem

beyzadem Yeni Üye

Yok denemedim saka hocam.
    daha 2 gün oldu zaten elime geçeli.Ya bölmeyi yaparımda cd filan yok tekrar nasıl vistayı yükleyeceğim onu bilmiyorum.recovery zarar görür mü? veya görmese bile tekrar nasıl yükleyeceğim?

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

bu programın sayfasında herhangi bir zarar olmadan disklerin boyutunu değiştirebilirsiniz diye yazıyor.

5. alcenu

alcenu Yeni Üye

Arkadaşım Y530 59-015500 İlk aldığımda recovery yedeğini dvd ye yazdırdım.Sonra hdd yi foratlayıp kendim biçimlendirdim.C yi 40 gb gerikalan bölümüde D diski olarak yeniden yapılandırdım.Hdd nin bu durumuyla reovery dvd den kurulumunu yapmaya çalıştığımda HDD nin orjinal boyuta getirilmesini istiyor.Yani bu aldığım yedeği yeni boyuta göre kuramıyorsun.formlardan bir vista home premium edinip HDD nin yeni boyutunda kurulumunu yaptım.Sonra ps nin altındaki orjinal lisansı ile aktiv ettim.Hiçbir problem yok.Lennovo tr sitesinde tüm driverleri ve orjinal program ve yazılımları var.Oradan indirip kurdum.Hiçbir problem yok.Bu yeni boyutu ile sorunsuz kullanıyorum.Pc mükemmel.

6. mmucit

mmucit Yeni Üye

Hocam, böyle yapınca laptopun tek tuşla recovery özelliği iptal oldu mu?( Muhtemelen olmuştur ya.) Yani recovery olayını bozmadan hard diski bölemiyoruz, bölsek dahi recovery esnasında sorun veriyor. Öyle mi?

7. DoKuZuNCuKaPI

DoKuZuNCuKaPI Yeni Üye

Evet sorun oluyor. Recovery bölümünü kullanmak istiyorsan harddiski aldığında gelen şekliyle kullanmalısın. Bende şu anda farklı şekilde kullandığımdan recovery bölümünü kullanamıyorum. Linux kurduğumdan zaten recovery bölümü aktif değil:) Üstelik başka bir vista dvdsi ile kurulum yaptığımda da lisans anahtarı uymuyor. Recovery dvdlerini ise malesef Lenovo Türkiye sağlamıyor. Pek memnun olduğumu söyleyemem bu şekliyle.

Sayfayı Paylaş