İlköğretim öğrencisinin alternatif enerji projesi

Konu, 'Eski Haberler' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

 1. saka

  saka Admin Yetkili Kişi

  Isparta'da ilköğretim 7'nci sınıf öğrencisi, otomobillerin rüzgarından elde edilecek enerjiyle sokak lambalarının elektrik ihtiyacının karşılanmasını öngören bir proje hazırladı.

  Milli Eğitim Bakanlığının düşünen nesil yetiştirmek amacıyla başlattığı proje çalışmalarında ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor.

  Isparta Halıkent İlköğretim Okulu 7'nci sınıf öğrencisi Bilgenur Üçgül, "Elektrik üreten arabalar" ismini verdiği projenin hayata geçirilmesi halinde, kara yollarını kullanan araçların seyirleri sırasında hava dalgası yarattığını, bu rüzgarın, savonius tipi rüzgar türbinleriyle elektrik enerjisine dönüştürülebileceğini söyledi.

  Projeyi geliştirirken öncelikle kara yollarında seyreden araçların ortalama hızını tespit ettiğini belirten Üçgül, şunları kaydetti:

  "Kara yolları çevresinde araçların seyrinden kaynaklanan rüzgar enerjisinin uygun rüzgar türbini ile elektrik enerjisine çevrilmesinin sağlanmasına ilişkin araştırma yaptım.

  Yol kenarlarındaki sokak lambalarının yanına savonius tipi rüzgar türbinleri yerleştirdim. Yoldan geçen araçlar rüzgarlarıyla savonius türbinlerini hareketlendirdi ve sokak lambalarına elektrik olarak dönmesini sağladı.

  Ayrıca bir de enerji depolama sistemi oluşturdum. Bu sistemle hem sokak lambalarına hem de trafik ışıklarına elektrik verilmesini sağladım."

  Projenin elektrik enerjisi üretimi bakımından yararlı olacağına inandığını ifade eden Üçgül, projenin geliştirilmesi takdirde uygulanabilir olduğunu savundu.

  Bilgenur Üçgül'ün hazırladığı proje, Isparta Milli Eğitim Müdürlüğü'nce onaylandı. Proje, Antalya'da yapılacak yarışmaya gönderilecek.

  kaynak: cnnturk.com
   
 2. mRocK

  mRocK Yeni Üye

  Helal olsun kızıma valla henüz bu yaşta bu zeka umarım vatana millete hayırlı olacaktır.
   
 3. The Wind

  The Wind Yeni Üye

  Ya aslında çok sayıda var böyle çocuk ama işleyemiyoruz bu madenleri.Bir yere kadar getiriyoruz gerisi gelmiyor.
   
 4. mRocK

  mRocK Yeni Üye

  yemin ederim çok para kazanan bi adam olsam sadece böyle çocuklara gençlere destek veren onların birşeyler üretmesini sağlayan tesisler geliştirirdim.
   

Sayfayı Paylaş