Lenovo (IBM) IDEAPAD Y530 Notebook Ürün Ailesi

Konu, 'Lenovo ( IBM )' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Lenovo IDEAPAD Y530 notebooklara windows xp kurulumu ve xp drivers

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    2. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    3. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    4. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    5. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın.
    6. Eğer hayatınızda ilk defa windows kuruyorsanız ya da windows nasıl kurulur bilmiyorsanız burayı okuyun.

Kurulum adımları;
    • Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    • Windows xp Service pack 2'yi kurun.
    • Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler:
    Lütfen sürücüleri sırasıyla ve anlattığımız şekilde kurunuz.
    1. Lenovo ACPI sürücüsü: Lenovo ACPI driver
    2. Anakart Sürücüsü : Intel chipset driver'ını kurun ve bilgisayarı mutlaka yeniden başlatın.
    3. Nvidia Ekran Kartı Sürücüsü: Nvidia vga driver for windows xp sürücünü indirin. Eğer sorun yaşarsanız şu konuyu okuyun.
    4. Ses kartı sürücüsü : Realtek audio driver'ını indirin. Kurulumun nasıl yapılacağı açılan sayfada yazıyor.
    5. Kablosuz ethernet sürücüsü: Intel wireless ethernet driver
    6. Modem Sürücüsü: Motorola modem driver
    7. Ethernet kartı sürücüsü: Broadcom lan - ethernet driver
    8. Touchpad Sürücüsü: Synaptics Touchpad driver
    9. Kart okuyucu sürücüsü: Ricoh card reader driver
    10. Web cam sürücüsü: Lenovo webcam driver
    11. Bluetooth Driver : Bluetooth sürücüsü
    12. Atk hotkey driver: Atk kısayol tuşları sürücüsü
    13. Lenovo Enerji Yönetimi Sürücüsü: Lenovo Energy managament driver

2. medusa

medusa Yeni Üye

Teşekkürler paylaşımınız için. Söylediklerinizi harfi harfiyen yaptım. Fakat kamera bir türlü olmadı. Bu konuda yapabileceğim başka bir şey varmı. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Saygılarımla..

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

aygıt yöneticisinden sürücüyü güncelle diyerek denediniz mi?

4. medusa

medusa Yeni Üye

Evet her yolu denedim. Bu arada tek sorun kamera da değil. Ethernet i de yüklemedi sayın Saka.

Birde Lenovo türkiye sitesine baktım xp driver ları yoktu şaşırdım biraz.

Xp kullanamayacakmıyız bu notebook ta anlamadım ben.

Cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim ayrıca.

Ne yapabilirim başka cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Saygılarımla

5. prison_guard

prison_guard Yeni Üye

saka arkadaşım ben bütün driver ları yükledim sadece bluetooth sorunum var. Bluetooth u kurmak istediğimde "setup has detected an incompatible version of windows.please click ok and verify that the target system is running either windows 95 (or later version),or windows NT 4.0 service pack 6(or later version),before relaunching the installation" diye bir hata çıkıyor.Xp service pack 2 kurulu ve bütün xp driver ları lenovo sitesinden indirdim.Yardımcı olursan sevinirim, şimdiden teşekkürler...(ayrıca driver ları indirdiğim sitenin linki http://consumersupport.lenovo.com/tr/Dr ... egoryID=13 )

6. saka

saka Admin Yetkili Kişi

xp kuruyorsunuz değil mi?

7. prison_guard

prison_guard Yeni Üye

Tabiki.Sadece bluetooth driver ı sorun veriyor. Daha doğrusu kurulumu bile başlatmıyor.

8. alcenu

alcenu Yeni Üye

lenovo tr sitesinde xp driverleri yok demekle Bence biraz önyargılı sayılırsınız.Sitede ideapad destek bölümünden ilerleseniz tüm driverlere ve daha önemlisi orjinal programların ,yazılımların hepsini bulabirsiniz.Direk linkide vereyim.Kolay gelsin.
    http://consumersupport.lenovo.com/tr/Dr ... egoryID=13

9. sigur

sigur Yeni Üye

merhaba. ben yaklaşık 1 ay evvel y530 20009 modelini aldım. vista kuruluydu ve ben degiştirip xp kurdum, bluetooth haricinde hiçbir sorunla karşılaşmadım, hangi driver ı denediysem de sonuç alamadım. bu sitedeki tavsiyelerin hepsini denedim, lenovo sitesinden de ürün kodu girip driverı yüklemeyide denedim fakat bir sonuç alamadım. acaba yardımcı olabilir misiniz? baska ne yapabilirim?

