Laptop SPDIF çıkışıyla 5+1 ses sistemini kullanmak

Konu, 'Notebook Genel' kısmında dsilence tarafından paylaşıldı.

1. dsilence

dsilence Yeni Üye

Son zamanlarda kullanımı yaygınlaşan ev sinema sistemleriyle, masa üstü ve dizüstü kullanıcıları gelişmiş ses sistemlerine olan ilgileri arttığından böyle bir konuyu açmakta fayda gördüm.Bilindiği gibi bir çok laptopda kulaklık çıkışı 3.5mm stereo jack niteliğindedir, fakat kimse bunun aynı zamanda birde toslink optik çıkış olduğunu bilmez!(satıcılar dahil).

Benimde bu konuda aynı şekilde bir çalışmam oldu.Laptopumun HDMI çıkışı bulunmadığından ve sesi DVI portundan aktarma ihtimaliminde zayıf olmasından dolayı SPDIF çıkışını kullanmaya karar verdim.Cankayaya gidip elektronikçilerden 3.5mm stereo jacka giren optik çeviriciyi 4ytl ,5m optik kabloyu 10ytl ye aldım.Laptopun kulaklık çıkışına çeviriciyle birlikte kabloyu bağladım AVR yi de DVD optical girişden bağlantımı tamamladım.

Sıra geldi sesi software den ayarlamaya realtek HD ses controllerinden ses çıkışını SPDIF olarak 48Khz e getirdim, AVR de de ses girişini digital olarak gösterdim, sonuç olarak DVD lerde AC3,DTS olarak kodlanmış sesleri divxlerde de aynı şekilde 5+1 olarak pürüzsüz bir şekilde elde etmiş oldum.

bağlamış olduğunuz hoparlörleri test etmek için bir muzik. 5.1 Sound Test 519kb indirin[/b]

Ekli Dosyalar:

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

son zamanlarda gördüğüm en faydalı çalışma. Teşekkür ederim.

3. karaf

karaf Yeni Üye

Paylaşım için teşekkürler, gerçekten çok yararlı bilgiler.

4. aydiya

aydiya Yeni Üye

tesekkur ederim ancak ben pek birşey anlamadım.şimdi notebook um da 1 tane ses çıkışı bir tane de mic. çıkışı war.ve 7+1 den 3 tane kablo geliyor pc ye girmesi gereken.bunu enkaliteli şekilde nasil baglayabilirim..yani stereo aparat mı kullanayım veya nasıl yapmalıyım?

5. dsilence

dsilence Yeni Üye

merhaba arkadaşım sizdeki ses sistemi anladığım kadarıyla analog girişlere sahip.Notbokunuzun kulaklık çıkışı ise sadece 2 kanal analog çıkış verebilir ve sadece arzu ettiğiniz kolonlara yönlendirebilirsiniz, kısaca 2 kanal dinlersiniz.Marka ve ürün kodu yazarsanız daha açıklayıcı cevaplar alabilirsiniz.

6. aydiya

aydiya Yeni Üye

notebook ACER AS5735-582G25 T5800 15.6 2048 250 VHB.ses sistemimde creative inspire 7+1 t7900.

7. dsilence

dsilence Yeni Üye

arkadaşım resim eklemekle iyi yapmışsın fakat pek net çıkmamış, yazıları okuyamadım.creative T5700 serisi ve üzeri digital giriş oldugu yazıyor, (5+1,7+1 built-in decoder)fakat ne cins digital olduğu hakkında yeterli açıklama yok.Kesin olmamakla birlikte sanırım coaxial giriş kullanılıyor.Creativden girişin niteliğini öğrenirseniz ne yapmanız gerektiğini söyleyebilirim. Laptopunuzda optik çıkış mevcut bu arada.Coax digital giriş varsa optik to coax convertere ihtiyacınız olacak tr.de 70ytl civarı yurtdışında kargo dahil 15$ ,optik giriş varsa sorun yok zaten.

8. aydiya

aydiya Yeni Üye

ok bugun tekrar resimlerini cekip koyarım..

9. aydiya

aydiya Yeni Üye

10. aydiya

aydiya Yeni Üye

ya bu arada 7+1 ses alabilmek için notebook tan bir yontem buldum ama buda çok pahalı ya mal oluyor yani 130$+kdv olarak.bahsettigm şey ise Sound Blaster X-Fi..:Spff bilemiyorum ne yapoacagım yaa.

