Lenovo (IBM) 3000 N500 Notebooklar

Konu, 'Lenovo ( IBM )' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Sade ve şık bir tasarım olmuş. Herkese her keseye göre... [bravo]

2. ofdan

ofdan Yeni Üye

Arkadaşlar ben de bu ürünü yeni aldım.Free dos tu tüm driverları yükledim fakat bir ses driveri kaldı ne yaptıysam yükleyemiyorum sürekli hata veriyor lenovo nun kendi sitesinden de indirdim ama nafile bilgisayarımla ilgili bilgiler ve hata ekranı aşağıda.Lütfen yardımcı olun.
    ----------------------------------
    Bilgisayarımın modeli : Lenovo 3000 N500 4233-48G
    Ses :Conexant CX20561-12Z
    ---------------------

raporu eklemeyi unutmuşum.
    Kod:
     Bilgisayar:
          Bilgisayar Türü                                   ACPI Çok işlemcili Bilgisayar  (Mobile)
          İşletim Sistemi                                   Microsoft Windows XP Professional
          OS Servis Paketi                                  [ TRIAL VERSION ]
          Internet Explorer                                 7.0.5730.13 (IE 7.0)
          DirectX                                           4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)
          Bilgisayar Adı                                    lenovo
          Kullanıcı Adı                                     lenovo n500
          Oturum Etki Alanı                                 [ TRIAL VERSION ]
          Tarih / Saat                                      2008-12-05 / 09:07

Anakart:
          CPU Türü                                          Mobile DualCore Intel Core 2 Duo T7250, 1983 MHz (10 x 198)
          Anakart Adı                                       Lenovo KIWDX
          Anakart Çipseti                                   Intel Cantiga GL40
          Sistem Belleği                                    [ TRIAL VERSION ]
          DIMM1: Samsung M4 70T2864QZ3-CE6                  1 GB DDR2-667 DDR2 SDRAM  (5-5-5-15 @ 333 MHz)  (4-4-4-12 @ 266 MHz)  (3-3-3-9 @ 200 MHz)
          BIOS Türü                                         Phoenix (10/20/08)
          İletişim (COM ve LPT)                             Bluetooth Communications Port (COM3)

Görüntü Birimi:
          Görüntü Bağdaştırıcısı                            Mobile Intel(R) 4 Series Express Chipset Family  (256 MB)
          Görüntü Bağdaştırıcısı                            Mobile Intel(R) 4 Series Express Chipset Family  (256 MB)
          Monitör                                           AU Optronics B154EW08 V1  [15.4" LCD]
          Monitör                                           AU Optronics B154EW08 V1  [15.4" LCD]

Çokluortam:
          Ses Bağdaştırıcı                                  Conexant Cx20561 @ Intel 82801IB ICH9 - High Definition Audio Controller

Depolama :
          IDE denetleyici                                   Intel(R) ICH9M/M-E 2 port Serial ATA Storage Controller 1 - 2928
          IDE denetleyici                                   Intel(R) ICH9M/M-E 2 port Serial ATA Storage Controller 2 - 292D
          IDE denetleyici                                   JMB38X MS Host Controller
          IDE denetleyici                                   JMB38X SD Host Controller
          IDE denetleyici                                   JMB38X SD/MMC Host Controller
          Disk Sürücüsü                                     FUJITSU MHZ2250BH G2  (250 GB, 5400 RPM, SATA-II)
          Optik Sürücü                                      Optiarc DVD RW AD-7580S
          SMART Sabit Disk Durumu                           OK

Bölümler:
          C: (NTFS)                                         [ TRIAL VERSION ]
          E: (NTFS)                                         187265 MB (186664 MB boş)
          Toplam Boyut                                      [ TRIAL VERSION ]

Giriş:
          Klavye                                            Standard 101/102 Tuşlu ya da Microsoft Natural PS/2 Klavye
          Fare                                              Alps Pointing-device
          Fare                                              HID uyumlu fare