10. coke

coke Yeni Üye

Webcam yükleyemeyen arkadaşlar cihaz webcam i bulmuyor bulması içinde Fn Tuşu ile birlikte ESC tuşuna basmanız gerekiyor bu şekilde camera aktif oluyor. XP ve diğer tüm driver larıda http://consumersupport.lenovo.com/en/dr ... egoryID=13 adresinden indirebilirsiniz. Herkese kolay gelsin.

11. besyo78

besyo78 Yeni Üye

arkadaşın belirttiği siteden hepsini indirdim ve hiç bir poblemle karşılaşmadım bütün sürücüleri kurdum xp ile. yalnız 4 gb ddr3 olan ramlarim 2.46 görünüyor. desteklemiyor olabilir mi? ya da yapabileceğimiz bişi var mı?
    teşekkürler

12. DoKuZuNCuKaPI

DoKuZuNCuKaPI Yeni Üye

Merhaba bende şu linkteki model mevcut http://www.notebook.gen.tr/modeller/525/Lenovo-IBM-IDEAPAD-Y530-Y530-59015498.html. Linux kurduğum için tek tuşla recovery olayı gitti. Recovery bölümüne hiç dokunmadım yani aynen durmakta. Başka vista dvd si ile kurmaya çalıştığımda da mavi ekran hatası vermekte. Ayrıca recovery bölümü işletim sistemi seçeneği gibi (linuxun özelliğinden ötürü) açılış ekranında gelmekte ancak onu seçince hata vermektedir. İşin özü ben recovery bölümünden nasıl kurulum yapabilirim? Yani kurtarma bölümünü nasıl kurtarabilirim?:) Şimdiden teşekkür ederim.

13. kayragokhan

kayragokhan Yeni Üye

bluetooth sorununu çözebildinizmi

14. Kardelen82

Kardelen82 Yeni Üye

Arkadaşlar, benimde sorunum bluetoothla ilgili. Şu anda bilgisayarda vista yüklü. Kendi sayfasında Y530un bluetoothla ilgili driverinı yükledim ama devamlı karşıma "No bluetooth device was detected.Please make sure that bluetooth device is plugged in oder to continue installing " bu yazı çıkıyor.Ne yapmam gerekiyor? Fn+Fn5 tuşuda buna bağlı çalışmıyor. Ayrıca diğer bir probleminde Fn tuşuyla ekranın ışık şiddetini düşürüp yükseltemiyorum ama diğer Fnla yapılan konutları yerine getirebiliyorum. Eğer her ikisininde çözüm yolunu bilen varsa ve bana yardımcı olursa çok mutlu olurum...

15. eşref_2307

eşref_2307 Yeni Üye

Aynı sorunu bende yaşadım. ben windows 7 , windows xp kurmama rağmen aynı sorun devam etti. Herhalde y530 bazı modellerinde bluetooth yok.

16. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Tam model adınız nedir?

17. tufeyl

tufeyl Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba. Geçen hafta aldığım Y530'da Win 7 kurulu.Hiçbir driveri eksik değil,aygıt yöneticisinde de "?" olan yok zaten. Ancak Bluetooth gözükmüyor.Forumlarda Fn+F5 komutu ile aktif hale geliyor demişler,çalışmıyordu f5 tuşu ben de Forumlardan baktım ve energy management driverinı tekrar kurdum.Şu an Fn+F5 basıyorum ve "Kablosuz Aygıt Ayarları" ekranı çıkıyor içinde ise sadece "Kablosuz Ağ Kartı"var.Bluetooth ile ilgili herhangi bir çözüm bulamadım.Bırakın onu Bluetooth simgesi dahi yok.İlginç olan XP'de falan aygıt yöneticisinde Bluetooth ile ilgili birim vardır ya, benim Y530'un aygıt yöneticisinde Bluetooth birimi yok.C'nin içinde driverlara baktım Bluetooth driveri yüklü gözüküyor.
    Bu Bluetoothu aktif hale getirebilmek,sorunu çözebilmek için yardımcı olursanız sevinirim.

18. ugursoylu

ugursoylu Yeni Üye

Arkadaşlar Merhaba,
    Kendi sorunumu anlattıktan sonra Bluetooth sorununu nasıl çözdüğümü en altta anlatıyor olacağım.

