K52j - Nvidia Ekran Kartı Sorunu [Çözüldü]

Konu, 'Asus Notebook' kısmında by.bozkurt tarafından paylaşıldı.

1. by.bozkurt

by.bozkurt Yeni Üye

K52j Kullanıcısıyım
    Nvidia ve Intel ekran kartı bulunmakta. Ben intel ekran kartını tamamen devre dışı bırakıp
    Sadece Nvidia ekran kartını kullanmak istiyorum.
    Biostan kapatılıyor diye duydum fakat en son bios sürümüne güncelledim BIOS da kapatmak için mevcut bir bölüm yok
    yada ben bulamadım :)

Yardımcı olursanız sevinirim iyi forumlar

Evet arkadaşlar size çözümü anlatıyorum. Aşağıdaki mesajımda var ama okumayan arkadaşlar olur diye buraya ekliyorum tekrardan..

Kod:
    Size uygun olanı seçiniz..
    İndirme adresi: http://www.asus.com.tr/Search.aspx?SearchKey=k52j

Deneyen arkadaşlardan yorumlar.. Yöntem çalışmaktadır..

;) ;)

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

3. by.bozkurt

by.bozkurt Yeni Üye

Makinemde Nvidia ekran kartı şuan yok gözüküyor.
    Sıfırdan format attım düzelmedi.
    Recovery yaptım düzelmedi.
    Acronis ile oluşturduğum kendi yedeğimi attım düzelmedi.
    Aygıtlar içerisinde nvidia yok ama daha önce vardı..
    Format atıyorum nvidia driveri kurulmuyor aygıt yok diyor.
    Denetim masasından Nvidia Denetimine giriyorum açılırken aygıt yok diyor.

Bunun çözümü var mı ? İnternette bayağı araştırdım bu sorun oluyor ama çözümü yok.

4. by.bozkurt

by.bozkurt Yeni Üye

Siteden 205 Numaralı bios yani ilk bios sürümünü indirip
    212 numralı sürümden 205 numaralı sürüme çektim ve ekran kartı sorunum düzeldi..
    212 numaralı bios sürümünde boot vga kısmı yok bilginize.
    En uyumlu olan bios 205 dir.

5. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Paylaşım için teşekkürler

6. riva

riva Yeni Üye

slm bozkurt kardeş siz bu biosu nasıl daha eski versiyonunu kurdunuz ben denedim kabul ermiyor mevcut biosunuz daha yeni diyor nasıl yapıldığını paylasırmısınız

7. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bios üzerinden kurmayı denediniz mi?

8. riva

riva Yeni Üye

sayın saka bios üzerinden nasıl oluyor bilmiyorum sitede aradım bulamadım yardımcı olursan sevinirim

9. saka

saka Admin Yetkili Kişi

usb belleğe biosu atın. Sonra bilgisayarın biosuna girin. Bios update benzeri bir menü olması lazım.
    oradna yaparsınız.

10. by.bozkurt

by.bozkurt Yeni Üye

Asus sitesinden biosu indir direk flash diske at.
    Daha sonra flası pc ye tak yeniden başlat..
    Başlarken F2 ye bas yada bios a gir
    Advanced sekmesi altında yanlış hatırlamıyorsam Ez Flash diye asusun bios güncelleme programı var
    İlk sıradaydı bende.
    Onu aç ekran gelir zaten.. Bİosu görürsün listede..
    Update yaptınmı eski bios erase yazar sonra flasha attığın biosu yükler..
    yanlış bir hata yaparsan pc açılmaz bilgin olsun

11. riva

riva Yeni Üye

evet yaptım oldu kardeş saolsın siz xp mi yosa w7 mi kullanıyorsunuz ban xp kulanmak istiyorum ama ekran kartını xp de çalıştıramadım şimdi biostan sonra bidaha deneyecem

12. by.bozkurt

by.bozkurt Yeni Üye

win7 kurulu bende.
    xp için sata uyumlu cd kullanın mavi ekran hatası atar kuramazsınız..
    ekran kartı için birşey diyemiyorum ama mantıken tanıması lazım..

bende hackintosh deniyorum ama beceremedim daha :)

