Kafama takılan sorular ve terimler

Konu, 'Notebook Genel' kısmında Theodor tarafından paylaşıldı.

1. Theodor

Theodor Yeni Üye

merhabalar
    ben bazı terımlerın anlamlarını ve farklarını ogrenmek ıstıyordum acıklarsanız sevınırım...
    -chipset nedır?anakartın 965 chıpsetlı veya 945 chıpsetlı olması arasındakı farklar ve avantaj-dezavantajlar nelerdır?
    -ön bellek ne işe yarar?
    -veri yolu hızı ne işe yarar?
    -amd işlemcilerin çabuk ısındığı doğrumudur?bu ısınma tehlıkelı boyutlara gelebılır mı?ısınınca performansı hıssedılır derecede duser mı?
    -ıntel ı ve amd yı hangı noktalarda tercıh etmelıyız?yanı hangı amaçlı kullanımlarda ıntel hangılerınde amd tercıh edılmelı?
    -32 bıt ve 64 bıt arasındakı farklar nelerdır?

sımdılık bu kadar :D aklıma geldıkce sormaya devam ederım acıklayan arkadaslara sımdıden tesekkur ederım...

2. The Wind

The Wind Yeni Üye

Chipset anakartın ya da ekran kartının üretildiği platform çeşidi gibi birşeydir.
    Son çıkan chipsetler genelde daha fazla şeyi destekler ama ihtiyaçlara göre belirlemek daha doğrudur.
    Önbellek işlemcinin geçici belleği sanırım,
    Veri yolu hızı ise bir işlemcinin ya da ramin birbirleriyle olan iletişiminin hızıdır.Mhz ile belirlenir genelde.
    Amd ler intele göre daha çok ısınırlar.Fan sistemi iyiyse sorun çıkmaz.Performans düşürecek kadar ısınırsa zaten servise göndermek gerekir.Dizüstülerde çift çekirdek işlemcilerde intelin daha performanslı olduğu biliniyor.
    Oyun ve grafik uygulamalarında intel notebook işlemcilerinde biraz öne çıkıyor,genel uygulamalarda ise pek de bir fark olmaz aralarında.
    32 bit be 64 bitin farklarını tam bilmiyorum,açıklayan olursa ben de sevinirim.

3. Theodor

Theodor Yeni Üye

çok teşekkür ederim cevapların ıcın...

4. mRocK

mRocK Yeni Üye

yarışmacı arkadaşlara başarılar dilerim stop.

Sayfayı Paylaş