Y530 59-020669 modelini kullanıyorum. Win 7 64 bit kurdum. Lenovo'nın sitesinde Y530 için win7 64 bit sürücüleri olmadığından öncelikle Y550 deki sürücüleri ile Y530 Vista 64bit sürücülerini kullanarak bir çok sürücüyü kurdum. Şu an sanki aleti upgrade etmişim gibi hissediyorum özellikle hız yönünden gerçekten çok şey farketti. Ancak çözemediğim, tüm araştırmalarıma karşın bulamadığım belki de çok da önemli olmayan aşağıdaki konularda yardımınıza ihtiyacım var Aygıt Yöneticisinin ve Everest raporunu ekte gönderiyorum. Aşağıdaki yazacağım sorunlar haricinde, bluetooth dışında (açık olmadığı için listede görünmüyor)kurmayı atladığım bir sürücü var ise belirtirseniz çok memnun olurum

1) Aygıt yöneticisinde diğer aygıtlar altında sürücüsünü bulamadığım ve ne olduğunu anlamadığım iki adet sistem aygıtı bulunuyor. Bunlar nedir, sürücülerini nasıl bulabilirim.
    2) Yine aygıt yöneticisinde Monitör "Genel Pnp Monitör" olarak görünüyor.Masaüstü PC'im de monitör samsung olduğundan orda samsung yazıyor(du). Onada win7 kurduğumdan aynı yazı çıktı. Samsungun sürücüsünü ayrıca araştıyorum ancak laptop için hangi marka-model monitör sürücüsü aramalıyım.

Bu iki sorun için Y530 unu hiç format atmadan, yeni işletim sistemi kurmadan-yükseltmeden ilk aldığı günkü gibi kullanan bir arkadaş aygıt yöneticisinin ekran görüntülerini benim eklediğim gibi tüm dizinleri açık şekilde ekleyebilirse belki daha detaylı araştırabilirim.

3) Tüm uğraşlarıma rağmen Dolby Home Theater kuramadım bulamadım. Nerden nasıl bulabilirim. Bu sorunu çözdüğümde aşağıdaki sorunda çözülecekmiş gibi geliyor bana.

4) F tuşlarının üzerinde yer alan dokunmatik tuşlardan, dolby tulu ile 5 adet ses düzeni tuşu basıldığında ışığı yanıyor ancak çalışmıyor, ekrana simgeleri çıkmıyor ancak sessize alma tuşu,özel program tuşu, play\pause,stop, sonraki\önceki parça tuşları çalışıyor ve basıldığında ekranda simgesi görünüyor.

Biraz uzun bir anlatım oldu kusura bakmayın, umarım bir çözüm bulabiliriz.

Bluetooth sorunu için ise; sürücülerin yüklenmesi için Bluetooth'un açık olması gerekiyor. Bunu da Fn+F5 ile yapılacağı daha önce belirtilmiş. Sorun şu ki Fn tuşları tam emin olmamak ile birlikte Energy Management kurulduktan sonra aktif oluyor. Önerim tüm sürücü ve Lenovo programlarını kurun sonrasında Bluetooth'u açarak sürücülerini yükleyin. Aynı şey kamera ve wireless içinde geçerli.

İlginiz ve desteğiniz için şimdiden teşekkürler

Ekli Dosyalar:

19. saka

saka Admin Yetkili Kişi

1. Sorunuzu şu sürücüyü kurarak çözebileceğinizi düşünüyorum.
    [*] Kart okuyucu sürücüsü: Ricoh card reader driver for windows 7.

2. Sorunuzda bir problem yok. Hepimizde aynı şekilde görünüyor. Notebooklarda paneller üreticilerden direk alınıyor. (şimdi kendi notebookuma tekrar baktım aynı :) )

3. Sorunuz için şu ki dosyayı kurun.
    Lenovo Onekey Theater for windows 732bit and windows 7 64bit dosyasını kurun.
    Ardından
    Lenovo dolby driver Windows 7 32bit,Windows 7 64bit

4. Sorun için aşağıdaki dosyaları kurmanızı öneriyorum, kesin emin değilim.
    http://consumersupport.lenovo.com/tr/tr ... _1936.html
    http://consumersupport.lenovo.com/tr/tr ... _1964.html
    http://consumersupport.lenovo.com/tr/tr ... _1966.html

Sayfayı Paylaş