Ağ:
          Birincil IP Adresi                                [ TRIAL VERSION ]
          Birincil MAC Adresi                               00-16-EA-CA-A2-0C
          Ağ Bağdaştırıcısı                                 Bluetooth LAN Access Server Driver - Paket Zamanlayıcısı Mini Bağlantı Noktası
          Ağ Bağdaştırıcısı                                 Broadcom NetLink (TM) Fast Ethernet
          Ağ Bağdaştırıcısı                                 Intel(R) Wireless WiFi Link 5100  (192. [ TRIAL VERSION ])

Çevre Birimleri:
          FireWire denetleyici                              JMicron JMB381 PCI-E 1394a OHCI FireWire Controller
          FireWire denetleyici                              JMicron JMB383 PCI-E 1394a OHCI FireWire Controller and Memory Card Host Controller
          USB1 denetleyici                                  Intel 82801IB ICH9 - USB Universal Host Controller
          USB1 denetleyici                                  Intel 82801IB ICH9 - USB Universal Host Controller
          USB2 denetleyici                                  Intel 82801IB ICH9 - USB2 Enhanced Host Controller
          USB2 denetleyici                                  Intel 82801IB ICH9 - USB2 Enhanced Host Controller
          USB-Aygıt                                         Broadcom 2046 Bluetooth 2.1 USB Dongle
          USB-Aygıt                                         USB Bileşik Aygıt
          USB-Aygıt                                         USB İnsan Arayüz Aygıtları
          USB-Aygıt                                         USB Video Aygıtı
          Akü                                               Microsoft AC Bağdaştırıcısı
          Akü                                               Microsoft ACPI Uyumlu Denetim Yöntemi Pili

DMI:
          DMI BIOS Sağlayıcısı                              LENOVO
          DMI BIOS Sürümü                                   6GET12WW(V1.03)
          DMI Sistem Üreticisi                              LENOVO
          DMI Sistem Ürün Adı                               423348G
          DMI Sistem Sürümü                                 Lenovo 3000 N500
          DMI Sistem Seri Numarası                          [ TRIAL VERSION ]
          DMI Sistem UUID                                   [ TRIAL VERSION ]
          DMI Anakart Üreticisi                             LENOVO
          DMI Anakart Ürün Adı                              KIWDX
          DMI Anakart Sürümü                                REFERENCE
          DMI Anakart Seri Numarası                         [ TRIAL VERSION ]
          DMI Kasa Üretiçisi                                No Enclosure
          DMI Kasa Sürümü                                   N/A
          DMI Kasa Seri Numarası                            [ TRIAL VERSION ]
          DMI Kasa Fiyat Etiketi                            [ TRIAL VERSION ]
          DMI Kasa Türü                                     Notebook

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Lenovo (IBM) 3000 N500 Notebook windows xp kurulumu ve xp drivers

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    2. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    3. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    4. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    5. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın.
    6. Eğer hayatınızda ilk defa windows kuruyorsanız ya da windows nasıl kurulur bilmiyorsanız burayı okuyun.

Kurulum adımları;
    • Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    • Windows xp Service pack 2'yi kurun.
    • Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler:
    Lütfen sürücüleri sırasıyla ve anlattığımız şekilde kurunuz.
    1. Anakart Sürücüsü : Intel chipset driver'ını kurun ve bilgisayarı mutlaka yeniden başlatın.
    2. Ekran Kartı Sürücüsü:
      Eğer ekran kartınız intel ise;
      Intel graphics driver

Eğer ekran kartınız nvidia ise;
      Notebooklar için Nvidia Geforce ekran kartı sürücüsü windows xp 32bit

Nvidia Hdmi Ses sürücüsü: Nvidia hdmi audio driver
    3. Ses yaması : .Windows XP SP2 için Microsoft UAA bus driver
    4. Ses kartı sürücüsü : Conexant CX20549-12 / Cx20561 Ses Kartı Sürücüsü'nü indirin. Kurulumun nasıl yapılacağı açılan sayfada yazıyor.

