İki Türk şirketinin‘kepçe’ kavgası alibaba.com’u kapattı.

Konu, 'Eski Haberler' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

 1. saka

  saka Admin Yetkili Kişi

  İki Türk şirketinin‘kepçe’ kavgası alibaba.com’u kapattı.

  Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden olan Yahoo’ya ait alibaba.com, iki Türk şirketinin kepçe davası nedeniyle Türkiye’de kapatıldı. Güven Kepçe’nin ürünlerini kullanıp sipariş aldığı için Kocataş’a açtığı davada, erişim yasaklandı


  DÜNYANIN en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan, Çinli Jack Ma’nın kurup 2005’te Yahoo’ya sattığı, alibaba.com, Türkiye’de iki Türk şirketinin kepçe kavgasına kurban gitti. Türkiye’de de imalatçı ve ihracatçıların da tedarik amacıyla yoğun olarak kullandığı siteye erişimin yasaklanmasının altından ilginç bir dava çıktı. Türkiye’nin harfiyat ya da hurda taşıma gibi alanlarda kullanılan en büyük kepçe üreticisi olan İzmit’te kurulu Güven Kepçe, kendi kepçe tasarımları, fabrika resimleri ve şirket yöneticilerinin isimlerini kendisine aitmiş gibi kullanarak alibaba.com’da yayımlayıp sipariş aldığı gerekçesiyle Kocataş Transport’a dava açtı.

  BİLİRKİŞİ TAYİN EDİLDİ

  İSTANBUL 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada Güven Kepçe’nin avukatları ürün patentlerini de beyan ederek ‘tasarımdan doğan haklara tecavüz’ iddiasıyla alibaba.com’daki şirketlerine ait görüntülerin çekilmesini talep ettiler. Birkaç celseden sonra hakim, en son 18 Şubat 2008’de esas karar alınıncaya kadar alibaba.com’a Türkiye’den erişimin yasaklanmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca Mimar Sinan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cemil Toka, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Doç.Dr. Cengiz Tahir Bodur, İstanbul Üniversitesi’nden Mehmet Helvacı’yı tasarımların incelenmesi için davada bilirkişi olarak tayin etti. Güven Kepçe’nin avukatları, Kocataş’ın sitede kendilerine aitmiş gibi fotoğraf ve diğer bilgileri kullanıp sipariş geldikten sonra fason olarak başka yerlere üretim yaptırdığını, yaklaşık bir yıl önce siteden görüntüleri çekme konusunda yazılı beyanda bulunmasına rağmen, görüntüleri ısrarla çekmediğini ifade ettiler. 2006/353 esas nolu karar gereği erişim yasağı uygulamasının dava Yargıtay aşaması da bitinceye kadar devam edeceğini belirten avukatlar, ‘Tahminimize göre kesin olarak sonuçlanması en az iki yıl daha devam eder. Durdurma kararı alındığı için yasağın uygulanması gerekiyor’ dediler. Avukatlar ayrıca mahkemeden Güven Kepçe’nin prestij kaybının yanısıra uğradığı zararın da hesaplanmasını talep ettiklerini söylediler.


  30 bin $’lık sipariş verdim, ertesi gün baktım site yok


  SİTEYİ kullanan işadamlarından biri olan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Murat Akyüz, 4 gün önce siteyi kullanarak 30 bin dolarlık aramal siparişi verdiğini belirterek ‘Ancak ertesi gün baktım site kapatılmış’ dedi. Bu siteye üye olabilmek için 600 dolar ödediklerini kaydeden Akyüz, şöyle konuştu:

  ‘BU SKANDAL’

  ‘İhracat teşviki nedeniyle de bunun yarısını devletten alıyoruz. Bu site sayesinde markamızı, ürünlerimizi tüm dünyaya tanıtıyoruz, milyonlarca müşteriye ulaşıyoruz. Maddi zararın ötesinde yasakçı ülke diye dünyaya rezil oluyoruz. Bu skandal karar bir an önce kaldırılmalı.’

  TAHSİN AKÇA
  stargazete.com
   

Sayfayı Paylaş