Laptop'da pascal sorunları!!!

Konu, 'Asus Notebook' kısmında pafx tarafından paylaşıldı.

1. pafx

pafx Yeni Üye

Arkadaşlar benim laptobumda pascal tam ekran modunda çalışmıyor (alt+enter yaptığımda tam ekran olmuyor.),ayrıca klavyede bazı karakterleri yazamıyorum mesela "ş" tuşuna bastığımda ";" çıkıyor.Bunları nasıl düzeltebilirim yardımcı olurmusunuz.Şimdiden teşekkür ederim.

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Ekranın sağ alt tarafında saatin solunda dil seçeneği Türkçe'mi. Büyük harfle TR yazıyor mu?
    Numlock a basmış olabilir misiniz? Fn ve num lk tuşlarına basıp dener misiniz?

3. ayhan85

ayhan85 Yeni Üye

arkadasım ilk başta işletim sistemin xp mi yoksa vista mı eger kullandığın turbo pascalsa istersen bi bunu dene uyumsuzluk sorundan olabilir
    Komut satırı : C:\TP\BIN\TURBO.EXE
    Çalışma : C:\TP\BIN\
    yaptıktan sonra "Uyumlulu" kısmında programı Windows 95 modunda çalıştırın
    kolay gelsin.

4. pafx

pafx Yeni Üye

Kullandığım işletim sistemi vista, fn num lk yaptım ama düzelmiyor.Klavye diğer kelime işlemcilerde doğru olarak çalışıyor.Sadece pascalda problem çıkarıyor klavye dili Türkçe

5. ayhan85

ayhan85 Yeni Üye

O zaman pascal ms-dos tabanlı oldugu için bi şunu denermisin bakalım türkçe krakterleri çıkarcakmı
    Başlat\Çalıştır a 'command' yazıp bir ms-dos penceresi aç ordan komut satırına tpx.exe nin yolunu yazın c:\tp\bin\tpx.exe bakalım yicekmi

[tribun] [tribun] [tribun]

6. programciyim

programciyim Yeni Üye

Windows vista işletim sisteminde dos tabanlı programlar tam ekran modunda çalışmaz.

7. sevginar

sevginar Yeni Üye

Ağbi sen en iyisi xp kur...

8. PCkoManyak

PCkoManyak Yeni Üye

c: windows system32 altında autoexec.nt dosyasını masaüstünüze kopyalayın
    notdefteriyle açın

Kod:
    REM To disable the sound blaster 2.0 support on NTVDM, specify an invalid
    REM SB base I/O port address. For example:
    REM SET BLASTER=A0 

buranın üstüne

Kod:
    kb16 tr,857 /id:179
    şunu yapıştırın.(f klavye için 179 yerine 440)
    dosyayı kaydedin ve eski yerine kopyalayın...

bu yaptığımız karakter sorununu çözüyor, ama tam ekran olayını henüz bulamadım sonuca ulaşırsam buraya yazarım
    iyi çalışmalar

Sayfayı Paylaş