5. Modem Sürücüsü: Conexant HDAUDIO Soft Data Fax Modem with SmartCP Driver isimli dosyasını indirin ve kurun. Bu dosyayı kurarken hata mesajı alabilirsiniz. Bu durumda;
      a- Bilgisayarıma sağ tıklayın > özellikler > donanım > aygıt yöneticisi ekranına gelin.
      b- Modem Device on High Definition Audio Bus seçeneğine sağ tıklayın ve Sürücüyü güncelleştiri seçin.
      c- Hayır bu kez değil'i seçin. ileri deyin.
      d- Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş) seçeneğini seçip devam ediyoruz.
      e- Arama. Yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim diyoruz ve devam ediyoruz.
      f- Gelen listeden Modem'i seçip ardından gelen ekrandan da disketi var seçeneğini seçiyoruz.
      g- sp33742.exe dosyası, herhangi bir değişiklik yapmazsanız içindekileri C:\swsetup\sp33742 klasörüne genişletir. Buraya açtıysanız disketi var seçeneğinde hedef olarak burayı gösterin ve tamam deyin.
      h- Gelen uyarıya evet diyerek devam edin.
    6. Jmicron card reader driver: Jmicron JMB38X 1394a OHCI and Memory Card Reader Host Controller Driver.
    7. Touchpad Sürücüsü: Alps Touchpad driver
    8. Ethernet kartı sürücüsü: Broadcom lan - ethernet driver
    9. Kamera sürücüsü : Bison/Chicony Camera Driver for Windows Vista 32-bit and Windows XP
    10. Lenovo bluetooth driver: Lenovo bluetooth driver
    11. Lenovo Enerji Yönetimi Sürücüsü: Lenovo Energy management driver
    12. Kablosuz ethernet sürücüsü: Intel wireless ethernet driver

4. ofdan

ofdan Yeni Üye

mesajını yeni gördüm kardeş teşekkür ederim.Fakat sen mesaj yazmadan 2 dk önce çözdüm sorunumu :D .seninde mesajında belirttiğin gibi aşağıdaki dosyayı kurmak gerekiyor.Tekrar cevabın için teşekkür ederim [alkis] [bravo]
    Ses yaması: Microsoft Universal Audio Architecture (UAA) Bus Driver for High Definition Audio

5. bergun76

bergun76 Yeni Üye

bu laptoptan almak istiyorum. ancak bir sorum var.
    1 gb ram ile birlikte geliyor. 1 gb tek slotmu yoksa 512*2 şeklindemi. bu benim için önemli çünki 25 usd daha verip 2 gb ram alacağım.

6. ozelpc

ozelpc Yeni Üye

ellerine sağlık dostum

7. rdmmm35

rdmmm35 Yeni Üye

saka hocam verdiğin bilgiler için teşekkürler fakat bende bir problem var galiba? ben vista kurdum fakat driverleri bir türlü yükleyemiyorum lenovu'nun sitesinden indirdiğim driverler olmuyor aceba benmi yanlış yapıyorum hocam bunun bir püf noktası varmı yardımcı olursan sevinirim:)

8. iaak_80

iaak_80 Yeni Üye

Merhabalar. Arkadaşa lenovanın bu modelını aldık. bütün driverleri kurduk ama ses driveri olmuyor yukarıdakı arkadaşın sorunu gibi. çözüm gelen cevabı defalarca denedım ama inf dosyası bölümünü görmüyor. defalarca silip yükleyip denedım ama olmadı. cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

9. iaak_80

iaak_80 Yeni Üye

rdmmm35 arkadaşım bizdede kurarken aynı sorun oldu. bizde önce driverları lenovo sitesınden indirdık olmadı. snra başka yerlerden indirdık. saka arkadaşımızın yolladığı çözüm paragrafındakı lınklere tıklarsan onlar uyuyor

10. swazx

swazx Yeni Üye

bu driver kurmadaki başarısızlık yaşaşayan arkadaşlar aslında siz (benimde kuramadığımı zannettiğim) verilen driverleri kurdunuz ama yapılması gereken başka bir şeydaha var bunu yapınca bilgisayarınıc çalışacak. aslında bu driverleri kurarken size nereye dosyanın açıldığını driver gösteriyor yapılması gereken o klasörü bularak setup dosyasını çalıştırmak (bu arada ben bilgisayardan anlayan arkadaşa bunu sorduğumda herkez bunu bilirse biz nasıl para kazanacağız diye espri yapmıştı) neyse c diskinin içine driver diye bir klasör açıyor bu klasördeki driverleri tek tek setuplarından çalıştırmak gerekiyor.

