Laptop, oyun için, 2000 ytl gibi, fikri olan?

Konu, 'Notebook Genel' kısmında Seregwethrin tarafından paylaşıldı.

1. Seregwethrin

Seregwethrin Yeni Üye

Selam arkadaşlar;

Kuzenime laptop alacağız. 2000 ytl civarlarında en uygun ekran kartı içeren notebooklar nvidia 8600 veya 9500 ile geliyor.

Bu kategoriye en çok uyanlar Dell Inspiron serisi. Ayrıca Dell Xps serisi de birkaç tane model içeriyor.

Dell Inspiron serisi bilgidiğim ve test ettiğim kadarıyla çok ısınıyor. Yaz sıcağında yüksek performansta işlemci 70 derece civarlarında olabiliyor veya geçebiliyor. Düşük performansta ise 55-60 civarlarında oluyor. Inspiron serisini almak istemememizin tek nedeni bu. Onun dışında çok ideal bir seri. Bu sıcaklık hakkında sizce saplantılı olmalı mıyım? Bu sıcaklık olayı beni Inspiron serisinden vazgeçirmeli mi? (Örnek)

Xps serisi Santo Rosa'lı core 2 duo ile geliyor. Santa Rosa bildiğim kadarı ile düşük güç tüketimi olan ve az ısınan bir seri. Bu yüzden mükemmel bir tercih. Kötü yanını bulamadık, yalnız biraz az modeli var ve az bulunuyor. Bulamamaktan korkuyorum ve Xps serisi kullanan hiç görmedim. Artı ve eksileri bildiğiniz var ise yazarsanız çok sevinirim. (Örnek)

Bunun yanında 1-2 Asus modeli de bulduk, onları da tercihlerimiz arasına aldık. Asus notebook için var ise bildiğiniz artı ve eksilerini yazarsanız sevinirim. (Örnek)

Yine çok önemli bir nokta laptopun kullanılacağı yerde bazı laptoplar wireless'a erişemiyor, bazı kaliteli laptoplar erişiyor. Benim geçen yıl arkadaşıma seçtiğim bir Dell Inspiron serisinde Intel Pro Wireless alıcısı vardı, arkadaşım 1 yıldır erkekler yurdunun interneti yavaş ve sorunlu olduğundan yan binadaki kızlar yurdunun internetine diğer kimse laptopu ile bağlanamazken internete rahat rahat bağlanabiliyor :). Yeni Dell serilerinde wireless olarak sanırım Intel Pro Wireless harici birşey kullanmışlar, "DELL 1395 802 B/G", gibi. Bu wireless alıcısı da kaliteli midir acaba? Bu konuda bilginiz var mıdır?

Son olarak belki pek mühim değil ama, 8600 ve 9500den sonra çok kaliteli notebook grafik kartları çıktı, yalnız bunlardan hiçbirine rastlayamadım. Birtek monster bilgisayarda 8800M kartına rastladım ki o da 3000 ytl, fiyatı bize göre fazla. Mesela bu konunuzda ekran kartları iyiden kötüye doğru sıralanmış. Sli kartları çıkardığımızda bile gerçekten çok kaliteli modeller beliriyor. Acaba neden bu kartları notebooklarda göremiyoruz? Bu grafik kartlarını içeren uçuk fiyatlı olmayan notebooklar var mıdır?

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

yazınız biraz uzun olmuş Aklımda kalan yerlere yazayım.
    Santa rosa artık eskidi. o serinin işlemcilerinden sonra 45nm ile üretilen penryn işlemciler çıktı. Bir süre sonra o da değişecek hatta.

Notebooklarda çok iyi kartları kullanmak fiyatı çok arttırır. Bu modeller nispeten az satılacağı için birim başına üretim maliyeti de artar. Dolayısı ile fiyat yine artar.

Asus m51sn250dv şu anda iyi notebooklardan biri. Biraz daha iyisi asus m50sa250dv. Asus forumunda detaylı incelemesini yapmıştım.

3. The Wind

The Wind Yeni Üye

1. ve 3. seçenekler arasında bir tercih yapmalısınız bana göre. 2. seçenekteki xps biraz donanım olarak diğer ikisine göre zayıf.
    dell 1520 bence fena değil,rami ve harddiski daha büyük sanırım fakat asus m51 ise ekran kartı yönünden çok az da olsa önce,bence 2si de sizi üzmez.70 derece sıcaklıklar sizi korkutmasın,ben toshibayla 90lara bile çıkıyorum oyunlarda.
    Extreme ekran kartları bazı notebooklarda var,örneğin dediğiniz gibi monsterın bazı modellerinde 8800gts serisi var.tabi bunlar fiyat olarak da extreme.yurtdışında 8700m gt sli olan modeller de var(toshiba x200 serisi).fakat bunlar daha çok 17'' notebooklarda tercih ediliyor sebebi de hem ekran kartının fiziksel olarak büyük olması(15'' kasalara biraz zor sığıyor sanırım) hem de bu ekran kartlarını genellikle oyunseverlerin tercih ediyor olması.Wireless konusunda pek bilgim yok.

4. Seregwethrin

Seregwethrin Yeni Üye

Yani Penryn işlemcilerden birini seçmeliyim ki bu da bana Inspiron serisinden bitane veya oradaki Asus modelini seçmem gerektiğini gösteriyor. Asus m50 biraz fazla pahalı onu alamayız :). Ama Asus m51 uygun alabiliriz, tercihlerimizin halen arasında.

Teşekkürler arkadaşlar kafamdakileri biraz daha netleştirdiniz. Yalnız birkaç şey daha kaldı halen.

Asus bu beğendiğimiz m51 modelinin wireless alıcısı güçlüdür sanırım? Wireless alıcısı buymuş: Intel Pro 4965AGN 802.11a/b/g/Draft N. Dediğim gibi laptopun kullanılacağı yerde bazı laptoplar wirelessa bağlanamıyor. Bazı kaliteli laptoplar ise bağlanabiliyor ve interneti sorunsuz olarak kullanıyor. Asus sanırım bu konuda bizi yarı yolda bırakmaz değil mi? Eğer bırakırsa wireless alıcısını değiştirebilir veya içine başka kaliteli bir wireless alıcısı takabilir miyiz?

Bir de 9500 grafik kartı 8600'den daha iyi. Peki arasında ne kadar fark vardır? Gerçekten gözle görülür ve oyunlarda hissedilir bir fark mı? Yoksa sadece 65nm olduğundan az ısınıyor ve performans açısından tek farkı bu mudur?

5. The Wind

The Wind Yeni Üye

peryn işelmciler tabii ki öncelikli tercihiniz olmalı,9500 ile 8600GT arasında çok da bir fark olacağınız sanmıyorum,8600GS ile arasında baya fark vardır ama...m51 iyi bir tercih olabilir sizin için.dell de güzel ama..
    4965 abg-n sanırım piyasadaki en iyi wireless kartı şu anda,ya da en iyilerden biri,o çekmezse hiçbiri çekmez sanırım.

Sayfayı Paylaş