13. ettu

ettu Yeni Üye

Asus K52JC-EX392R laptopu ilk aldığımda dos kurulumunda idi. Win 7 Home Basic 64bit kurulumunu sorunsuz yaptım. Ekran kartları dahil webcam sorunsuz çalışıyordu.
    XP'ye alıştığım için XP pro kurdum. Sadece Webcam (ters gösterme) hariç tüm sürücüleri sorunsuz çalışıyordu. Ne yaptıysam doğru webcam XP sürücüsünü bulup da ters gösterme olayını çözemedim. Bulduğum birçok sürücü içindeki *.inf dosyalarının içinde belirtilen değişiklikleri yaptım ama sonuç alamadım. Biosu güncelleyip 215 yaptım. Webcam yine ters gösterdi.
    Dün Win 7 Ultimate 32bit sürümünü kurdum. Burada ekran kartları dahil tüm sürücüler sorunsuz çalışıyor derken webcamın bu sürümde de ters gösterdiğini farkettim. Win 7 Home Basic 64bitte sorunsuz çalışan webcamı Win 7 yada XP'de sorunsuz çalıştıran var mı? Yoksa o kadar verdiğim emekten sonra istemeden Win 7 Home basic 64 bite geri dönmek zorunda kalacağım.

14. riva

riva Yeni Üye

senin sorunun kolay kardeş ben kurdum oldu asus sopport sitesinden asus k52je serisinin xp kamera sörücüsünü kur düzelir

15. ettu

ettu Yeni Üye

riva allah senden razı olsun. Webcam şimdi düzeldi, ters göstermiyor. Ben sürekli jc serisine bakıyordum. Demek ki je serisi de uyumluymuş.
    Sen XP kurduysan aygıt yöneticisinde ekran kart sadece Intel HD graphics mi görünüyor? Yoksa NVIDIA GeForce 310M de yüklü mü görünüyor? Bende sarı ünlem işaretli "PCI Basit İletişim Denetleyicisi" çıkıyor. Sürücüsünü bulamadım. Sen de çıkıyor mu?

16. riva

riva Yeni Üye

bunu indir kur kardeş sorun düzelir beni ekran kartı intel kurulu çalışıyor ama nıvıdıa 310m çalışmıyor mevcut sürücüleri kurduğum zamanda bilgisayar açılmıyor ancak güvenli moddan açıp tekrar nıvıdıa yı devre dışı bırakırsam çalısıyor sizin kurduğunuz sürücü hangisi bide onu denesem
    http://support.asus.com/download/downlo ... uage=en-us
    Others (6)
    Version V6.0.0.1179

Description Intel(R)_Management_Engine_Interface

File Size 6.16 (MBytes)

asus support k52jc

17. ettu

ettu Yeni Üye

Tekrar sağolasın. PCI Basit İletişim Denetleyicisi ünlem işareti doğru sürücü kurulunca kayboldu.
    XP Pro'da 15'den fazla Nvidia Geforce 310M sürücüsü denedim. Hiçbirinde XP uyumlu sürücü bulamadım. Ne yapalım ya XP'yi Intel HD Graphics ekran kartıyla kullanacağız ya da her iki ekran kartının sorunsuz çalıştığı Win 7'ye döneceğiz.

18. fenomen5756

fenomen5756 Yeni Üye

arkadaşlar bende aynı sorunu yaşıyorum.laptop modelim k52jc-ex392r.ilk aldığımda üzerinde home basic vardı. normal olarak tüm sürücüleri yüklüydü.intel ve nvidia ekran kartları sorunsuz çalışıyodu.. şimdi aradan bir kaç ay geçti, sistemi 2 kez yenilemek zorunda kaldım(1.de sorunsuzdu nvidia ama şimdi "nvidia denetim masası" programı DENETİM MASASI'nda var ama açıp utgulamaları seçmek istediğimde "sisteminizde NVİDİA grafik kartı algılanmadı" hatası alıyorum...)

şimdi bu sorunu nasıl giderebilirim acaba.. sorunun çözümü kesinlikle bios sürümünü 205'i yüklemek mi acaba?? bu sorunu yaşayan ve tamamen eski galine getiren arkadaşlar lütfen tüm adımları anlatırmısınız?? bu sorun delirtecek artık .....

19. saka

saka Admin Yetkili Kişi

recovery yapmayı denediniz mi?

20. fenomen5756

fenomen5756 Yeni Üye

recovery ile alakası yok.. sorduğum sorunun cevabını alamadan denedim bios'u yüklemeyi.. asus'un sitesinden 205 nolu bios dosyasını indirip by.bozkurt" arkadaşın anlattığı gibi yüklüyoz sonra sisteme dönünce oluyo.. " by.bozkurt'a" çok teşekkür ettim...

Sayfayı Paylaş