11. dsilence

dsilence Yeni Üye

arkadaşım harici ses kartına boşuna para harcama.Elindeki ses sistemini geri verebiliyorsan eğer yeni aldıysanıztabi hiç düşünme kurtul.Kendine dahili decoderli bi cihaz edin mesela piyasada buna benzer EVEREST H5402 hem coax hem optik giriş var kablosuz uzaktan kumandasıda cabası fiyatıda creativden çok daha ucuz creative ses kartlarını faiş fiyata satmak için hop setlerinde malzemeden çalmış malesef.kolay gelsin

12. aydiya

aydiya Yeni Üye

o eski kardeşim ya yani almadım onu.birde bir sitede ürün buldum ama link vermek yasak sanırım.creative 5,1 harici ses karti.fiyat 40 lira özellik olarak ise:
    * ASIO Düşük Gecikmeli, Çok İzli Kayıt Desteği
    * Bit Derinliği 24-bit / 96 kHz
    * CMSS:Stereo dan çokkanallı sese Upmix Gelişmiş
    * Dac s 24-bit / 96 kHz , 7.1 kanal
    * Dijital Hoparlör desteği 2.1, 4.1, 5.1
    * Dijital Muzik Çalar Çoklu
    * Dolby Digital 5.1 Muzik çalınması Evet
    * Dolby Dijital Ac-3 5.1 Playback Evet
    * Dvd-Audio Desteği Evet
    * EAX 1.0 ve 2.0 desteği Evet
    * EAX ADVANCED HD Multi-Environment
    * EAX Müzik Ayarları Gelişmiş
    * Eşzamanlı çevresel işlem
    * Garanti süresi 24 ay
    * Kayıt 24-bit/96kHz stereo
    * Notebook, desktop ve PDE ürünleri için gelişmiş harici kullanım
    * SB1394 FireWire portu Hayır
    * SB1394/FireWire üzerinden PC den PC ye oyun Hayır
    * Snr-İşaret Gürültü Oranı 102dB
    * SoundFont Desteği Evet
    * Thx Sertifikası Hayır
    * WindowsMedia9 24-bit/96khz 5.1 içerik için tam destek Evet
    bu sekilde bir sey bunu alsam nasıl olur peki?

13. saka

saka Admin Yetkili Kişi

link vermek yasak değil. neden olsun ki.

14. aydiya

aydiya Yeni Üye

15. dsilence

dsilence Yeni Üye

dostum forumun birinde yine böyle creativin usb den bağlanan ses kartını vatandaşın biri laptopda kullanmak için 32$+kdv ye almıştı, fakat kurulumu yaptıktan sonra ilk oynattığı dvd filminden ac3 codlarını çözemediğini görünce doğruca aldığı yere iade etmeye gitti satıcıların yazdıklarına pek güvenme derim dene işine gelmesse iade garantili al, dikkat edersen coğu ucuz üründe upmix denen olay en başta belirtiliyor yani 2 kanal sesi 6 kanala çoğaltmak bu digital çözümleme yapıyor anlamına gelmez.

16. aydiya

aydiya Yeni Üye

anlıyorum peki ben bu durumda ne yapmalıyım?ya birde işin enteresan tarafı subwoofer in arkasinda bi tus var orada direct,7+1,6+1 gibi ifadeler yazior.sanırsam onlar da hangi sindde kullanmak istedigimizi mi yaziyor nedir.varmı acaba içeride creative 7+1 kullanan arkadaslar ???

17. aydiya

aydiya Yeni Üye

neyse sanırım yok galiba 7+1 veya 5+1 kullanan.ve işin garip tarafı benden başka kullanan da mı yok ?:))ben en son çareyi kendim buldum.buda creative servisinin bana söylediği: subwoofer dan gelen yeşil kabloyu normal kulaklık çıkışına diğer siyah ve turuncu kabloyuda stereo adaptor kullanarak diğer notebook çıkışına tak o şekilde kullan dediler..bakalım artik akşam deneyeceğiz görecegiz.hadi hayırlısı:)

18. vardar052

vardar052 Yeni Üye

Dostum yazını sımdı okudum bende laptop aldım.5,1 creative kolonum var.Creative servisin dediği şekilde yapınca surround ses alabıldınmı?

19. emrtkn

emrtkn Yeni Üye

Bende de Creative 5+1 ses sistemi var ..
    Bilgisayarı direkt olarak bağlıyorum,ama bu bilgisayarın ses kartına vs herhangi biryerine zarar verir mi ?
    Eski bilgisayarımda bölye bir durum sezdim sanırım ses sisteminden dolayı o yüzden soruyorum.
    HP DV5-1130 model bilgisayarım ..

20. icubukcu

icubukcu Yeni Üye

benimde notebook da spdif kulaklık çıkışı var. fakat kulaklık çıkışının içinde kırmızı ışık yanmıyor daya ben yakamadım. o yanmadan digital ses alamayız galiba acaba nasıl yapacağım. model asus z53f teşekkürler. birde bu senin bağladığın anfili ses sisteminden nerede bulacağım yada önereceğin bir model varmı. Teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş