Laptop için Oyun

Konu, 'Oyun Genel' kısmında oguzkara tarafından paylaşıldı.

1. oguzkara

oguzkara Yeni Üye

Laptoplar için oyun her zaman sıkıntı olmuştur. Bilgisayar konfigrasyonunuz ne kadar iyi olursa olsun, oyun laptop için sıkıntı verir. Aslında bunun 2 sebebi var. Birincisi yeni oyunları oynayabilmek için çok eski olmamakla beraber yeni bir bilgisayarın olması gerektiğidir. Bu yeni bilgisayarda da haliyle vista yüklü olacaktır. Vista sisteminin bütün özelliklerinin çoğunu kullanacak ve oyun gibi ekstra performans isteyen kullanımlarda yavaşlamaya sebep olacaktır. Bu konuda size önerim vista yüklü bilgisayarlarda görünüm modunu en düşük seviyede çalıştırmanız olacaktır. Ama siz o zaman vistanın ne önemi kalıyor diyebilirsiniz. Ama inanın bu bilgisayar performansını aşırı etkiliyor. Misal; ben nfs: pro street, cod 4 ve ConflictDeniedOps oyunlarını oynadım ve 3 oyununda video özelliklerini full yapmama rağmen bir sorun çıkmadan mükemmel sekilde oynadım. Ama unutmayın bu yalnızca bir öneri. Bir diğer konu ise ram. Yine vista yüklü bilgisayarda 1 gb ramla mükemmel oyun performansı beklemek saçma olur. Bu konu ise ram yükseltmesi yapmak en iyi çözüm çok büyük bir farkta ödemiyorsunuz. Benim söyleyeceklerim bu. Bir de oyun alırken oyun özelliklerine bakıp oyun almayın. O değerler minumum sistem gereksinimi. Eğer bilgisayarınız o özelliklerin üstündeyse o oyunu güvenle alabilirsiniz.

Arkadaşlar sonradan eklediğim bu bölümde şunuda belirtmek isterimki ekran kartı verimliliği de oyun severler için önemli. Aşağıda verdiğim site yardımıyla ekran kartlarının performanslarına bakarak daha iyi ve verimli tercih yapabilirsiniz.
    http://www.notebookcheck.net/Mobile-Gra ... 844.0.html

2. imhotep

imhotep Yeni Üye

Sadece özelliklerin yetmesi bence yeterli deil.Oyun grafiklerini son seviyeye kadar olmasada yükleltebilmelisin.Diğer türlü fazla tat alamıyorsun.

3. oguzkara

oguzkara Yeni Üye

Zaten ben oyun seviyelerini yüksek seviyede oynadım ve oyunlardan çok zevkaldım açıkcası. Tabi bu sadece bu bir öneri. Bunu unutmamak gerekir. :D

4. imhotep

imhotep Yeni Üye

Bişey sorcam: Bu oyunları oynarken hiç sıcaklığa baktın mı?

5. oguzkara

oguzkara Yeni Üye

Evet baktım. Tabi oyun oynamak yüksek performans gerektiren birşey. Bu yüzden de sıcaklığın artması çok normal. Ama Eğer üst seviyede bir bilgisayar alınca bilgisayarın fanı yeterli kalıyor. diğer şeçenekte ise veya hala bilgisayarın aşırı ısınıyorsa ek fan taktırmak gerekir. Ama son söyleyeceğim şu zaten bilgisayarın oynadığın oyunu iyi bir şekilde kaldırabiliyorsa sıcaklık sorun olmaz. :D

6. imhotep

imhotep Yeni Üye

oynarken sıkıntı olmuyor.Diğer konuda yazmıştım oynayabildiğim oyunları.Tasarruf modunda 35 civarında geziyo sıcaklık.Performansta 65 lere kadar çıkınca o kadar fark normal mi diye merak ettim.

7. oguzkara

oguzkara Yeni Üye

Kesinlikle normal. Bende oyunlarımı performansta oynuyorum 60 - 64 derece arasında sıcaklık gidip geliyor. Endişe yok, oyuna devam ... :D

8. despe

despe Yeni Üye

pc nın sıcaklıgına nerden bakıyoruz 60 lara fılan cıkıyo yazmıssınız..

9. PusChkin

PusChkin Yeni Üye

Oyun oynarken bilgisayarın ısınmasından bence şaşılmamalı hele dizüstü bilgisayarlarda asla. Çünki 1. si zaten parcalar el kadar alanda birbirlerine çok yakın duruyorlar 2.si oyunlar ekran kartı, işlemci, ram vs. türden bir cok donanımı aşırı derecede kullanan yazılımlar oldukları için..

Dediğiniz gibi yüksek grafikte oyun oynamak ap ayrı bi zevktir.. En basit örneği geçen gün sadece can sıkıntısı için yüklediğim F.E.A.R oyununda bunun farkını anladım.. oyunda grafik özelliklerini azaltınca gayet verimli hızlı ve ısınmayan bi pc ile oynuyorsunuz. Fakat bi odaya girip sağa sola ateş ettiğinizde hiçbir yere hiçbirşey olmuyor(oynayanlar bilir). Grafik ayarlarını yükseltince ise odayı tanınmaz hale getirebiliyorsunuz. Ve bence işte tat alma noktası burda acığa cıkıyor diye düşünüyorum. :))

10. oguzkara

oguzkara Yeni Üye

küçük ve anlaşılır bir program istiyorsan -------> http://www.inndir.com/Real_Temp-43807p.html
    eğer yok ben büyük kapsamlı bir program istiyorsan ----> http://www.cpuid.com/hwmonitor.php

bu ikisinde de bizim bahsettiğimiz sıcaklıklara bakabilirsin ;)

11. Error!

Error! Yeni Üye

PusChkin;
    kendi içinde gelen orjinal vistaysa bende direk kaldırın ya temiz bir ultimate kurudn yada xp kurun birde ozaman FEAR ı deneyin çünkü o özellikteki bir notebook gayet normal çalıştırmalı...

Sayfayı Paylaş