Hp530 - Dizüstü Isınma & Pil Kullanımı Sorunu

Konu, 'Hp Notebook' kısmında Hp530-2 tarafından paylaşıldı.

1. Hp530-2

Hp530-2 Yeni Üye

Selamlar arkadaşlar, notebook.gen.tr ile yeni tanıştım. İlk mesajımda yardım dilenmek istemezdim. Özür dilerim. Yanlız ;

Hp530 sürüm bir nootebook sahibiyim. Bilgisayarımda yüksek seviye cpu kullanacak bir program vs kullanmıyorum. Daha çok script dilleri çalışmaktayım. Fakat nedendir bilmiyorum , Cpu sıcaklığı 75-80 derece arasında dolanıyor. En basit 2d bir oyuna girdiğim de fan sesi ve hızında hissedilecek kadar artış oluyor.

Dizüstü bilgisayarımı, masaüstü bilgisayardan farksız kullanırım. Aldığımdan bu yana dokuz ay geçmesine rağmen sadece bir kez pilde kullandım. Pil takılı iken fişte kullanıyorum. Bugün pilde yarım saat kullandıktan sonra tekrar fişe taktım ve o andan itibaren sıcaklık 55 - 60 arası dönüyor. Bu hoşuma gitti ancak aklında kalan sorular var. İnternette araştırma yapmama rağmen sağlıklı bir bilgi bulamadım.

Hp teknik servisinden , pili kullanmıyorsanız çıkartıp nem tutmayacak bir şekilde saklayın cevabını aldım. Ancak internette karşılaştığım olaylar tam tersini söylüyor. Pillerin kullanılmasa dahi çıkartılmamasını, çıkartıldığında elektirik kesilmesi anında bilgisayarın zarar göreceğini okuyorum.

Bu ısınma sorunundan sonra hp'den teknik servise gidip kontrol ettirmem istendi. Ancak çalışmasında & işlem hızında herhangi bir sorun yok. Teknik servis seviyesinde bir sorun olduğunu sanmıyorum. Bilhassa bulunduğum konumdan, o kadar yol gidip günlerce ayak ağrıtmak istemiyorum, zaten buna fırsatımda yok.

Bilgisayarın ısınma konusunda ve pili nasıl kullanmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız minnettar kalırım, teşekkür ediyorum.

Sistem özellikleri (Orjinal fabrika çıkışlı parçalar):

HDD : 120 GB Sata HDD
    Bellek ; 1 GB
    Cpu : Intel(R) Core(TM) Duo CPU T2600 @ 2.16GHz
    Ekran Kartı : Mobile Intel(R) 945 Express Chipset Family (187 mg paylaşımlı) 256 mg.

Cpu Sıcaklığı Pil Kullanımından Önce:

Cpu Sıcaklığı Pil Kullanımından Sonra:

2. sanko86

sanko86 Yeni Üye

Bu konuda testler yapmadan kesin bir bilgi söylemem zor.
    Fakat ben her zaman pili takılı olarak kullanmaya özen gösteririm.Sendeki sıcaklık durumuda buna en güzel örnek bence.Pilsiz kullanmak her zaman yazdığım gibi bana mantıklı gelmiyor.

3. Hp530-2

Hp530-2 Yeni Üye

Mesajın için teşekkürler, Resimlerde her ikisinde de pil takılı hâlde, Sadece prizden çekip pilden yarım saat kullandığımda sıcaklık biraz azalma gösterdi. Şuan 61 derece bir sıcaklık var. Öğrenmek istediğim;

1- ) Bu durum bilgisayara zarar verir mi ?
    2- ) Pili nasıl kullanmalıyım ?

Bu iki soruma net bir cevap alabileceğim kişiler yardım ederse sevinirim. Teşekkürler.

4. sanko86

sanko86 Yeni Üye

1-Sıcaklık değeri 80 dereceyi geçmediği sürece bence risk yaratan bir durum yok.
    2-Laptop bataryasını doldurun ve dolduğu zaman fişi çekip bitene kadar batarya ile kullanın.Bataryanın belli aralıklarla doldurulup boşaltılması ömür için büyük katkı sağlayacaktır.Sakın olan bataryayı çıkarıp fişe takılı kullanmayın.Yoksa batarya için laptoptan olursunuz.

5. Hp530-2

Hp530-2 Yeni Üye

Teşekkürler. Yazdıklarını okuduktan hemen sonrasında hp 'nin web sitesinde burada yayınlanan belgeyi gördüm. Ve tekrar en başa döndüm. Yanlış birşey yapmak istemiyorum. Ben dizüstünü masaüstünden farksız kullandığım için burada yazılana göre pili çıkarmam gerekiyor. Çıkarırsam zarar gelir diyorsunuz yine arada kaldım. Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. :)

6. saka

saka Admin Yetkili Kişi

hp nin o yazısında güzel bilgiler var. uzun süre bilgisayarı kullanacaksanız pili korumak için çıkarmanızı tavsiye ediyor. Ben şahsen buna katılmıyorum. Bence notebooku korumak pili korumaktan daha önemli. o sebeple pili kesinlike çıkarmıyorum. ofiste yaklaış 30 kişi notebook kullanıyor. emin olun bir tanesi bile çıkarmıyor.

7. Hp530-2

Hp530-2 Yeni Üye

İlgilendiğin için teşekkür ederim saka. Sanırım haklısın pili çıkarmadan kullanarak ayda bir kezde pilden kullanarak devam edeyim. İlgi gösterdiğiniz için sağolun.

Sayfayı Paylaş