11. Trahald

Trahald Yeni Üye

Merhaba. Bu model bilgisayarı yeni aldık. Bugün Sata destekli Windows Xp Cd'sini takıp Cd'den pc'yi boot edip başlattım. Önce kur gerekli dosyaları yüklüyor sonra bir sonraki adıma geçerken mavi ekran geliyor ve '' bir sorun algılandı ve Windows kapatıldı'' mesajı alıyorum. Mesaj içeriğini de aşağıya yazıyorum.

STOP:0X0000007B|0XF7C84524,0XC0000034,0X00000000,0X00000000

Bilgisayarda hiçbir işletim sistemi kurulu değil. Normal şekilde bilgisayar açılmıyor. Başka bir Xp Cd'siyle de denedim ama sonuç değişmedi. Aynı noktada yukarıdaki hata çıkıyor. Sorun neden kaynaklanıyor olabilir acaba? Harddiskte mi bir problem var? Direk servise mi gönderelim laptop'ı? Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler...

12. saka

saka Admin Yetkili Kişi

sata sürücülerini xp ye eklerken yeni sürücüleri kullandınız değil mi? Sata sürücüleri değişti çünkü. yeni modellerde eskiler işe yaramıyor.

13. Trahald

Trahald Yeni Üye

Hayır kullanmadım :). Sata sürücüleri eskiydi. Artık AHCI denetimini kapatıp öyle attım formatı. Sata sürücülerinin değiştiğini bilmiyordum. Bir dahakine öyle yaparım. Teşekkürler yardımınız için.

14. sifon

sifon Yeni Üye

Arkadaşlar Bu Lenovo N500 laptoptan bir tane de benim elimde mevcut. Xp kurdum Lenovo'nun kendi sitesinden driverlerini indirdim ancak çoğu sıkıntılı.

Notebook.gen.tr sitesinde bulduğum sürücülerde herhangi bir sıkıntı olmamasına karşın ETHERNET SÜRÜCÜSÜ'nü bir türlü yükleyemiyorum. Aşağıdaki resimde aygıt yöneticisi net olarak durumu belli etmekte. Çok acil cevap ya da yardım bekliyorum.

15. saka

saka Admin Yetkili Kişi

şunu dener misiniz.
    [*] Ethernet kartı sürücüsü: broadcom lan driver

Sorun devam ederse, o aygıta sağ tık, özellikler ayrıntılara girin. Çıkan kodu bize yazın bakalım.

16. srkn24

srkn24 Yeni Üye

merhaba dediğiniz gibi kurdum ama sesde problem var kuramadım yada çalıştıramadım zaten dediğiniz dosyayıda açamadım inf uzantılı dosyayıda seçmiyor seçse bile bu dosya boşdiyor

17. delimavi

delimavi Yeni Üye

xp kurulumunu yaptım.sürücüleri sorunsuz olarak yükledim.normal çalışıyor.emeği geçen herkese teşekkürler.

18. cyber_turuncu

cyber_turuncu Yeni Üye

cihazın biosunu güncellemeniz durumdan problem ortadan kalkıyor ....

19. gokhanayvaz

gokhanayvaz Yeni Üye

lenovonun kendi sitesindeki driverı kurun, c diskinde driver isimli klasöre yerleştiriyo, daha sonra sürücüyü güncelleştir dediğinizde bu açılan yeri gösterdiğinizde sorunsuz şekilde kuruluyo.

Sayfayı Paylaş